logotype
   
 
KUP BILET
 

 

Sponsor Strategiczny PFB

energa nowe

 

Główny Sponsor PFB
Mecenas Kultury

logo PGE Energia Ciepa SA pionCMYK 1

Repertuar

Rok Miesiąc Do miesiąca

Koncert Symfoniczny Dyplomantów Akademii Muzycznej w Gdańsku


Piątek, 13/04/2018, 19:00
Sala Koncertowa PFB
 

Bilety w cenie  15-55zł

 Koncert symfoniczny

Koncert Symfoniczny Dyplomantów Akademii Muzycznej w Gdańsku

Wykonawcy:

Dimitris BOTINIS – dyrygent
Klaudia KULWIKOWSKA – klarnet / klasa ad. dra hab. Andrzeja Wojciechowskiego
Adrianna PALIWODA – fortepian / klasa as. mgra Macieja Gańskiego
Paulina SKOCZYK – dyrygentura symfoniczno-operowa / klasa prof. zw. dra Zygmunta Rycherta
Orkiestra Symfoniczna Polskiej Filharmonii Bałtyckiej

 

Program koncertu

1. Wolfgang Amadeusz Mozart – Uwertura do opery Idomeneo, król Krety, KV 366
dyr. Paulina SKOCZYK

2. Franciszek Liszt – Koncert fortepianowy nr 1 Es-dur
Adrianna PALIWODA – fortepian
dyr. Dimitris BOTINIS

3. Karol Kurpiński – Koncert B-dur na klarnet i orkiestrę
Klaudia KULWIKOWSKA – klarnet
dyr. Dimitris BOTINIS

4. Siergiej Rachmaninow – I Symfonia d-moll op. 13
dyr. Dimitris BOTINIS

 

Jak co roku w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej odbędzie się koncert, podczas którego na scenie Sali Koncertowej pojawią się wyróżnieni przez pedagogów Gdańskiej Akademii Muzycznej dyplomanci. Przygotowują oni wyjątkowy program, który dla muzyków jest dużym wyzwaniem, lecz i dowodem talentu, a dla publiczności źródłem niezapomnianych doznań estetycznym.

 

Dimitris Botinis 3 mniejszy

Dimitris Botinis 
Zwycięzca 9. Międzynarodowego Konkursu Dyrygentów „Antonio Pedrotti” (Włochy), gdzie również wygrał obie nagrody specjalne: „Nagrodę Publiczności” i „Nagrodę Członków Stowarzyszenia Pedrotti” (Trento, 2006). Zwycięzca 1. Ogólnorosyjskiego Konkursu Dyrygenckiego (Moskwa, 2011). Dyrygował głównymi orkiestrami rosyjskimi: Orkiestrą Symfoniczną Teatru Maryjskiego w Sankt Petersburgu, Rosyjską Orkiestrą Narodową, Orkiestrą Filharmonii w Moskwie i Sankt Petersburgu, Petersburską Państwową Orkiestrą, a także wiodącymi orkiestrami greckimi m.in. Państwową Orkiestrą Aten i Salonik, Narodową Orkiestrą Symfoniczną ERT, Orkiestrą Patras. Dyrygował orkiestrami w Niemczech, we Włoszech, na Węgrzech, w Chorwacji, Polsce i na Cyprze. Ponadto brał udział w międzynarodowych festiwalach, takich jak „Musical Olympus” w Sankt Petersburgu i Międzynarodowym Festiwalu Patras. Jako dyrygent operowy zadebiutował wykonaniem opery „Jolanta” Czajkowskiego w Operze i Teatrze Baletowym „Rubinstein” w Sankt Petersburgu. W 2014 roku został zaproszony do prowadzenia rządowego koncertu w Atenach, w dniu 40. rocznicy przywrócenia demokracji w Grecji. To był koncert inauguracyjny Narodowej Orkiestry Symfonicznej Nowego Radia i Telewizji Grecji. Dimitris Botinis urodził się w Moskwie w rodzinie muzyków i wychował w Patras (Grecja), gdzie w wieku 5 lat rozpoczął naukę gry na skrzypcach, a później na altówce w Miejskim Konserwatorium. W 2006 roku uzyskał dyplom z wyróżnieniem w klasie skrzypiec. W wieku 14 lat rozpoczął studiowanie dyrygentury pod kierunkiem ojca – dyrygenta Orkiestry Symfonicznej. W latach 2003-2004 brał także udział w międzynarodowych kursach mistrzowskich dla dyrygentów prowadzonych przez prof. Jurija Simonowa w Budapeszcie. W latach 2006-2011 studiował dyrygenturę w klasie prof. Jurija Simonowa w Państwowym Konserwatorium „Rimskiego-Korsakowa” w Sankt Petersburgu, które ukończył z wyróżnieniem jako „Dyrygent Opery i Orkiestry Symfonicznej”. Od 2011 roku jest asystentem dyrygenta Orkiestry Filharmonii Moskiewskiej.

 

 

Klaudia Kulwikowska fot. Bartosz Koaczkowski mniejsza

fot. Bartosz Kołaczkowski

Klaudia Kulwikowska
Urodzona 22 czerwca 1994 roku w Kościerzynie. Absolwentka Szkoły Muzycznej I stopnia im. Mazurka Dąbrowskiego w Kościerzynie w klasie klarnetu mgra Marka Piontka. Ukończyła Ogólnokształcącą Szkołę Muzyczną I i II stopnia im. Feliksa Nowowiejskiego w Gdańsku w klasie klarnetu mgr Barbary Pappelbaum-Kruczkowskiej. Obecnie studentka ostatniego roku studiów magisterskich w klasie klarnetu dra hab. Andrzeja Wojciechowskiego w Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku.
Uczestniczka wielu kursów klarnetowych prowadzonych przez wybitnych profesorów z Polski i z zagranicy, m.in.: Andrew Marrinera, Jeana-Marca Fessarda, Algirdasa Budrysa, Antonio Saiote, Gabora Varga, Marka van de Wiel, Igora Františáka, Hannah Morgan, Wojciecha Mrozka, Jana Jakuba Bokuna. W jej edukacji nie zabrakło również kursów z muzyki kameralnej prowadzonych przez: Elmirę Darvarovą, Gregora Witta, Galinę Niekrasową oraz Yuko Kawai. Od 2016 roku kształci się z zakresu kameralistyki pod kierunkiem prof. zw. dr hab. Anny Prabuckiej-Firlej. Już od najmłodszych lat brała udział w wielu konkursach.
Ważniejsze osiągnięcia: I miejsce w II Gdyńskim Konkursie Kameralistyki Fortepianowej dla szkół muzycznych II stopnia „Fortepian i…”, wyróżnienie na V Zachodniopomorskim Festiwalu Klarnetowym w kategorii zespół, wyróżnienie na XXXIV Konkursie Młodego Muzyka Szczecinek 2010, wyróżnienie na XII festiwalu Klarnetowym w Piotrkowie Trybunalskim w kategorii zespół. W 2016 i 2017 roku uzyskała stypendium dla najlepszych studentów w Gminie Stężyca oraz w 2017 stypendium Rektora Akademii Muzycznej w Gdańsku dla najlepszych studentów.
Razem z pianistką Adrianną Paliwodą i wiolonczelistą Mateuszem Posłusznym przygotowuje się do udziału w VIII Międzynarodowym Konkursie Muzyki Kameralnej im. J. Brahmsa, który odbędzie się w kwietniu 2018 roku.

 

Adrianna Paliwoda fot. Bartosz Koaczkowski mniejsza

fot. Bartosz Kołaczkowski

Adrianna Paliwoda
Urodzona w 12 września 1994 roku w Gdańsku. Naukę gry na fortepianie rozpoczęła w wieku siedmiu lat w Szkole Muzycznej I stopnia im. Henryka Wieniawskiego w Gdańsku w klasie mgr Pauliny Kuklińskiej. Następnie kształciła się w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej I i II stopnia im. Feliksa Nowowiejskiego w Gdańsku pod kierunkiem mgr Bożeny Ewy Szurek. W 2016 roku ukończyła studia licencjackie w Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku w klasie prof. dra hab. Andrzeja Artykiewicza. Obecnie jest studentką drugiego roku studiów magisterskich w klasie mgra Macieja Gańskiego. Od 2008 roku kształci się z zakresu gry kameralnej pod kierunkiem prof. zw. dr hab. Anny Prabuckiej-Firlej.
Brała czynny udział w solowych i kameralnych kursach mistrzowskich prowadzonych przez Wojciecha Świtałę, Yuko Kawai, Elmirę Darvarovą, Ayami Ikeba, Adi Bara, Galinę Niekrasową, Marcina Sikorskiego, Aleksieja Orłowieckiego. Jest laureatką m.in. I nagrody i Nagrody Specjalnej na VIII Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym im. I. J. Paderewskiego w Piotrkowie Trybunalskim, III nagrody na X Międzynarodowym Konkursie Muzycznym im. Juliusza Zarębskiego w Łomiankach oraz nagród na licznych konkursach kameralnych. Dwukrotnie otrzymała stypendium Rektora dla najlepszych studentów.
Razem z klarnecistką Klaudią Kulwikowską i wiolonczelistą Mateuszem Posłusznym przygotowuje się do udziału w VIII Międzynarodowym Konkursie Muzyki Kameralnej im. J. Brahmsa, który odbędzie się w kwietniu tego roku.

 

Paulina Skoczyk mniejsza

Paulina Skoczyk
Urodzona 5 sierpnia 1993 r. w Koszalinie. Dyrygent, pianistka, instruktor rytmiki. Absolwentka z wyróżnieniem Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych im. Grażyny Bacewicz w Koszalinie specjalności rytmika oraz fortepian. Magister rytmiki z wyróżnieniem oraz absolwentka z wyróżnieniem studiów I st. dyrygentury symfoniczno-operowej Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku. Laureatka stypendium Rektora Akademii Muzycznej w Gdańsku dla najlepszych studentów. Obecnie studentka ostatniego roku studiów magisterskich na specjalności dyrygentura symfoniczno-operowa w klasie prof. zw. dra Zygmunta Rycherta. Dyrygent orkiestry symfonicznej „Kamerton” ZPSM im. Grażyny Bacewicz w Koszalinie. Paulina Skoczyk uczestniczyła w kursach dyrygenckich prowadzonych m.in. przez George’a Tchitchinadze, José Maria Florêncio. Koncertowała z Elbląską Orkiestrą Kameralną oraz Gdyńską Orkiestrą Symfoniczną. Prowadziła próby do koncertu w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej, na którym dyrygował José Maria Florêncio. Na macierzystej uczelni współuczestniczyła w pracy z Orkiestrą Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki oraz z Orkiestrą Kameralną Pro Musica Nova. Dyrygowała orkiestrą Amber Youth Orchestra, stworzoną z uczniów szkół muzycznych oraz akademii muzycznych z całej Polski, w ramach projektu Międzynarodowych Spotkań Młodych Muzyków. Jako pianista-akompaniator koncertowała w wielu miastach w kraju oraz za granicą: we Francji, Włoszech i na Litwie. Na co dzień realizuje działalność pedagogiczną, prowadząc zajęcia muzyczne dla najmłodszych. Wiedzę z tego zakresu dodatkowo zgłębiała na ogólnopolskich i międzynarodowych konferencjach poświęconych metodzie rytmiki.

 
 
 
 

Wróć