logotype
   
 
KUP BILET
 

 

Sponsor Strategiczny PFB

energa nowe

 

Główny Sponsor PFB
Mecenas Kultury

logo PGE Energia Ciepa SA pionCMYK 1

Repertuar

Rok Miesiąc Do miesiąca

Koncert Inauguracyjny 61. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej w Oliwie


Wtorek, 03/07/2018, 20:00
Archikatedra w Oliwie
 

Bilety w cenie  20-45zł

 Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej w Oliwie

Występują:
Natalia Walewska - skrzypce
prof. Roman Perucki - organy
Igor Lerman - dyrygent
Konrad Mielnik - prowadzenie

W programie:
Johann Sebastian Bach (1685-1750) - Preludium i fuga Es dur BWV 552
Antonio Vivaldi (1678-1741) - Lato z cyklu Cztery pory roku RV315
Georg Friedrich Händel (1685-1759) - „Dank sei dir, Herr“

W.A. Mozart (1756-1791) - Trzy Sonaty Kościelne
Antonio Vivaldi (1678-1741) - Koncert d-moll RV 541 na skrzypce, organy, orkiestrę smyczkową i basso continuo
Max Reger (1873-1916) - Fantazja nt chorału „Halleluja, Gott zu loben bleibe meine Seelenfreud“ op 52 nr 3

 

30.06Igor Lerman

Igor Lerman ukończył Niznhy Novgorod Conservatory w roku 1978 w klasie skrzypiec. Swoją karierę muzyczną rozpoczął jako pedagog. Jego wychowankowie to laureaci wielu międzynarodowych konkursów skrzypcowych m.in. S.Diaghileva, im. H. Wieniawskiego, I Konkursu Młodych Skrzypków im. Czajkowskiego (podczas konkursu I. Lerman otrzymał nagrodę za najlepszą pracę pedagogiczną), Międzynarodowego Konkursu im. J. Menuhina i Thibault.
W 1988r. założył orkiestrę kameralną Lerman Chamber Orchestra. Po odbyciu kilku tras koncertowych w Rosji Orkiestra spotkała się z ogromnym zainteresowaniem ze strony publiczności oraz otrzymała przychylne opinie prasy, która okrzyknęła ją jedną z najlepszych orkiestr kameralnych w Rosji: „Wykonania są doskonałe, a transkrypcje wspaniałe. Jest to bardzo wysoki poziom; naprawdę wielka sztuka”.
Igor Lerman jest autorem licznych transkrypcji i aranżacji.

 

 

FB IMG 1505371364126

Natalia Walewska jest koncertującą skrzypaczką, wykształconą między innymi przez legendarnego wirtuoza skrzypiec Leonida Kogana. W swoim dorobku ma laury na prestiżowych międzynarodowych konkursach, między innymi: na Międzynarodowym Konkursie im. K. Szymanowskiego w Łodzi
Brała udział w licznych festiwalach, gdzie występowała pod batutą wielkich dyrygentów jak: G. Solti, Ch. Eschenbach, M. Roztropowicz. Od 1999 roku piastuje prestiżowe stanowisko koncertmistrza Polskiej Filharmonii Bałtyckiej im. Fryderyka Chopina w Gdańsku. Regularnie jest zapraszana w charakterze solistki do współpracy z orkiestrami symfonicznymi w kraju i zagranicą. Jej umiejętności zostały docenione przez uznanych dyrygentów jak Jerzy Maksymiuk, Ernst van Tiel , Massimiliano Caldi ,Maxim Vengerov, Vag Papian, Juozas Domarkas, Sir Neville Marinerr, Sławomir Chrzanowski, Petr Chromcak.
W dorobku autorskim Natalii Walewskiej znajdują się nagrania płytowe wysoko oceniane zarówno przez melomanów jak i przez dziennikarzy z branży fonograficznej. Artystka uczestniczy w charakterze koncertmistrza i solistki w licznych nagraniach płytowych, radiowych i telewizyjnych.
Do najcenniejszych należą: „Romanza Classica” na skrzypce i organy z prof. Romanem Peruckim ( osiągnęła status Złotej płyty), „Clair de Lune” nagraną wspólnie z pianistą prof. Bogdanem Kułakowskim, „Violin & Piano” z pianistą Rafałem Lewandowskim, „Cztery pory roku” Antonio Vivaldiego z Zespołem Muzyki Dawnej „Cappella Gedanensis” pod dyrekcją Tadeusza Wojciechowskiego (Platynowa Płyta), „War Requiem” z dyrygentem Sir Nevillem Marinerrem.
Płyta z nagraniem koncertu „Harmonia” Zbigniewa Kruczka (Belgia) na skrzypce, trąbkę i orkiestrę symfoniczną (Polska Filharmonia Bałtycka) pod dyrekcją włoskiego dyrygenta Massimiliano Caldiego to dzieło specjalnie skomponowane dla artystki.
Natalia Walewska posiada autorskie programy i oprócz znanego cyklu koncertów A. Vivaldiego „Cztery pory roku” wykonuje koncerty z muzyką popularną m.in. tanga i walce, wirtuozowskie klasyczne miniatury na skrzypce i fortepian oraz programy edukacyjne dedykowane najmłodszym słuchaczom.
W 2010 roku rozpoczęła współpracę z Królewską Orkiestrą Salonową gdzie występuje solo i dyryguje od pulpitu. Te widowiska to atrakcyjny show w stylu wiedeńskich gal operowych z udziałem śpiewaków oraz baletu.
Za swoje osiągnięcia artystyczne w dziedzinie kultury została nominowana do nagrody „Splendor Gedanensis - 2010”. Jest również stypendystką Marszałka Województwa Pomorskiego.
W kręgu zainteresowań artystki znajduje się także muzyka filmowa. W 2014 roku nagrała „Pocztówkę z Paryża” - ścieżkę dźwiękową skomponowaną przez Piotra Salabera.
W 2015 roku powstała płyta z muzyką filmową „Amber tango”, zawierająca najpiękniejsze i najbardziej znane melodie filmowe. Płyta ta powstała przy współpracy z dyrygentem Szymonem Morusem, Pawłem A. Nowakiem i orkiestrą kameralną Progress.
Artystka aktywnie uczestniczy w kreowaniu wydarzeń kulturalnych na Pomorzu oraz na terenie całego kraju. Występy zagraniczne są również niezwykle istotnym elementem dorobku artystycznego Natalii Walewskiej.

 

Roman Perucki 3

Roman Perucki – organy. Ukończył gdańską Akademię Muzyczną im. Stanisława Moniuszki w klasie organów prof. Leona Batora w 1986r. Uczestniczył w mistrzowskich kursach organowych w kraju i za granicą. Od roku 1997 jest profesorem zwyczajnym gdańskiej Akademii Muzycznej (w latach 1996-1999 był prorektorem ds. artystycznych).
Jest Dyrektorem Polskiej Filharmonii Bałtyckiej im. Fryderyka Chopina w Gdańsku. Z jego inicjatywy powstało Gdańskie Centrum Muzyczno – Kongresowe, siedziba filharmonii. Założyciel i Prezes Pomorskiego Stowarzyszenia „Musica Sacra”, z którym organizuje m.in.: Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej w Katedrze Oliwskiej (jeden z najsłynniejszych w świecie), Międzynarodowy Konkurs Organowy im. J.P. Sweelincka w Gdańsku, cykl koncertów „Bliżej Bacha”, koncerty z okazji Jarmarku św. Dominika w kościele oo. Dominikanów w Gdańsku oraz festiwale organowe w kościołach Pomorza Gdańskiego. Prowadzi kursy mistrzowskie w Niemczech, Francji, Portugalii, Rosji, Meksyku oraz wykłady w uczelniach i szkołach muzycznych na terenie całej Polski. Jest jurorem wielu międzynarodowych konkursów organowych (Włochy, Francja, Czechy, Rosja, Polska). W swoim dorobku ma już ponad 3000 recitali. Koncertował w najsłynniejszych katedrach i salach koncertowych świata, m.in. w Notre Dame (Paryż), katedra w Gandawie (Belgia), Mariinsky Theater (St. Petersburg), Washington DC, Liverpool Cathedral, Filharmonia Narodowa w Warszawie, Meksyku i Pekinie. Koncertuje w Polsce, w niemal wszystkich państwach Europy, w Rosji, Japonii, Chinach, Australii, Meksyku i USA. Dużą część koncertów wykonuje wspólnie ze swoją małżonką, skrzypaczką Marią Perucką oraz flecistą Łukaszem Długoszem.

Jest I. organistą Archikatedry Oliwskiej. Od 1999 roku jest prezesem Stowarzyszenia Miłośników Archikatedry Oliwskiej .

Dokonał licznych nagrań dla Polskiego Radia i Telewizji, posiada nagrania płytowe. Jego płytę „Messe pour les paroisses” Fr. Couperina Bohdan Pociej uznał w „Ruchu Muzycznym” za najlepsze nagranie roku 1991 wydane w Polsce, a II płyta Oliwska nominowana była do nagrody Fryderyka. W swoim dorobku posiada platynową płytę, wydaną w 1998 roku. Posiada liczne odznaczenia i nagrody, w tym najwyższe odznaczenia papieskie: Pro Eclessiae et Pontifice, przyznane przez Ojca Świętego Jana Pawła II oraz Order św. Sylwestra nadany przez Papieża Benedykta XVI. W roku 2005 r. uzyskał złotą odznakę Zasłużony dla Kultury Polskiej. W 2007 roku otrzymał Pomorską Nagrodę Artystyczną – Gryfa Pomorskiego za rok 2006 oraz nagrodę Gdańskiego Towarzystwa Przyjaciół Sztuki.

 

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. 

MKiDN

 

 
 
 
 

Wróć