Chopin nad wodami Motławy – Strumień muzycznej energii

CYKLE KONCERTOWE, Chopin nad wodami Motławy

Evgeny Zaretsky

Prowadzenie - Konrad Mielnik

Schumann Fantasiestucke op. 12: Des Abends, Aufschwung, Warum, Grillen, In der Nacht, Fabel, Traumes Wirren, End vom Lied
F. Chopin Ballada g-moll op. 23
F. Chopin Ballada F-dur op. 38
F. Chopin Ballada As-dur op. 47
F. Chopin Ballada f-moll op. 52

Evgeny Zaretsky urodził się w rodzinie muzyków w Sankt Petersburgu w 1996 roku. Pierwsze lekcje gry na fortepianie pobierał w wieku 5 lat. Od 2003 roku studiował w Państwowej Szkole Muzycznej w Konserwatorium St.Petersburg Rimsky-Korsakov. Jego nauczycielem był Zora Tsuker, ukończył szkołę w czerwcu 2014. Od września 2014 r. - studiował w High Music School w Zurychu (klasa prof. Till Fellnera), obecnie uczy się w Konserwatorium w St.Petersburg (klasa Merited Artist of Russia, prof. Leonid Zaichik). Poraz pierwszy wystąpił w Sankt Petersburgu (Sala Kameralna i Sala Koncertowa Filharmonii Sanktersburskiej, w tym występy z Państwową Orkiestrą Symfoniczną St.Petersburga) oraz w Rosji (m.in. z Kaliningrad Symphony Orchestra in Kaliningrad Cathedral). A także za granicą - w Niemczech (w tym w Berlinie Filharmonie), w Holandii, w Szwajcarii i w Australii (Melbourn), w tym 3 razy podczas Międzynarodowego Festiwalu "Bad Kissinger Sommer" w Kempten (2008, 2012 ), "Schumaniana" w Groningen (2010).

Laureat Międzynarodowego Konkursu Muzycznego Młodzieży w Lwowie w lipcu 2006 roku na Międzynarodowym Konkursie im. Skrjabina-Młodzieży i Pianistyki w Paryżu 2008 (1. Prix "avec felicitations" Jury), Nagroda Specjalna na Festiwalu H.Neuhaus W Moskwie (2008) oraz w konkursie Chopina-Schumanna w Sankt Petersburgu (2010). Posiadacz specjalnego grantu dla utalentowanej młodzieży Stowarzyszenia Filharmonii St.Petersburg w latach 2008-2012. Nagroda Specjalna Międzynarodowej Letniej Akademii Festiwalu im. Petera de Grote'a w Groningen w Holandii w Konserwatorium Groningen w sierpniu 2010 r. Nagroda specjalna na XIX Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim Młodzieżowego Konkursu Chopinowskiego w Szafarni oraz na najlepsze wykonanie Mazurka Chopina (2011). I miejsce na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym "Pietro Argento" w Bari (Włochy, 2013 r.), 1 miejsce na V Międzynarodowym Konkursie im. Świrydowa w Sankt Petersburgu (2013) w Ensemble (Violine-Piano) St Prize na Międzynarodowym Konkursie Muzycznym "Rising Stars" (Berlin, Niemcy).

12265355 IMG 6205a

Bilet rodzinny: 40 zł

Projekt dofinansowany ze środków Miasta Gdańska

gdansk miasto wolnosci