Chopin nad wodami Motławy – Strumień muzycznej energii

II. La Soiree dans Grenade
III. Jardins sous la pluie
C. Franck Preludium, chorał i fuga

Adam Piórkowski urodził się w 1993 roku w Mrągowie. Swoją edukację muzyczną rozpoczął w tamtejszej Państwowej Szkole Muzycznej I st. pod kierunkiem Wiesławy Bogaczewicz-Biedy. W roku 2012 ukończył z wyróżnieniem Zespół Państwowych Szkół Muzycznych II st. w Elblągu w klasie fortepianu ad. Kordiana Góry. W tym samym roku został studentem Akademii Muzycznej w Gdańsku, kontynuując naukę u Kordiana Góry. W 2017 roku uzyskał dyplom magisterski z wyróżnieniem.

Adam Piórkowski jest laureatem licznych nagród na konkursach o zasięgu ogólnopolskim i międzynarodowym, spośród których najważniejszymi są:III miejsce na Międzynarodowym Konkursie im. S. Vainiunasa w Wilnie (2018), II nagroda i nagroda specjalna na III Międzynarodowym Bałtyckim Konkursie Pianistycznym w Gdańsku (2013), tytuł Laureata „Estrady Młodych” Festiwalu Pianistyki Polskiej w Słupsku (2013), Grand Prix na Festiwalu Pianistycznym im. Izy Garglinowicz w Olsztynie (2012) oraz II miejsce i nagroda specjalna za najlepsze wykonanie utworów S. Rachmaninowa na Międzynarodowym Konkursie Młodych Pianistów im. Bluthnera w Kaliningradzie (2010). Na VIII Międzynarodowym Konkursie Gry na Instrumentach Dętych Blaszanych w Gdańsku otrzymał dyplom za wyróżniający akompaniament (2017).

Adam Piórkowski realizuje się również jako kameralista w duecie fortepianowym z Mikołajem Sikałą. Duet pracuje pod kierunkiem dr hab. Elżbiety Pasierowskiej-Kołodziej i mgr Bożeny Szull-Talar. Zespół ma na swoim koncieI nagrodę w kategorii "duet fortepianowy na cztery ręce" oraz I nagrodę w kat. "duet na dwa fortepiany" w I Międzynarodowym Konkursie Duetów im. Suzany Szörenyi w Bukareszcie (2016), II nagrodę w kategorii „duet fortepianowy na cztery ręce” i II nagrodę w kat. „duet na dwa fortepiany” w XXV Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Rzymie (2015) oraz III miejsce w kat. „duet fortepianowy” w XIV Międzynarodowym Konkursie Muzycznym im. Juliusza Zarębskiego w Łomiankach (2014).

Adam Piórkowski uczestniczył w kursach mistrzowskich prowadzonych przez takich pedagogów, jak: Wojciech Świtała, Piotr Paleczny, Katarzyna Popowa-Zydroń, Alexey Orlovetsky, Philippe Giusiano, Alexander Peskanov, Dina Yoffe. W sierpniu 2015 roku otrzymał zaproszenie od Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina do udziału w kursach mistrzowskich w Domu Pracy Twórczej
w Radziejowicach. Lekcje mistrzowskie prowadzili Kevin Kenner, Dang Thai Son oraz Tobias Koch.

Pianista wielokrotnie występował na terenie Gdańska (Filharmonia Bałtycka, Politechnika, Ratusz Staromiejski, Centrum św. Jana, Studio Koncertowe Radia Gdańsk), a także w licznych ośrodkach muzycznych w kraju, m.in. w Filharmonii Narodowej i w Muzeum F. Chopina w Warszawie,  w Akademiach Muzycznych w Łodzi i w Krakowie.

W 2017 roku wystąpił w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej na koncercie Najlepszych Dyplomantów Akademii Muzycznej w Gdańsku wykonując III Koncert fortepianowy d-moll Sergiusza Rachmaninowa z Orkiestrą PFB pod batutą George Tchichinadze. Ponadto występował z orkiestrami pod batutą Modestasa Barkauskasa, Wojciecha Rajskiego, Zygmunta Rycherta i Sylwii Anny Janiak wykonując Koncerty fortepianowy d-moll KV 466 i A-dur KV 488 W. A. Mozarta oraz Koncert fortepianowy d-moll J. Brahmsa.

Adam Piórkowski otrzymywał stypendia Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Rektora AM w Gdańsku oraz Marszałka Województwa Pomorskiego.

12265510 AdamPirkowski

Bilet rodzinny: 40 zł

Projekt dofinansowany ze środków Miasta Gdańska

gdansk miasto wolnosci