logotype
   
 
KUP BILET
 

 

Sponsor Strategiczny PFB

energa nowe

 

Główny Sponsor PFB
Mecenas Kultury

logo PGE Energia Ciepa SA pionCMYK 1

Repertuar

Rok Miesiąc Do miesiąca

KONCERTY Z CYKLU MUZYKA W ZABYTKACH STAREGO GDAŃSKA


Czwartek, 09/08/2018, 19:00
Sala PFB
 

Bilety w cenie  

 Muzyka w zabytkach starego Gdańska

Występują:

Adam Bruderek – skrzypce
Anna Prabucka-Firlej – fortepian

W programie:

Ryszard Strauss - Sonata na skrzypce i fortepian op. 18
John Corigliano - Sonata na skrzypce i fortepian

Koncerty w ramach cyklu będą się odbywać 01-04.08., 07-11.08., 14.08. i 16-18.08 włącznie.

Od kilku lat gdańszczanie i turyści odwiedzający Gdańsk mają okazję uczestniczyć w muzycznych spotkaniach w historycznych obiektach grodu nad Motławą dzięki koncertom z cyklu Muzyka w Zabytkach Starego Gdańska. Koncerty są poprzedzone historycznymi prelekcjami.

 

Adam Bruderek

W 2010 roku zakończył naukę w Państwowej Szkole Muzycznej I i II st. w Olsztynie w klasie skrzypiec Doroty Obijalskiej oraz został absolwentem I Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza w Olsztynie. W 2015 roku z wyróżnieniem ukończył studia magisterskie w klasie skrzypiec prof. Krystyny Jureckiej i dr Anny Wandtke – Wypych oraz w klasie kameralistyki prof. Anny Prabuckiej-Firlej w Akademii Muzycznej im. St. Moniuszki w Gdańsku. Jest laureatem licznych krajowych konkursów skrzypcowych, m.in. III nagroda na V Konkursie Skrzypcowym Polski Północnej w Gdyni (2004 r.), I nagroda na III Regionalnym Konkursie Skrzypcowym Uczniów Szkół Muzycznych II stopnia w Olsztynie (2007 r.). Swoje umiejętności gry na skrzypcach kształcił także na kursach mistrzowskich pod kierunkiem znamienitych osobistości sceny muzycznej: Zakhar Bron, Pierre Amoyal, Tomasz Tomaszewski, Michael Vaiman, Edward Gracz, Krzysztof Jakowicz, Elmira Darvarova. Wraz z kwartetem fortepianowym AKME był uczestnikiem oraz laureatem następujących konkursów muzyki kameralnej: IV nagroda oraz IV nagrody specjalne, w tym nagroda publiczności na IV Międzynarodowym Konkursie Muzyki Kameralnej im. Sergiusza Taniejewa w Moskwie (2011 r.), III nagroda na VI Międzynarodowym Konkursie Muzyki Kameralnej im. Johannesa Brahmsa w Gdańsku (2012 r.), uczestnictwo w półfinale na 19. Międzynarodowym Konkursie Muzyki Kameralnej w Poertschach (Austria, 2012 r.). W 2014 r. w duecie z pianistą Arkadiuszem Godzińskim zdobył I nagrodę w kategorii muzyka kameralna na 13. Międzynarodowym Konkursie „Don Vincenzo Vitti ” w Castellana Grotte (Włochy). We wrześniu 2015 ten sam zespół zakwalifikował się do rundy finałowej I. Międzynarodowego Konkursu Muzyki Kameralnej im. Ludwiga van Beethovena w Lusławicach. W 2018 r. wraz z Janem Lewandowskim oraz Danielem Ziomko, z którymi gra w trio fortepianowym został laureatem nagrody Grand Prix na IV International Youth Music Competition „With Music Through Europe” w Wilnie w kategorii muzyka kameralna. Adam Bruderek od 2014 r. związany jest z Polską Filharmonią Bałtycką im. Fryderyka Chopina w Gdańsku.

 

Anna Prabucka-Firlej jast absolwentką Akademii Muzycznej w Gdańsku w klasie fortepianu prof. Krystyny Jastrzębskiej. Zadebiutowała w wieku 11 lat wykonując z orkiestrą Koncert D-dur J. Haydna. W VIII Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. R. Schumanna w Zwickau (Niemcy) wyróżniono ją Dyplomem Honorowym. Tytuł profesora sztuk muzycznych otrzymała w 1994 roku, a od 1998 jest profesorem zwyczajnym. Od 2003 roku pełni funkcję Kierownika Katedry Kameralistyki. W latach 1985 – 2005 była zapraszana jako akompaniator na Międzynarodowe Kursy Muzyczne w Weimarze, Bad Sobernheim (Niemcy), Kozani (Grecja), pracując w klasach prof. prof. Petera Damma, Tobiasa Kühne, Siegfrieda Palma, Johannesa Waltera, Williama Pleetha, Roberta Cohena, Gerarda Mantela, Marii Czajkowskiej, Andrasa Adorjána, Petera Leiseganga. Towarzyszyła największym artystom współczesnego świata muzycznego jak: Eduard Melkus, Thomas Zehetmair, Peter Damm, Maria Czajkowska, Peter Leisegang, Werner Tast, William Bennett. Jej bogata działalność artystyczna obejmuje występy solowe (w recitalach i koncertach symfonicznych) oraz kameralne, w ośrodkach muzycznych w kraju, większości państw Europy, a także w Chile, Peru, Iranie, Tajlandii. Jest członkiem Tria Gdańskiego, z którym brała udział w znaczących festiwalach muzycznych. Wielokrotnie nagradzana za wyróżniający akompaniament w konkursach krajowych i międzynarodowych. Prowadziła kursy mistrzowskie, seminaria i wykłady w Szwajcarii, Niemczech, Finlandii, Grecji, Litwie, Łotwie, Białorusi, Rosji, Chile, Peru, Tajlandii oraz w wielu ośrodkach kraju. Zapraszana jako juror licznych konkursów i przesłuchań krajowych i zagranicznych. Jest promotorem i recenzentem wielu przewodów artystycznych, doktoratów i habilitacji oraz postępowań na tytuł profesora sztuk muzycznych. Jej studenci i uczniowie zdobywają nagrody i wyróżnienia (przeszło 160) w konkursach kameralnych m.in. w Paryżu, Rzymie, Oslo, Sztokholmie, Illzach, Wilnie, Druskiennikach, Vallberg, Pörtschach, Smorgoni, Kałudze, Kijowie, Jeseniku, Nowym Jorku, Płowdiw a także w Gdańsku, Łodzi, Białymstoku oraz wielu innych. Jest inicjatorem i organizatorem dwóch konkursów – Międzynarodowego Konkursu Muzyki Kameralnej im. J. Brahmsa w Gdańsku (od 1997 odbyło się 8 edycji), Makroregionalnych Spotkań Zespołów Kameralnych Szkół Muzycznych II st. w Gdańsku (12 edycji) oraz Międzynarodowych Festiwali Duetów Fortepianowych (Gdańsk, 2014, 2016) i Ogólnopolskich Sesji artystyczno-naukowych „Z zapomnianych kart polskiej kameralistyki”. Odznaczono ją Srebrnym i Złotym Krzyżem Zasługi, medalami: Za Długoletnią Służbę (złoty) Komisji Edukacji Narodowej i Gloria Artis (brązowy).

 

Projekt dofinansowany ze środków Miasta Gdańska.

gdansk miasto wolnosci

PH_PMG_PA-pion.jpg

PATRONAT_HONOROWY-MARSZALEK_WOJEWODZTWA_POMORSKIEGO-pion_RGB-ONLY_FOR_WEB-2012.png

 

 
 
 
 

Wróć