61. MFMO w Archikatedrze Oliwskiej - Mateusz Rzewuski

Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej w Oliwie

W programie:kup bilet 24

Dietrich Buxtehude (1637-1707) Preludium fis-moll BuxWv146
Franz Tunder (1614-1667) „Komm, Heilieger Geist, Herre Gott“
Johann Sebastian Bach (1685-1750) Preludium i fuga g-moll BWV 535a
Piotr Czajkowski (1840-1893) Suita “Dziadek do orzechów” op. 71a
Taniec cukrowej wieszczki, Taniec Arabski, Taniec pastuszków
Feliks Mendelssohn-Bartholdy (1809-1847) – Preludium i fuga c-moll op. 37 nr 1
Max Reger (1873-1916) – Monologe op. 63 - nr 9 i 10: Toccata i fuga e-moll

Wystąpi:

Mateusz Rzewuski

M.RzewuskiOrgueOrleans

Mateusz Rzewuski urodził się w 1991 roku w Łukowie w Polsce. Ukończył z wyróżnieniem i najwyższą oceną studia magisterskie w Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie organów prof. Andrzeja Chorosińskiego oraz studia magisterskie – Master of Music w Musikhochschule w Lubece w Niemczech, w klasie organów prof. Franza Danksagmüllera. Następnie kontynuował studia z gry na organach oraz improwizacji w Conservatoire à Rayonnement Régional w Paryżu w ramach podyplomowych studiów koncertowych „La cycle concertiste” w klasie solistycznej prof. Christophe Mantoux’a, które ukończył Dyplomem „Concertiste” przyznanym jednogłośnie w 2017 roku.
Stopień doktora sztuki muzycznych w dziedzinie artystycznej – instrumentalistyka – uzyskał w 2018 roku (w wieku zaledwie 26 lat) w Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie na podstawie rozprawy dotyczącej muzyki organowej Marcela Duprégo oraz Oliviera Messiaena oraz płyty CD zarejestrowanej na oryginalnych, historycznych organach Aristida Cavaillé-Colla w katedrze Św. Krzyża w Orelanie we Francji.
Artysta prowadzi ożywioną działalność artystyczną. Brał czynny udział w wielu kursach mistrzowskich prowadzonych przez: Guy Boveta, Pitera van Dijka, Hansa Fagiusa, Gerharda Gnanna, Oliviera Latry, Ludgera Lohmanna, Christophe Mantouxa, Michaela Radulescu, Daniela Rotha, Wolfganga Zerera i innych.
Koncertował w ramach międzynarodowych festiwali w Polsce, USA, Niemczech, Francji, Holandii, Szwajcarii, Luksemburgu, Wielkiej Brytanii, na Litwie, w Czechach, w Rosji i na Słowacji. Ma na swoim koncercie recitale w wielu prestiżowych miejscach, m. in.: katedrze w Luxemburgu, kościele Św. Seweryna w Paryżu, katedrze w San Francisco, Uniwersytecie w Tampie, Filharmonii w Wilnie, Filharmonii w Kaliningradzie, kościele Św. Jakuba w Lubece i innych.
W 2011 roku artysta został finalistą Międzynarodowego Konkursu Organowego im. ks. Stanisława Ormińskiego w Rumii. Rok później uczestniczył w nagraniach dla Telewizji Polskiej. W 2013 roku został finalistą Ogólnopolskiego Konkursu Improwizacji Organowej w Legnicy. W tym także roku otrzymał I nagrodę oraz nagrodę specjalną na Międzynarodowym Konkursie Organowym „Organiści Nowej Europy” w Bardzie. W 2015 roku otrzymał II nagrodę oraz nagrodę specjalną na VII Międzynarodowym Konkursie organowym im. M. K. Čiurlionisa w Wilnie a w 2017 roku zdobył I nagrodę oraz nagrodę specjalną na I Międzynarodowym Konkursie Organowym w Białymstoku.
Jest dwukrotnym stypendystą prezydenta miasta stołecznego Warszawy oraz stypendystą Rektora UMFC w Warszawie. Otrzymał także stypendium Ministra Nauki oraz Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Młoda Polska” na magisterskie studia w Niemczech, przyznawane za wybitne osiągnięcia artystyczne.
W 2013 roku zainicjował Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej w Łukowie, którego jest dyrektorem artystycznym.
Od września 2017 roku artysta rozpoczął także studia podyplomowe w zakresie muzyki dawnej w Scholi Cantorum Basiliensis w Bazylei w Szwajcarii, w klasie mistrzowskiej prof. Wolfganga Zerera.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

MKiDN