logotype
   
 
KUP BILET
 

 

Sponsor Strategiczny PFB

energa nowe

 

Główny Sponsor PFB
Mecenas Kultury

logo PGE Energia Ciepa SA pionCMYK 1

Repertuar

Rok Miesiąc Do miesiąca

100-lecie odzyskania niepodległości Polski i Łotwy


Niedziela, 23/09/2018, 19:00
 

Bilety w cenie  10-45zł

 Koncert symfoniczny

kup bilet 24Filharmonicy Gdańscy dla Niepodległej

Choć historia Polski i Łotwy jest tak różna, to punktem stycznym jest moment odzyskania niepodległości w 1918. Tyle że Polska proklamowała niepodległość 11 listopada a Łotwa tydzień później – 18. Witold Lutosławski miał wtedy 5 lat. Wychował się więc już w niepodległej Polsce. Jednak dojrzałe lata Lutosławskiego przypadły na lata po II wojnie światowej, kiedy Polska, choć oficjalnie była niepodległa, praktycznie miała bardzo ograniczona suwerenność. Nie pozostało to bez wpływu na twórczość. Pisząc swój Koncert na orkiestrę, Lutosławski musiał mieć na uwadze wzory narzucone przez Rosję Sowiecki. Jednak związki między kulturą a polityką nigdy nie są proste i jednoznaczne. Pisany w latach stalinizmu Koncert okazał się najpopularniejszym dziełem polskiego kompozytora.
O 33 lata młodszy od Lutosławskiego Pēteris Vasks dojrzewał w czasie kiedy Łotwa ponownie dostała się w strefę dominacji Rosji. Dla łotewskiego kompozytora awangardowa muzyka Lutosławskiego była jednym ze źródeł inspiracji. Jednak w dojrzałej twórczości zwrócił się Vasks ku minimalizmowi. Powstała już w XXI wieku fantazja Vox Amoris prezentuje muzykę statyczną, z dominującą melodią powierzoną partii skrzypiec.
Koncert poprowadzi absolwent akademii Muzycznej w Poznaniu, a obecnie pracownik Uniwersytetu Muzycznego w Warszawie – Jakub Chrenowicz. Solistką będzie koncertmistrzyni Filharmoników Bałtyckich – Natalia Walewska.

Jakub Chrenowicz – dyrygent
Natalia Walewska – skrzypce
Orkiestra Symfoniczna PFB
Konrad Mielnik – prowadzący

 

Program:

Pēteris Vasks - Vox Amoris: Fantazja na skrzypce i orkiestrę smyczkową
Witold Lutosławski - Koncert na orkiestrę

 Niepodlegla logo CMYK kolor 1

 

Koncert pod patronatem Ambasadora Łotwy

polija pol

lv100 logo rgb short

 
 
 
 

Wróć