logotype
   
 
KUP BILET
 

 

Sponsor Strategiczny PFB

energa nowe

 

Główny Sponsor PFB
Mecenas Kultury

logo PGE Energia Ciepa SA pionCMYK 1

Repertuar

Rok Miesiąc Do miesiąca

Bohaterskie klimaty


Piątek, 12/10/2018, 19:00
Sala Koncertowa PFB
 

Bilety w cenie  10-55zł

 Koncert symfoniczny

kup bilet 24Filharmonicy Gdańscy dla Niepodległej

Eiji Ōue, wybitny japoński dyrygent, przyjaciel samego Bernsteina, obecnie szef Orkiestry Symfonicznej w Osace, poprowadzi program złożony z dzieł kompozytorów polskich i rosyjskich XX wieku. Geneza Uwertury bohaterskiej Andrzeja Panufnika sięga września 1939. Jednak dzieło zostało ukończone dopiero w 1950, a jej ostateczna wersja pochodzi z 1952. Ten krótki, bardzo dynamiczny utwór cechuje zamierzony przez kompozytora patos.
Także z powojennych czasów pochodzi Koncert wiolonczelowy Mieczysława Wajnberga. Twórczość Wajnberga, daleka od awangardy, jest często niezwykle liryczna. Jest to szczególnie wyraźnie widoczne w Koncercie wiolonczelowym, który powstał w 1948 roku. Usłyszymy go w wykonaniu Wojciecha Fudali – koncertmistrza Orkiestry NFM we Wrocławiu, założyciela unikalnego kwartetu czterech wiolonczel – Polish Cello Quartet.
Monumentalna V Symfonia Szostakowicza powstała po niezwykle brutalnych atakach na kompozytora inspirowanych przez samego Stalina, w wyniku których młody wówczas muzyk znalazł się na skraju załamania nerwowego. W tej symfonii Szostakowicz stworzył prosty, monumentalny język, który pozwolił mu nie tylko zadowolić władze radzieckie, ale też podbić słuchaczy w Ameryce. Po dziś dzień jest to jedna z najbardziej popularnych symfonii tego niezwykłego i niezwykle przez los doświadczonego twórcy.

Eiji Ōue – dyrygent
Wojciech Fudala – wiolonczela
Orkiestra Symfoniczna PFB

 

Program:

Andrzej Panufnik - Uwertura bohaterska
Mieczysław Wajnberg - Koncert wiolonczelowy
Dymitr Szostakowicz - V Symfonia d-moll op. 47

12.10.18 Eiji Oue 2014 EO Credit T. Ilijima 72dpi RESIZE

 

12.10.18 wojciech fudala2

 

Niepodlegla logo CMYK kolor 1

 

 

 

 

 

Koncert objęty programem „flharmonia / ostrożnie, wciąga!!!”. Program współorganizuje Instytut Muzyki i Tańca.

filharmonia wciąga 

  IMiT

 

 
 
 
 

Wróć