Inauguracja 62. MFMO w Archikatedrze Oliwskiej

Bilety w cenie  20zł

Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej w Oliwie

kup bilet 24

Jeden z trzech najstarszych festiwali muzycznych w Polsce. Po raz kolejny muzyka organowa zabrzmi w zabytkowej, gdańskiej Katedrze Oliwskiej. Podczas koncertów festiwalowych swój kunszt artystyczny zaprezentują najwybitniejsi przedstawiciele gatunku, organiści – wirtuozi różnych narodowości i generacji ze światowych i europejskich ośrodków muzycznych, jak i artyści rodzimi. Melomani będą mieli
szansę usłyszeć mistrzowskie wykonania zaproszonych artystów w różnorodnym, przystępnym repertuarze różnych epok i styli muzycznych, w tym premiery światowe i kompozycje do tej pory w Polsce nie prezentowane.

Jan Miłosz Zarzycki - dyrygent
Hanna Dys - organy
Mirosław Pachowicz - fagot
Akademicki Chór Uniwersytetu Gdańskiego
Marcin Tomczak, Aneta Majda, Aleksandra Zawada
- przygotowanie chóru
Orkiestra Symfoniczna PFB
Konrad Mielnik - prowadzenie

Stanisław Moniuszko - Msza łacińska Es-dur na chór mieszany, smyczki i organy
Andrzej Panufnik - Koncert na fagot i małą orkiestrę
Mieczysław Surzyński - Koncert g-moll na organy i orkiestrę op. 35

Bilet rodzinny - 50 zł

Akademicki Chór Uniwersytetu Gdańskiego

Powstały w 1971 roku, jeden z najbardziej cenionych chórów akademickich w Polsce. Od 48 lat reprezentuje Uniwersytet Gdański w kraju i za granicą, odnosząc sukcesy na festiwalach, konkursach i olimpiadach chóralnych. Zespół współpracował z największymi osobowościami muzyki klasycznej oraz rozrywkowej. Na swoim koncie ma występy m.in. z Krzysztofem Pendereckim, Ennio Morricone, Jean Michelem Jarrem, J.A.P. Kaczmarkiem oraz Leszkiem Możdżerem. W repertuarze chóru znajdują się polskie i obcojęzyczne utwory a capella różnych stylów i epok muzycznych oraz muzyka oratoryjna. W swoim dorobku chór ma także prawykonania utworów (ostatni z lutego 2017 roku - „Emigra – Symfonia bez końca” autorstwa Laureata Oskara J.A.P. Kaczmarka). Jest wielokrotnym laureatem prestiżowych festiwali muzycznych oraz olimpiad chóralnych w Busan w Korei Południowej, w Bremie w Niemczech, w Xiamen w Chinach i w Rydze na Łotwie, a także czołowych nagród oraz Grand Prix w konkursach międzynarodowych w Polsce i za granicą, ostatnio na Międzynarodowym Festiwalu i Konkursie Chóralnym „CANCO MEDITERRANIA” w Barcelonie i Lloret de mar (wrzesień 2018) i Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Sakralnej "Silver Bells" w Daugavpils (styczeń 2019). Udziałem chóru stały się także liczne tournée koncertowe (ostatnio po Chinach, Ekwadorze, Bałkanach i Argentynie). Chór ma na swoim koncie 8 nagranych płyt, z jego udziałem zostało stworzonych natomiast kolejnych 6. Za swoje dokonania artystyczne zespół został wyróżniony złotą odznaką honorową Polskiego Związku Chórów i Orkiestr.

Marcin Tomczak

Chórmistrz, dyrygent, wykładowca Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku oraz Podyplomowych Studiów Chórmistrzostwa i Emisji Głosu w Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy, Prorektor ds. artystycznych i studenckich Akademii Muzycznej w Gdańsku (2005-2012) oraz kierownik Katedry Dyrygentury Chóralnej (2005-2008, 2012-2016), a obecnie Dyrektor Instytutu Dyrygentury Chóralnej i Oratoryjno-Kantatowej gdańskiej Akademii Muzycznej. Od 1992 roku, dyrygent i dyrektor artystyczny Akademickiego Chóru Uniwersytetu Gdańskiego, z którym zdobył liczne Grand Prix krajowych i międzynarodowych konkursów chóralnych oraz złote medale na olimpiadach chóralnych w Busan (Korea Południowa 2002), Bremie (Niemcy 2004), Xiamen (Chiny 2006), Rydze (Łotwa 2014). Z zespołem odbył liczne tournée koncertowe w Europie, Ameryce Północnej, Ameryce Południowej i Azji.
Laureat wielu indywidualnych nagród dyrygenckich (Polska 1999, Korea 2002, Czechy 2005, 2008) – ostatnio na XV Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Chóralnej im. Feliksa Nowowiejskiego w Barczewie (2016), Nagroda dla Najlepszego Dyrygenta Festiwalu. Wyróżniany za twórczość artystyczną w dziedzinie muzyki, kultury i sztuki, inicjator i współrealizator wielu projektów kulturalnych. Pomysłodawca cyklu koncertów „Muzyczne wtorki na Uniwersytecie”, podczas których studenci Akademii Muzycznej w Gdańsku prezentują swoje umiejętności na scenie teatralnej Uniwersytetu Gdańskiego. Autorytet w dziedzinie muzyki chóralnej, zapraszany do prac Jury krajowych i zagranicznych festiwali i konkursów chóralnych (Grecja, Włochy, Litwa, Słowacja, Macedonia, Rumunia). Od 2007 roku pełni funkcję Dyrektora artystycznego oraz Przewodniczącego Jury Międzynarodowego Festiwalu Chóralnego „Mundus Cantat Sopot“.

mfmo 2019 belka logotypowa 1