logotype
   
 
KUP BILET
 

 

Sponsor Strategiczny PFB

energa nowe

 

Główny Sponsor PFB
Mecenas Kultury

logo PGE Energia Ciepa SA pionCMYK 1

Repertuar

Poprzedni miesiąc Poprzedni dzień Następny dzień Następny miesiąc
Rok Miesiąc Do miesiąca

14. Międzynarodowy Letni Festiwal Muzyczny „Słowo i muzyka u Jezuitów”


Środa, 03/07/2019, 20:00
Kościół św. Ignacego Loyoli w Jastrzębiej Górze
 

Bilety w cenie  

 Międzynarodowy Letni Festiwal Muzyczny "Słowo i muzyka u Jezuitów" w Jastrzębiej Górze

Władysław Szymański - organy
Chór chłopięcy z Mainz „Mainzer Domchores”
Karsten Storck - dyrygent

 

Program:

ORGANY:
Marco Enrico Bossi – Marcia festiva op. 118 nr 8
Mieczysław Surzyński – Improwizacje na temat Święty Boże op. 38
Franz Liszt – Ave Maria
Giovanni Morandi – Rondo con imitazione de campanelli
Leon Boëllmann – Suita gotycka: Chorał, Menuet, Modlitwa do Matki Bożej w Notre Dame, Toccata

CHÓR:
„Kyrie“ aus der Giovanni Pierluigi da Palestrina
Missa „Papae Marcelli“ (1525-1594)
„Jubilate Deo“ Giovanni Pierluigi da Palestrina
„Lauda Sion“ Giovanni Pierluigi da Palestrina
„De profundis“ 5stg. Orlando di Lasso
„In monte Oliveti“ Orlando di Lasso
„Cantate Domino“ Claudio Monteverdi
„Also hat Gott die Welt geliebt“ Heinrich Schütz
„Exultate Deo“ Vitautas Miskinis
„Ubi caritas“ Maurice Duruflé
„Bogorodize“ Sergej Rachmaninoff
„O salutaris hostia“ Franz Liszt
„Richte mich, Gott“ Felix Mendelssohn Bartholdy
„Denn er hat seinen Engeln“ Felix Mendelssohn Bartholdy

 

Wstęp wolny

 

Władysław Szymański

Organista kompozytor, w latach 1975-78 studiował muzykologię w Instytucie Muzykologii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Następnie w latach 1978-83 studiował w Akademii Muzycznej w Katowicach, którą ukończył w klasie organów prof. Juliana Gembalskiego oraz na Wydziale Teorii Muzyki. W tej uczelni odbył także podyplomowe studia dla kapelmistrzów orkiestr dętych. Od 1979 roku jest organistą bazyliki sw. Wojciecha w Mikołowie. Od 1985 roku jest pedagogiem Akademii Muzycznej w Katowicach – obecnie na stanowisku profesora nadzwyczajnego. W 2001 roku w Instytucie Muzykologii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego obronił z wyróżnieniem pracę doktorską o konstrukcji zabytkowych organów Górnego Śląska. W październiku 2009 roku otrzymał stopień doktora habilitowanego na podstawie pracy o interpretacji XIX-wiecznej literatury organowej. W roku 2015 otrzymał od prezydenta Bronisława Komorowskiego tytuł profesora. W latach 2008 do 2016 był dziekanem Wydziału Wokalno-Instrumentalnego Akademii Muzycznej w Katowicach. Od 1. września 2016 jest rektorem tej uczelni.
Jako koncertujący organista występował poza Polską w Austrii, Czechach, Belgii, Danii, Finlandii, Francji, Hiszpanii, Holandii, Niemczach, Norwegii, Portugalii, Słowacji, Szwajcarii, Szwecji, Włoszech. Nagrał pięć płyt CD w tym trzy na zabytkowych XIX-wiecznych organach bazyliki św. Wojciecha w Mikołowie. Jest autorem wielu publikacji z zakresu budownicwa organowego i mzyki organowej.
Władysław Szymański jest kompozytorem utworów organowych, kameralnych, wokalno-instrumentalnych. W tej dziedzinie dwukrotnie otrzymał wyróżnienia na konkursach kompozytorskich: w 1983 roku za Toccatę na dwa fortepiany i w 1985 roku za Hymn na organy. Jego utwory były wykonywane w Amstredamie, Berlinie, Warszawie, Genevie, Turynie, Londynie, Helsinkach, Lahti, Sztokholmie, Pradze, Valencji, Tokio, Wiedniu. Jest jednym z inicjatorów i dyrektorem artystycznym Mikołowskich Dni Muzyki odbywających się od 1991 roku. Odznaczony brązową odznaką Gloria Artis.

Chór chłopięcy z Mainz „Mainzer Domchores”

W skład Chóru chłopięcego katedry z Maizn wchodzi około 200 młodych chłopców. Chór założony w 1866 roku przez Biskupa Emanuela von Kettelera, do dziś nieprzerwanie uczestniczy w liturgii w kościele w każdą niedzielę i święta.
Jednocześnie w ciągu ostatnich 30 lat liczba koncertów znacząco wzrosła. Wyjazdy odbywane nie tylko na terenie Niemiec, lecz także po całym świecie, w katedrach i salach koncertowych, świadczą o wielkiej popularności chóru. Pole działania chóru uzupełnione jest przez liczne nagrania płytowe oraz audycje radiowe, a także występy telewizyjne. Wykonywany repertuar prawie nie ma granic - usłyszeć można partie gregoriańskie jak i współczesne utwory a capella.
Od 1985 do 2012 roku chór prowadził Mathias Breitschaft. W marcu 2012 roku kierownictwo przejął Karsten Stock, dyrektor artystyczny Chóru Katedralnego w Moguncji.
W 2016 roku Chór obchodził 150-lecie istnienia.

Karsten Storck

W marcu 2012 r. Karsten Storck został mianowany przez Kardynała Lehmanna na dyrygenta w Katedrze w Moguncji. Od tego czasu prowadzi Chór Katedralny w Moguncji, Chór Katedralny św. Marcina i Katedralną Orkiestrę - jest odpowiedzialny za ponad 400 muzyków we wszystkich zespołach Mainz Cathedral Music. Już jako dziecko Storck śpiewał w chórze chłopięcym w St. Pankratius w Gütersloh. Studiował muzykę katolicką w Folkwang University of the Arts w Essen, gdzie z wyróżnieniem zdał egzaminy koncertowe.W latach 2002-2005 pracował jako muzyk duszpasterski w Wuppertalu, gdzie akcentował muzyczną pracę z dziećmi i młodzieżą we współpracy ze szkołami i instytucjami miejskimi. Indywidualne wsparcie muzyczne dzieci i młodzieży, a także przekazywanie treści muzycznych od XVI wieku do współczesnej muzyki chóralnej zajmują wysokie miejsce w jego edukacji muzycznej, współpracuje więc z różnymi szkołami w Moguncji. Jego repertuar dyrygencki obejmuje sakralną i świecką literaturę chóralną ze wszystkich epok, a także utwory chóralno-symfoniczne od XVIII do XXI wieku, udokumentowane w wielu produkcjach radiowych i telewizyjnych oraz nagraniach CD. Ponadto Storck uczy w Wyższej Szkole Muzycznej w Nadrenii-Palatynacie w Moguncji kształcenia dzieci i młodzieży i jest ekspertem organowym w diecezji Moguncji.

 

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca.

MKiDN   IMiT

 

 
 
 
 

Wróć