logotype
   
 
KUP BILET
 

 

Sponsor Strategiczny PFB

energa nowe

 

Główny Sponsor PFB
Mecenas Kultury

logo PGE Energia Ciepa SA pionCMYK 1

Repertuar

Poprzedni miesiąc Poprzedni dzień Następny dzień Następny miesiąc
Rok Miesiąc Do miesiąca

14. Międzynarodowy Letni Festiwal Muzyczny „Słowo i muzyka u Jezuitów”


Sobota, 13/07/2019, 20:00
Kościół św. Ignacego Loyoli w Jastrzębiej Górze
 

Bilety w cenie  

 Międzynarodowy Letni Festiwal Muzyczny "Słowo i muzyka u Jezuitów" w Jastrzębiej Górze

Witold Zaborny - organy
Aleksandra Pawełek-Zaborny - skrzypce

 

Program:

Jan Sebastian Bach - Toccata i fuga d-moll BWV565
Jan Sebastian Bach - Liebster Jesu wir sind hier BWV 731
Carl Phillip Emanuel Bach - Sonata g-moll na skrzypce i organy obligato (Adagio, Allegro)
Percy E. Fletcher - Festival Toccata
Henryk Wieniawski - Legenda op. 17 na skrzypce i organy
Josef Rheinberger - Suita na skrzypce i organy op. 166 (Preludium, Allemande)
Louis Vierne - III Symfonia op. 28 (Finał)

 

Wstęp wolny

 

Witold Zaborny 

jego najważniejszym pedagogiem jest prof. Julian Gembalski, u którego studiował w klasie organów w Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach (dyplom z wyróżnieniem w 1993 r.). W jego rozwoju muzycznym znaczącą rolę odegrała także praca pod kierunkiem prof. Herberta Tachezi, prof. Luigi Ferdinando Tagliavini, prof. Ulrika Spang-Hannsena, prof. Guy Boveta, a także prof. Marka Toporowskiego. Swoje umiejętności doskonalił aktywnie uczestnicząc w licznych kursach interpretacji muzyki organowej, prowadzonych m. in. przez: M. Claire-Alain, N. Danby, W. Zerera, J. C. Zehndera. Jest laureatem konkursów organowych, m. in. w 1992 r. III nagrody na I Międzynarodowym Konkursie Organowym im. J. P. Sweelincka w Gdańsku. W ramach programu „Socrates” prowadził lekcje otwarte dla studentów Polytechnic, School of Music, Dance and Media w Oulu (Finlandia). Jego zainteresowania koncentrują się wokół zagadnień wykonawczych muzyki XVI i XVII wieku, a także muzyki najnowszej. Działalność artystyczna obejmuje recitale i koncerty kameralne. Istotne miejsce zajmuje realizacja partii basso continuo w różnych formacjach artystycznych. Współpracuje również z katowickimi orkiestrami NOSPR i Filharmonii Śląskiej. Brał udział w znaczących festiwalach muzycznych w kraju i zagranicą(Austria, Włochy, Grecja, Francja, Niemcy, Szwajcaria, Czechy i Finlandia). Posiada w swoim dorobku nagrania radiowe, telewizyjne i CD. Uczestniczy także w życiu Kościoła pełniąc funkcję organisty liturgicznego. W tej sferze działalności istotnym faktem było towarzyszenie w czasie liturgii papieskiej, którą celebrował ówczesny Papież Jan Paweł, w czasie Dni Polskich w Rzymie w 2000 roku. W ramach działalności popularyzującej muzykę organową jest organizatorem kilku cyklicznie odbywających się festiwali organowych na Górnym Śląsku i Opolszczyźnie. Jest inicjatorem i kierownikiem artystycznym Międzynarodowego Festiwalu Namysłowskie Letnie Koncerty Organowe. W marcu 2011 r. obronił pracę habilitacyjną otrzymując tytuł doktora habilitowanego w dyscyplinie artystycznej instrumentalistyka. Zajmuje się działalnością naukowo-dydaktyczną pracując na stanowisku profesora w Katedrze Organów i Muzyki Kościelnej w Akademii Muzycznej w Katowicach. Prowadzi samodzielną klasę organów, jak również zajęcia z basso continuo i kameralistyki dla organistów. Pełni również funkcję Prodziekana Wydziału Wokalno-Instrumentalnego. Prowadzi także klasę organów w katowickim Liceum Muzycznym.

Aleksandra Pawełek-Zaborny

Ukończyła studia w Akademii Muzycznej w Katowicach w klasie skrzypiec prof. Romana Lasockiego. Po studiach rozpoczęła pracę na stanowisku skrzypka w grupie I skrzypie Filharmonii Śląskiej, w której pracuje do dziś. Wspólnie z muzykami orkiestry odbyła tournee koncertowe po całej Europie, a także w Japonii i na Tajwanie. Z powodzeniem wykonuje też muzykę kameralną koncertując wspólnie z mężem zarówno na krajowych festiwalach organowych jak i kilkukrotnie za granicą, m. in. w Niemczech i w Finlandii.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca.

MKiDN   IMiT

 

 

 
 
 
 

Wróć