Muzyka w zabytkach starego Gdańska

Piątek, 02/08/2019, 19:00
Kościół Św. Trójcy

Muzyka w zabytkach starego Gdańska

Tubicinatores Gedanenses: Paweł Hulisz, Piotr Kowalkowski, Emil Miszk, Wojciech Brzozowski, Paweł Szewczyk

Girolamo Fantini - L’Imperiale
Anonymus - Jasna Góra XVI wiek - Intrada
Anonymus - Tabulatura vietoris saeculi XVII wiek (Nr 313, Nr 317, Nr 319 Z cleho srdcze sweho, Nr 320 Rano stawagice welicy y maly)
Anonymus - Fanfary wg. marszów weselnych z Wielkopolski z XVIII wieku
Emil Miszk/Paweł Hulisz – Songs of trumpets
Emil Miszk/Paweł Hulisz – Song of improvisation
Emil Miszk/Paweł Hulisz – Song of rhythms
Jan van Eyck - Der Fluyten Lust-Hof: Questa dolce Sirena (oprac. Paweł Hulisz)
Nikolaus Herman/Gdańska Tabulatura - Lobt Gott, ihr Christen alle gleich (oprac. Paweł Hulisz)
Anonymus/Gdańska Tabulatura - Surrexit Christus hodie, oprac. Paweł Hulisz

Tubicinatores Gedanenses

Zespół składający się z muzyków grających na kopiach instrumentów historycznych. Są to cztery trąbki i kotły. Postanowiliśmy swoją działalnością przybliżyć potencjalnym odbiorcom wspaniałą gdańską tradycję muzyczną Turmmusik, czyli koncertowanie z wież. Wszyscy znamy legendę o dzielnym sygnaliście z królewskiego miasta Krakowa, który poświęcił życie ostrzegając mieszkańców przed niebezpieczeństwem. Trębacze gdańscy poszli o krok dalej, oprócz sygnałów pełniących czysto służebną rolę w Grodzie nad Motławą, zaczęli wygrywać bardziej skomplikowane utwory zwane potocznie Turmmusik. Tradycja ta narodziła się już w XV wieku i przetrwała do początku II Wojny Światowej.
Na naszej płycie zawarliśmy muzykę, która była wykonywana z wież kościołów gdańskich,a także oryginalne kompozycje na korpus trąbek historycznych. Jest to jedyne tego typu wydawnictwo na polskim rynku fonograficznym, zawierające nagrania na tak charakterystyczny, a swego czasu bardzo popularny skład instrumentalny. Nasze koncerty mają wymiar zarówno artystyczny, jak i poznawczy, ponieważ trudno jest spotkać tak rzadkie instrumentarium na co dzień. Wykorzystanie przestrzeni miejskiej w postaci wież sprawia, że nasze prezentacje trafiają do dużej grupy słuchaczy i wspaniale wpisują się w miejski krajobraz muzyczny. Możemy także wypełnić wnętrze kościoła lub sali koncertowej prezentując muzykę w sposób przestrzenny.

Projekt dofinansowany ze środków Miasta Gdańska.

GMW pion 01 www