Wystawa Nie dotykając ciszy, Jan Sołecki

Piątek, 08/11/2019, 17:30
Foyer Rozeta

Wernisaż: 08/11/2019, piątek, 17:30
Wystawa dostępna w terminie: 08/11 – 02/12/2019. Możliwość oglądania ekspozycji tylko podczas trwania koncertów.

Wstęp wolny

Malarstwo Jana Sołeckiego jest pełne niedopowiedzeń, zawiera w sobie pewną tajemnicę. Pobudza widza do myślenia; każdy może odmiennie je interpretować. Jest to malarstwo dopracowane we wszystkich szczegółach. Można się tu posłużyć stwierdzeniem Władysława Lama dotyczącym twórczości Artura Nachta-Samborskiego: jest w niej równowaga całej płaszczyzny obrazu. Podobnie w przypadku malarstwa Mistrza Sołeckiego – jest ono doskonałe w swej formie, świetne kompozycyjnie. Bardzo dobre pod względem warsztatu. Dla odczytania przez widza sensu zawartego w obrazie, ważne jest dostrzeżenie wszelkich detali, nieraz bardzo niewielkich np. cienia postaci, który umieszczony jest w rogu obrazu, której to postaci autor nie przedstawił. Dlatego warto poświęcić więcej czasu na dogłębne przeanalizowanie każdego obrazu z osobna.

Jan Sołecki
Urodził się w 1941 r. w Rzemieniu na Podkarpaciu. W 1971 r. ukończył studia w PSSP w Gdańsku na Wydziale Malarstwa, dyplom z wyróżnieniem w pracowni prof. Władysława Jackiewicza. Malarz, portrecista. W latach 1971-1973 pracował w pracowni malarstwa prof. Jackiewicza, a w latach 1990-1993 na Wydziale Architektury i Wzornictwa. Laureat Nagrody Prezydenta Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury w roku 2011 (40-lecie pracy artystycznej) oraz 2016 (45-lecie pracy artystycznej).
W 2019 roku otrzymał Stypendium Marszałka Województwa Pomorskiego p. Mieczysława Struka. Brał udział w licznych wystawach indywidualnych w kraju i za granicą. Jego prace znajdują się w Muzeum Narodowym w Gdańsku, Szczecinie oraz w kolekcjach prywatnych w kraju i za granicą. Członek Gdańskiego Towarzystwa Przyjaciół Sztuki.

Wystawę zrealizowano przy pomocy finansowej Województwa Pomorskiego.

jan sołecki

Wojewodztwo Pomorskie poziom prawa 2012 cdr9