15. Międzynarodowy Letni Festiwal Muzyczny „Słowo i muzyka u Jezuitów”

Środa, 29/07/2020, 20:00
Kościół św. Ignacego Loyoli w Jastrzębiej Górze

Międzynarodowy Letni Festiwal Muzyczny "Słowo i muzyka u Jezuitów" w Jastrzębiej Górze

Karol Hilla - organy
Michał Szczerba - waltornia

Karol Hilla

Karol Hilla jest absolwentem gdańskiej Akademii Muzycznej w klasie organów prof. Romana Peruckiego. W latach 2002-2004 kształcił się w Hochschule fur Musik und Theater w Hamburgu, pod kierunkiem prof Wolfganga Zerera. Uczestniczył w wielu kursach mistrzowskich interpretacji muzyki organowej, prowadzonych przez takich pedagogów jak Harald Vogel, Susanne Landale, Jon Laukvik, Marek Toporowski i inni. Koncertował w wielu miastach Polski i zagranicy (Niemcy, Rosja, Francja). Współpracował jako solista i muzyk orkiestry z polską Filharmonią Bałtycką, Orkiestrą Symfoniczna Akademii Muzycznej w Gdańsku (wykonywał m.in. partię organów,.”Requiem" G. Faure pod dyr. J. Maksymiuka). Występował również z zespołem „Camerata Nova” ze Szczecina oraz „Cappellą Gedanensis”. Jest laureatem II nagrody w Ogólnopolskim Konkursie Organowym w Rumi, W roku 2002 zakwalifikował się do udziału w Międzynarodowym Konkursie Organowym „Grand Prix de Chartres". Przez kilka lat był prezentatorem organów Archikatedry Oliwskiej. Dopełnienie jego działalności artystycznej stanowi działalność pedagogiczna (Szkoła Muzyczna I i II st. w Gdyni, Akademia Muzyczna w Łodzi, kursy mistrzowskie interpretacji muzyki organowej).

Michał Szczerba

Urodził się w 1982 roku. Jest pierwszym waltornistą Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku, gdzie również ukończył Akademię Muzyczną im. Stanisława Moniuszki w klasie Edwarda Danieckiego. Jako solista koncertował z orkiestrami filharmonicznymi w Bydgoszczy, Gdańsku, Rzeszowie, Zielonej Górze, Olsztynie, Kielcach, z Toruńską Orkiestrą Symfoniczną oraz Polską Filharmonią Kameralną Sopot. Jest aktywnym kameralistą, członkiem zespołu Hornet Quartet, z którym zdobył Srebrny Medal na konkursie Svirel w Słowenii oraz zwyciężył w konkursie kwartetów waltorniowych organizowanym przez International Horn Society w Natal w Brazylii. W latach 2004-2014 współtworzył również kwintet blaszany Hevelius Brass, z którym koncertował w wielu krajach Europy. Jako muzyk orkiestrowy, regularnie współpracuje z niemal wszystkimi czołowymi polskimi orkiestrami, a także z Malaysian Philharmonic Orchestra oraz Ostrobothnian Chamber Orchestra. Był finalistą i laureatem wyróżnienia w I Ogólnopolskim Konkursie Waltornistów im. prof. Edwina Golnika w Łodzi w 2006 roku. Jego dorobek nagraniowy to dwie płyty solowe, pięć kameralnych oraz kilkadziesiąt orkiestrowych w roli pierwszego waltornisty. Od 2016 roku prowadzi klasę waltorni na Akademii Muzycznej w Gdańsku oraz regularnie wykłada w ramach kursów mistrzowskich na Corno Brass Music Festival.

Belka Jastrzebia 2020