63. MFMO w Archikatedrze Oliwskiej - Stefan Kagl

Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej w Oliwie

kup bilet 24

Stefan Kagl

Karol Kurpiński - Fuga i koda B-dur na temat Jeszcze Polska nie zginęła (transkryp. na organy - Stefan Kagl) POLSKA PREMIERA
Stefan Kagl - Suita Baskijska POLSKA PREMIERA
Louis Vierne - V Symfonia organowa op. 47

Bilet rodzinny - 50 zł

Urodził się w Monachium w 1963 r. Pobierał prywatne lekcje organów u, m.in. Petersa Schammbergera. Studiował z "Staatliche Hochschule für Musik" w Monachium w klasie organów prof. Klemensa Schnorra, a także w "Schola Cantorum" w Paryżu oraz w "Conservatoire Supérieur de Paris (CNR)" u Jeana Langlais oraz jego żony Marie-Louise. W Monachium uzyskał dyplom "Künstlerisches Staatsdiplom Hauptfach Orgel” z muzyki sakralnej z oceną "A". W Paryżu uzyskał tytuły "Prix de Virtuosité (mention Très bien)", "Premier Prix d' Orgue" oraz "Prix d' Excellence". W 1991 r. zdobył pierwszą nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Cesara Francka w Haarlem/Holandia. Rozpoczął intensywną aktywność jako organista koncertowy w Niemczech i zagranicą. Był prawykonawcą kilku kompozycji swojego nauczyciela Jeana Langlais. Posiada nagrania CD (ostatnie to Charles Tournemire wydana przez wydawnictwo “Motette” oraz utwory Johna Ireland) i telewizyjne. Poza pracą jako organista i dyrektor muzyki w Bad Kissingen w latach 1991-96 oraz w dwóch innych kościołach w Rudolstadt w latach 1997-2000, Stefan Kagl jest autorem wielu artykułów, wykładów oraz występów radiowych nt. Jeana Langlais oraz francuskiej muzyki organowej. Obecnie jest organistą oraz dyrektorem muzyki w Herford Minster, a także dyrektorem artystycznym festiwalu “Herforder Orgelsommer”. Jest również nauczycielem organów i improwizacji w “Hochschule für Kirchenmusik Herford.

oliwa 2020