Koncert w ramach Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Religijnej im. ks. S. Ormińskiego

Piątek, 23/10/2020, 19:15
Sanktuarium NMP Wspomożenia Wiernych w Rumi

Koncert symfoniczny, Międzynarodowy Festiwal Muzyki Religijnej w Rumi

Łukasz Długosz i Roman Perucki wystąpią jako soliści w skomponowanym specjalnie dla Gdańska koncercie Piotra Mossa. Piotr Moss związany jest długoletnimi związkami z muzyczną kulturą Paryża, której doskonałym przedstawicielem w muzyce XX wieku jest Francis Poulenc – kompozytor piszący muzykę umiarkowanie współczesną, ale niezwykle efektowną.

Rok temu w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej swoją premierę miał koncert Joanny Bruzdowicz napisany na niecodzienny zestaw instrumentów: flet i organy. To połączenie okazało się na tyle interesujące, że Filharmonia postanowiła zamówić kolejny koncert na flet i organy u Piotra Mossa z myślą o tych samych wykonawcach: Romanie Perucki i Łukaszu Długoszu. Koncert ten okazał się wielkim sukcesem, w związku z czym postanowiono go powtórzyć w ramach Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Religijnej w Rumi.

Piotr Moss jest jednym z ostatnich wychowanków legendarnej Nadie Boulenger – przez wiele lat mieszkał w Paryżu i jest świetnie zakorzeniony w kulturze francuskiej. Francis Poulenc to ważny przedstawiciel muzyki XX wieku we Francji. Łączy on przystępny, umiarkowanie współczesny język harmoniczny z wielką komunikatywnością. Stąd jego utwory są chętnie wykonywane przez wykonawców, bez względu na to czy mamy do czynienia z Sonatą fletową, czy wymagającej dużego zestawu wykonawców Glorii.

Orkiestra Symfoniczna PFB
Mirosław Jacek Błaszczyk – dyrygent