15. Gdańska Jesień Pianistyczna

Sala Koncertowa

Koncert symfoniczny

kup bilet 24

Piotr Paleczny otworzy Gdańską Jesień Pianistyczną młodzieńczym koncertem Chopina. W drugiej części koncertu szef gdańskich filharmoników George Tchitchinadze przedstawi pogodną, kipiącą energią symfonię Mozarta i nostalgiczną muzykę do Pelléasa i Mélisandy fińskiego romantyka – Jeana Sibeliusa.

Koncert fortepianowy e-moll Chopina to jego najdojrzalsze dzieło orkiestrowe. Napisany z myślą o własnym popisie łączy pierwiastek wirtuozowski z wspaniałymi, kantylenowymi tematami w pierwszej i drugiej części, a żywiołem tanecznym w finale. Koncert ten to typowy przykład stylu brillant. Piotr Paleczny, laureat III nagrody na Konkursie Chopinowskim w 1970 roku, należy do najlepszych polskich chopinistów i jest doskonałym interpretatorem tego popularnego dzieła.
Symfonia G-dur Mozarta jest właściwie uwerturą, złożoną z trzech krótkich i następujących po sobie bez przerwy części. Pełna wigoru stanowi swojego rodzaju wstęp do krańcowo odmiennej kompozycji Jeana Sibeliusa – mrocznej, tajemniczej i niezwykle sugestywnej. Muzyka Sibeliusa powstała z myślą o teatrze i właśnie jako muzyka teatralna wykonana była wiele razy, odnosząc wielki sukces. Wtedy właśnie Sibelius napisał swój wspaniały Koncert skrzypcowy d-moll, a jego język muzyczny osiągnął pełną indywidualność.

Orkiestra Symfoniczna PFB
George Tchitchinadze – dyrygent
Piotr Paleczny – fortepian
Konrad Mielnik – prowadzenie