wrzesień 2019

Wrzesień – afisz repertuarowy Filharmonia Bałtycka

energa

Typy koncertów

Niemiecki romantyzm i rosyjski modernizm

Piątek, 04/10/2019, 19:00
Sala Koncertowa

Koncert symfoniczny

kup bilet 24Swój październikowy koncert szef gdańskich filharmoników rozpocznie od popularnej uwertury do opery Wolny Strzelec Carla Marii Webera. To dzieło jest uważane za pierwszą prawdziwie ważną niemiecką romantyczną operę. Już w Uwerturze znajdziemy wszystkie elementy nowego, romantycznego języka: ostre kontrasty i nagłe zawieszenia narracji, zainteresowanie nowymi brzmieniami: obok tajemniczych tremoland smyczków, kompozytor wykorzystuje instrumenty dęte: ważne tematy są powierzone klarnetowi, od razu na początku pojawia się kwartet czterech rogów.

Koncert wiolonczelowy Schumanna to jedno z jego późnych dzieł. Kompozytor nie miał już okazji usłyszeć swego dzieła na estradzie. Ale dziś, powstały 6 lat przed tragiczną śmiercią kompozytora, pełen romantycznych uniesień koncert należy do żelaznego repertuaru każdego wiolonczelisty.

Natomiast III Symfonia Prokofiewa należy do niezbyt popularnych dzieł rosyjskiego symfonika. Jest to jednocześnie jedno z bardziej ekspresyjnych dzieł Prokofiewa. Dzieło to zostało oparte na materiale opery Ognisty Anioł – opery, która nigdy za życia kompozytora nie została wystawiona. Symfonia była więc szansą dla kompozytora na poznanie swego dzieła na estradzie. Choć III Symfonia nie stała się nigdy popularna, stanowi ciekawy przykład dramatycznego stylu Prokofiewa, tak odmiennego od humoru I Symfonii czy liryzmu VII.

Orkiestra Symfoniczna PFB
George Tchitchinadze – dyrygent
Garry Hoffman – wiolonczela

Carl Maria von Weber – Uwertura do opery Wolny Strzelec [10’]
Robert Schumann – Koncert wiolonczelowy a-moll op. 129 [23’]
Przerwa [20']
Sergiusz Prokofiew – III Symfonia c-moll op. 44 [33’]

gary hoffman

fot. William Beaucardet

Sponsor koncertu:

amberexpo

Koncert objęty programem „filharmonia / ostrożnie, wciąga!!!”. Program współorganizuje Instytut Muzyki i Tańca.

filharmonia wciąga

IMiT