listopad 2019

Piątek, 17/01/2020, 19:00
Sala Koncertowa

Koncert symfoniczny

Wouten Vossen – holenderski skrzypek, wytrawny kameralista, tym razem w roli lidera orkiestry. Zaproponowany przez niego repertuar jest bardzo jednorodny, obejmuje dzieła powstałe na przestrzeni niecałych 30 lat. Trzy klasyczne warianty cyklu symfonicznego: od najwcześniejszej, jeszcze trzyczęściowej Sinfonii Johanna Christiana Bacha po I Symfonię Beethovena, powstałej już na progu wieku XIX, który w muzyce był wiekiem romantyzmu.

Na początku zabrzmi jednak jedno z najbardziej znanych dzieł muzyki klasycznej – Serenada Eine kleine Nachtmusik Mozarta. Dzieło niezwykłej prostoty, ukazujące jak z najprostszych elementów Mozart potrafł tworzyć jedyne w swoim rodzaju, natychmiast zapadające w ucho melodie. Serenada była lżejszą formą od symfonii, miała w czasach Mozarta rozrywkowy charakter. Dlatego na ogół była zbudowana z pięciu, albo i więcej części, często zaczynała się marszem i zawierała parę części tanecznych. Dziś Eine kleine Nachtmusik znamy w formie czteroczęściowej. W tej formie mogłaby ona nosić tytuł symfonii, choć w tym czasie symfonie Mozarta mają już o wiele bardziej poważny charakter. Prawdopodobnie jednak serenada Mozarta miała pierwotnie jeszcze jedną cześć – drugiego menueta. To nie jedyna tajemnica tego bezpretensjonalnego dzieła. Serenady powstawały na ogół na zamówienie – w tym wypadku jednak nie mamy na ten temat żadnych informacji. Czyżby dzieło to było owocem czystej rozrywki genialnego kompozytora? Na szczęście możemy się rozkoszować tym dziełem, nie myśląc o okolicznościach jego powstania.

Orkiestra Symfoniczna PFB
Wouter Vossen - skrzypce, dyrygent

Wolfgang Amadeusz Mozart - Serenada Eine kleine Nachtmusik KV 525 [15’]
Ludwig van Beethoven - Cavatina z Kwartetu smyczkowego B-dur op. 130 [6’]
Arvo Pärt - Cantus in Memoriam Benjamin Britten [7’]
Przerwa [20’]
Johann Christian Bach - Sinfonia D-dur nr 3 op. 18 [14’]
Ludwig van Beethoven - I Symfonia C-dur op. 21 [26’]

wouter vossen

Koncert objęty programem „filharmonia / ostrożnie, wciąga!!!”. Program współorganizuje Instytut Muzyki i Tańca.

filharmonia wciąga

IMiT