grudzień 2019

Grudzień – pobierz afisz

energa

Typy koncertów

Gdańska premiera na pięć wiolonczel

Piątek, 27/03/2020, 19:00
Sala Koncertowa

Koncert symfoniczny

Młodzieńcza symfonia Mozarta w radosnej tonacji C-dur pełnej blasku i wigoru oraz ciemne brzmienie aż pięciu wiolonczel w nastrojowej kompozycji Mikołaja Góreckiego wypełnią pierwszą część koncertu. A potem dopiero danie główne – pierwsza romantyczna symfonia programowa – wielka Symfonia fantastyczna Hectora Berlioza.

Powstała w oparciu o osobiste przeżycia kompozytora Symfonia fantastyczna to dzieło, w którym na uwagę zasługuje zarówno niezwykle bogata instrumentacja (Berlioz był w tej dziedzinie wybitnym ekspertem – napisał nawet traktat o instrumentacji), podporzadkowanie formy literackiemu programowi (w tym wypadku Berlioz sam go napisał i nakazywał wręcz odczytanie go przed wykonaniem dzieła), jak i połączenie wszystkich części wspólnym motywem (ten rodzaj formy stosował często w swych symfoniach Piotr Czajkowski). A więc dzieło niezwykle ważne w historii muzyki i jednocześnie najsłynniejsza bez wątpienia kompozycja Berlioza.

Orkiestra Symfoniczna PFB
George Tchitchinadze – dyrygent
Polish Cello Quartet: Tomasz Daroch, Wojciech Fudala, Krzysztof Karpeta, Adam Krzeszowiec
Tomasz Strahl
– wiolonczela
Konrad Mielnik – prowadzenie

Wolfgang Amadeusz Mozart – IX Symfonia C-dur KV 73 [12’]
Mikołaj Górecki – Gdańska premiera kompozycji na orkiestrę i pięć wiolonczel [22’]
Przerwa [20’]
Hector Berlioz – Symfonia fantastyczna c-moll op. 14 [49’]

27.03

Koncert objęty programem „filharmonia / ostrożnie, wciąga!!!”. Program współorganizuje Instytut Muzyki i Tańca.

filharmonia wciąga

IMiT