październik 2020

Środa, 11/11/2020, 19:00
Sala Koncertowa

Koncert symfoniczny

W ramach cyklu Gdańsk dla Muzyki Polskiej tym razem symfoniczny koncert, na który złoży się dedykowana Gdańskowi Kantata Kazimierza Wiłkomirskiego i efektowny Koncert fortepianowy Tadeusza Szeligowskiego. Solistą będzie Bogdan Czapiewski, który nagrał ten koncert już w 2007 roku, a orkiestrę poprowadzi Paweł Przytocki nagrodzony w zeszłym roku Fryderykiem za nagranie muzyki polskiej XX wieku.

Kto dziś pamięta o kantatach z lat 50? Utwory te naznaczone piętnem socrealizmu uległy zepchnięciu w niebyt historii. A przecież nie wszystkie utwory tego rodzaju zasługują na zapomnienie. Kantata Kazimierza Wiłkomirskiego, zasłużonego wiolonczelisty, na pewno nie była dziełem koniunkturalnym. Wiłkomirski był związany z Gdańskiem i wydaje się, że napisał tę kantatę z pełnym przekonaniem. Przypomni tę kompozycję dobrze znany gdańskim melomanom Paweł Przytocki, a partie solowe wykonają doświadczeni wokaliści Joanna Motulewicz i Leszek Skrla.
Koncert Tadeusza Szeligowskiego, kompozytora który obecnie jest patronem Filharmonii Poznańskiej, powstał w czasie wojny. Niezwykle motoryczny, ale momentami też operujący romantyczną ekspresją, jest przystępny nawet dla nieobytego z muzyką współczesną słuchacza. Solistą w tym dziele będzie świetny polski wirtuoz – Bogdan Czapiewski, który nagrał ten koncert już w 2007 roku dla wytwórni Naxos z Mariuszem Smolijem i Orkiestrą Filharmonii Poznańskiej.

Orkiestra Symfoniczna PFB
Paweł Przytocki - dyrygent
Bogdan Czapiewski - fortepian
Akademicki Chór Uniwersytetu Gdańskiego