Bieżący miesiąc

Koncerty organowe "Bliżej Bacha"

Wtorek, 04/06/2019, 19:00
Bazylika św. Brygidy w Gdańsku

CYKLE KONCERTOWE, Koncerty organowe "Bliżej Bacha"

Hanna Dys - organy
Wojciech Szlachcikowski - skrzypce

Georg Friedrich Haendel - Sonata d-moll HWV 367 (skrzypce i organy)
Johann Sebastian Bach - Fantazja i fuga c-moll BWV 537
Johann Sebastian Bach - Chorał Allein Gott in der Höh sei Ehr BWV 662
Alfred Schnittke - Suita w dawnym stylu (skrzypce i organy)
Feliks Mendelssohn-Bartholdy - Allegro d-moll
Joseph Gabriel Rheinberger - Temat z wariacjami op. 150 z cyklu 6 utworów na skrzypce i organy

Hanna Dys

Organistka, adiunkt na Wydziale Instrumentalnym gdańskiej Akademii Muzycznej. Ukończyła studia w klasie organów Prof. Romana Peruckiego gdańskiej Akademii Muzycznej oraz Hochschule für Musik und Theater w Hamburgu, w klasie organów Prof. Wolfganga Zerera, gdzie otrzymała dyplom z wyróżnieniem. Stypendystka m.in. Brahms Stiftung, Stypendium dla Twórców Kultury oraz Stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Laureatka i uczestniczka konkursów międzynarodowych. Odbyła liczne kursy mistrzowskie w wielu krajach europejskich m. in. u Prof. J. Laukvika, Prof. L. Ghielmi, Prof. O. Latry, Prof. D.Rotha, K.Bine Bryndorf. W 2009 roku uzyskała stopień doktora w zakresie sztuki muzycznej, a w 2016 roku stopień doktora habilitowanego. Prowadzi klasę organów w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej w Gdańsku. Jej uczniowie i studenci są laureatami konkursów organowych w kraju i za granicą.
Prowadzi ożywioną działalność koncertową, zarówno jako solistka jak i kameralistka, jest jurorem konkursów organowych. Występowała na festiwalach muzyki organowej w Polsce i niemal w całej Europie (m.in. Włochy, Finlandia, Rosja, Niemcy, Francja, Mołdawia, Hiszpania). W swojej działalności koncertowej propaguje polską muzykę organową, m.in. nagrała w ramach przewodu habilitacyjnego płytę monograficzną z dziełami Mieczysława Surzynskiego. Ma na swoim koncie współpracę z wybitnymi dyrygentami i muzykami, m. in. Sir Nevilem Marrinerem, Kai Bumanem, Massimiliano Caldim, Friederem Berniusem, Łukaszem Borowiczem, Pawłem Skałubą, Iwoną Hossą. Hanna Dys jest również animatorem kultury, m. in. pełni funkcję dyrektora artystycznego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Grudziądzu. W swoim dorobku posiada nagrania solowe oraz kameralne. Dwukrotnie nominowana do nagrody Miasta Gdańska dla Młodych Twórców Kultury. Prezentuje organy Katedry Oliwskiej.

hanna dys fot. Łukasz Tokarski

fot. Ł. Tokarski

Wojciech Szlachcikowski

Studia muzyczne ukończył w Akademii Muzycznej w Gdańsku w 1988 roku w klasie skrzypiec prof. Krystyny Jureckiej. Swe umiejętności doskonalił na mistrzowskich kursach interpretacji w Łańcucie, Weimarze oraz w Accademia Musicale Chigiana w Sienie (jako stypendysta Rządu Włoskiego) u takich pedagogów, jak Mirosław Rusin, Boris Belkin, Emanuel Borok.
Po ukończeniu studiów został asystentem prof. Krystyny Jureckiej. Przewody kwalifikacyjne przeprowadził w latach 1994 – I stopnia i 2001 – II stopnia. W 2012 roku otrzymał tytuł profesora sztuk muzycznych. Prowadzi klasę skrzypiec w Akademii Muzycznej w Gdańsku. Jego studenci zdobywają nagrody na krajowych i międzynarodowych konkursach muzycznych. Od roku akademickiego 2012/2013 pełni funkcję kierownika Katedry Instrumentów Smyczkowych.
W latach 1992-2007 był solistą Estrady Kameralnej Filharmonii Narodowej w Warszawie. Ma na swoim koncie występy w kraju i za granicą: w koncertach z orkiestrą, recitalach i koncertach kameralnych. Współpracował z wieloma zespołami orkiestrowymi, między innymi z Filharmonią Bałtycką w Gdańsku, Polską Filharmonią Kameralną, Polską Orkiestrą Kameralną i Orkiestrą Sinfonia Varsovia.
Odznaczony Brązowym Krzyżem Zasługi.

wojciech szlachcikowski

Organizatorzy:
Pomorskie Stowarzyszenie „Musica Sacra”
Polska Filharmonia Bałtycka im. Fryderyka Chopina w Gdańsku
Parafia św. Brygidy w Gdańsku

Projekt dofinansowany ze środków Miasta Gdańska.

GMW pion 01 wwwwolnosckultury PL A