logotype
   
 
KUP BILET
 

 

Sponsor Strategiczny PFB

energa nowe

 

Główny Sponsor PFB
Mecenas Kultury

logo PGE Energia Ciepa SA pionCMYK 1

Bieżący miesiąc

Poprzedni miesiąc Poprzedni dzień Następny dzień Następny miesiąc
Rok Miesiąc Do miesiąca

Koncerty organowe "Bliżej Bacha"


Wtorek, 18/06/2019, 19:00
Bazylika św. Brygidy w Gdańsku
 

Bilety w cenie  

 CYKLE KONCERTOWE, Koncerty organowe "Bliżej Bacha"

Roman Perucki - organy
Capella Gedanensis

 

Program:

Francois Couperin
Messe pour les Convents de Religieux et Religieuses (1690) w wersji dialogowanej

  

Wstęp wolny

 

Roman Perucki 

Urodzony w Gdańsku. Profesor gdańskiej Akademii Muzycznej, I organista Katedry Oliwskiej (Gdańsk). Dyrektor Polskiej Filharmonii Bałtyckiej im. Fryderyka Chopina w Gdańsku. Z jego inicjatywy powstało Gdańskie Centrum Muzyczno-Kongresowe, siedziba Filharmonii. W swoim dorobku ma już ponad 2000 koncertów (solo, jako kameralista i solista, z towarzyszeniem orkiestr kameralnych i symfonicznych). Koncertuje w Polsce, w niemal wszystkich państwach Europy, w Rosji, Japonii, Chinach, Australii, Meksyku, Kanadzie i USA. Prezes Pomorskiego Stowarzyszenia „Musica Sacra”, z którym organizuje m.in.: Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej w Katedrze Oliwskiej, Międzynarodowy Konkurs Organowy im. J.P. Sweelincka w Gdańsku, cykl koncertów „Bliżej Bacha”, koncerty z okazji Jarmarku św. Dominika w kościele oo. Dominikanów w Gdańsku oraz festiwale organowe w kościołach Pomorza Gdańskiego. Prowadzi kursy mistrzowskie w Niemczech, Francji, Portugalii, Rosji, Meksyku oraz wykłady w polskich i zagranicznych uczelniach i szkołach muzycznych. Jest jurorem wielu międzynarodowych konkursów organowych (Włochy, Francja, Czechy, Rosja, Polska). Otrzymał liczne odznaczenia i nagrody: złotą odznakę Zasłużony dla Kultury Polskiej (2005), srebrny medal Gloria Artis (2007), Pomorską Nagrodę Artystyczną Gryf Pomorski (2007) oraz najwyższe odznaczenia papieskie: Pro eclessiae et Pontifice, przyznane przez Ojca Świętego Jana Pawła II oraz Order św. Sylwestra nadany przesz Papieża Benedykta XVI. W swoim dorobku artystycznym posiada wiele nagrań radiowych, telewizyjnych. Nagrał ponad 30 płyt CD, m.in. z Marią Perucką – skrzypce, Maximem Vengerovem – skrzypce, Johannesem Skudlikiem – fortepian, Dariuszem Mikulskim – waltornia, Orkiestrą Symfoniczną Polskiej Filharmonii Bałtyckiej im. Fryderyka Chopina w Gdańsku.

R.Perucki02

 

Cappella Gedanensis

Zespół wokalno-instrumentalny kultywujący wielowiekową tradycję i rozsławiający Gdańsk na całym świecie.
Powołany do życia w 1981 roku zespół Cappella Gedanensis – wówczas jako Zespół Muzyki Dawnej Cappella Gedanensis – to rozpoznawalna nie tylko na Pomorzu 
i w całej Polsce, ale także na świecie wizytówka grodu nad Motławą, jak i naszej ojczyzny. Po wielu latach niebytu Kapela Rajców Miejskich, która pierwotnie powstała ok. 1560 roku, czyli w czasach świetności Rzeczypospolitej, a przestała istnieć w 1750 roku – ponownie zaistniała dzięki prof. Alinie Kowalskiej - Pińczak.

Zespół Muzyki Dawnej Cappella Gedanensis początkowo przyjął kierunek działania oparty na opracowywaniu dzieł muzyki gdańskiej, działalności koncertowej i nagraniowej. Muzykolodzy Akademii Muzycznej oraz muzycy Cappelli Gedanensis podjęli się zadania opracowywania na podstawie manuskryptów dzieł kompozytorów gdańskich tworzących na przełomie XVII – XVIII wieku.

Świadomość przebogatej spuścizny muzyki barokowej Gdańska, podówczas najbogatszego materialnie miasta w Polsce, postawiła przed rozpoczynającą działalność Cappellą Gedanensis niełatwe zadanie. Lata pracy muzyków udowodniły, że wiekowa marka gdańskiego zespołu została nie tylko przywrócona współczesności poprzez odkrycie na nowo arcydzieł sprzed wieków, ale i umocniona przez nowe projekty.

 

Organizatorzy:
Pomorskie Stowarzyszenie „Musica Sacra”
Polska Filharmonia Bałtycka im. Fryderyka Chopina w Gdańsku
Parafia św. Brygidy w Gdańsku

 

Projekt dofinansowany ze środków Miasta Gdańska.

GMW pion 01 wwwwolnosckultury PL A

 

 

 

 
 
 
 

Wróć