Bieżący miesiąc

Bilet rodzinny - 55 zł

gail archer

Gail Archer

Jest organistką koncertową, artystką nagraniową, dyrygentem chóralnym i wykładowcą. Była pierwszą Amerykanką, która zagrała pełne dzieła Oliviera Messiaena w setną rocznicę urodzin kompozytora w 2008 roku. „Time Out New York” uznał cykl Messiaena za "Best of 2008" muzyki klasycznej i opery.
Archer jest organistką w Vassar College, a także dyrektorem programu muzycznego w Barnard College na Uniwersytecie Columbia, gdzie prowadzi Chór Barnard-Columbia. Jest dyrektorką artystyczną recitali młodych organistów wykonywanych w historycznej Synagodze Centralnej w Nowym Jorku.
Koncertowała m.in. w Niemczech, Włoszech, Francji, Polsce, na Ukrainie, Litwie i Słowacji.
Jest założycielką Musforum (www.musforum.org) - międzynarodowej sieci popularyzującej działalność kobiet organistów, m.in. Jennifer Higdon, Judith Bingham, Nadii Boulanger i Jeanne Demessieux.
Archer wykonuje literaturę muzyczną obejmującą okres od XVII do XXI wieku. Jej debiut solowy „The Orpheus of Amsterdam: Sweelinck i jego uczniowie”, nagrany na organach Fisk w Wellesley College, został wydany w 2006 roku przez londyńskie CALA Records. W sezonie 2012-2013 wydała „Węgierską rapsodię” - nagranie arcydzieł i transkrypcji wielkiego romantycznego artysty i kompozytora klawiszy, Franza Liszta oraz „Transcendentny Geniusz”, celebrujące genialne improwizacje Bacha. Jej najnowsza płyta „Rosyjska podróż” (wrzesień, 2017) prezentuje rosyjską muzykę organową z XIX i XXI wieku autorstwa Glasunowa, Cui, Ljapunowa, Słonimskiego, Szaversaszwili i Musorgskiego.