Bieżący miesiąc

Piątek, 13/09/2019, 17:30
Foyer Rozeta

Wernisaż: 13/09/2019, piątek, 17:30
Wystawa dostępna w terminie: 13/09 – 09/10/2019. Możliwość oglądania ekspozycji tylko podczas trwania koncertów.

leonard berendt

Leonard Franciszek Berendt
1953. Maluje, rzeźbi, pisze. 12 wystaw indywidualnych (Inowrocław, Gdańsk, Toruń, Grudziądz, Mogilno), kilkadziesiąt wystaw zbiorowych. Jego prace znajdują się w zbiorach prywatnych w Niemczech, Anglii, Serbii, Holandii, RPA, USA, Włoszech. Należy do Związku Polskich Artystów w Toruniu. W 2018 roku zdobył tytuł Animatora Kultury w Inowrocławiu. W 2010 roku wydał tomik poezji „Altomik”, a w 2017 – książkę „Kamień”.
Maluję, bo muszę wyrazić moje, nieco odmienne od powszechnego, postrzeganie różnych zjawisk, postaci i przedmiotów. Czuję nieustanną potrzebę ukazania właśnie tej odmienności.
Leonard Berendt z wielką inwencją tworzy obrazy, którymi opowiada o swoich wrażeniach, przeżyciach, zachwytach. Podkreśla w swoich dziełach otwartość na świat barw, egzotykę, fascynację otaczającą nas naturą. Głównie skłania się ku metaforom. Pokazuje świat, który nie pozwala sprowadzić się do jednoznaczności. W obrazach dużo się dzieje pośród form i kolorów. Spoiwem twórczości jest jego osobowość, malarska swoboda i dynamika. Wszystkie jego prace zatrzymują, wzbudzają ufność w szczerość twórcy. Dzięki ich żywiołowości, a zarazem panowaniu nad plastyczną materią, autor jest rozpoznawalny, choć jego prace są zróżnicowane. W większości tchną radość, którą każdy z nas ma w swojej życiowej perspektywie. Leonard Berendt intensywnie przeżywa artystyczną przygodę, jego twórczość jest ważna zarówno dla niego, jak i dla tych, którzy się do niej zbliżają.