Bieżący miesiąc

Piątek, 13/09/2019, 18:00
Foyer Motława

Wernisaż: 13/09/2019, piątek, 18:00
Wystawa dostępna w terminie: 13/09 – 09/10/2019. Możliwość oglądania ekspozycji tylko podczas trwania koncertów.

andrzej tuźnik

Rekonstrukcja to luźny cykl obrazów olejnych, najczęściej pejzaży, których tematem jest człowiek i peryferyjne nadmorskie krajobrazy. Odbiorca zaproszony jest do podglądania jakby z zewnątrz, zatrzymanego na chwilę, ulotnego świata. Lecz temat prac, tak naprawdę jest tylko pretekstem, przestrzenią, narzędziem formalnych poszukiwań estetycznych. Szukanie w kompozycji harmonii, usuwanie zbędnych detali, użycie określonych barw, dążenie do syntezy – są próbą odnalezienia istoty otaczających nas rzeczy i zjawisk. To również postawienie pytania, dlaczego dane miejsce, światło, kolor, kształt wywołują w nas odbiorcach wrażenie spokoju. Poszukiwanie bardziej ogólnych zasad być może przybliży nas do odpowiedzi na to pytanie. Odnajdywanie w estetyce elementów pierwotnych, podstawowych pozwala na nowo zbudować na obrazie otaczającą nas rzeczywistości, zrekonstruować ją i w konsekwencji – zrozumieć.

Andrzej Tuźnik
Urodził się w 1974 r. w Puławach. Ukończył Wydział Artystyczny Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. W 2000 r. uzyskał dyplom z malarstwa pod kierunkiem prof. Walentego Wróblewskiego, za który otrzymał Wyróżnienie Dziekańskie. W latach 1997-2005 pracował jako plastyk w Państwowym Teatrze im. Juliusza Osterwy w Lublinie. Od 2005 r. jest związany z Trójmiastem, pracuje jako grafik w Gdańskim Wydawnictwie Oświatowym. Należy do Związku Polskich
Artystów Plastyków Okręg Gdański.
Wystawy:
• Galeria 31, Miejska Biblioteka Publiczna – Lublin, 1996,
• Oberża Artystyczna Złoty Osioł – Lublin, 1997,
• Państwowy Teatr im. J. Osterwy w Lublinie, 1999,
• "Autograf 2001", Muzeum Lubelskie – Lublin 2001,
• "Polsk Konst" – Malmö, 2007,
• "Wiosna Artystów", CKiS w Pruszczu Gdańskim, 2016,
• "Miejsca", Artbistro Stalowa 52 – Warszawa, 2017,
• "Miejsca", Sztuka Wyboru – Gdańsk, 2017,
• "Miejsca", Fundacja 4 Style – Kraków, 2018,
• "Miejsca", Galeria Sztuki NEXT – Bydgoszcz, 2018,
• galeria NA miejscu – Gdańsk, 2019.

andrzej tuźnik plakat