logotype
   
 
KUP BILET
 

 

Sponsor Strategiczny PFB

energa nowe

 

Główny Sponsor PFB
Mecenas Kultury

logo PGE Energia Ciepa SA pionCMYK 1

Bieżący miesiąc

Poprzedni miesiąc Poprzedni dzień Następny dzień Następny miesiąc
Rok Miesiąc Do miesiąca

KONCERT ODWOŁANY Piękno symfoniki neoromantycznej


Piątek, 08/05/2020, 19:00
Sala Koncertowa
 

Bilety w cenie  15-55zł

 Koncert symfoniczny

kup bilet 24

Zarówno Elgar, jak i Rachmaninow w swoim czasie mogli być uważani za konserwatystów. Nigdy nie starali się być kompozytorami awangardowymi, wręcz przeciwnie nie przyjmowali do wiadomości ostatnich nowinek stylistycznych. Obaj pisali w stylu mocno osadzonym w romantycznej tradycji, choć nie pozbawionym w każdym wypadku odrębnego, indywidualnego charakteru.

Koncert skrzypcowy Elgara należy do najbardziej wymagających w literaturze skrzypcowej. Przy czym nie jest to dzieło wirtuozowskie, ale całkowicie przepełnione lirycznymi tematami. Początkowo znane tylko w Anglii, gdzie Elgar jest wysoko ceniony jako narodowy kompozytor, obecnie staje się dziełem coraz częściej grywanym przez wszystkich czołowych skrzypków świata.

Sergiusz Rachmaninow znany jest głównie z dzieł fortepianowych (był zresztą wyśmienitym pianistą), niemniej stworzył trzy symfonie. Symfonia a-moll jest ostatnią symfonią, ale nie ostatnim dziełem symfonicznym (Tańce symfoniczne powstały w 1940). Powstałe w czasie pobytu w Szwajcarii w 1935-1936 dzieło jest pełne szlachetnego liryzmu, i chociaż z początku nie zostało dobrze przyjęte ani przez krytykę, ani przez publiczność, dziś jest uważane za jedno z najwybitniejszych dzieło rosyjskiej symfoniki.

Orkiestra Symfoniczna PFB
Paweł Przytocki – dyrygent
Michael Foyle – skrzypce

Program:
Edward Elgar – Koncert skrzypcowy h-moll op. 61 [44’]
Przerwa [20’]
Sergiusz Rachmaninow – III Symfonia a-moll op. 44 [39’]

08.05

 

 

  

 

 

 

 

 

 
 
 
 

Wróć