Bieżący miesiąc

15. Międzynarodowy Letni Festiwal Muzyczny „Słowo i muzyka u Jezuitów”

Sobota, 18/07/2020, 20:00
Kościół św. Ignacego Loyoli w Jastrzębiej Górze

Międzynarodowy Letni Festiwal Muzyczny "Słowo i muzyka u Jezuitów" w Jastrzębiej Górze

Patryk Podwojski - organy
Andrzej Wojciechowski - klarnet

Krzysztof Penderecki – Prelude
Patryk Podwojski - Improwizowana partita chorałowa w barokowym stylu
Andrzej Wojciechowski – Melandemic
Patryk Podwojski - Improwizowana suita francuska Plein Jeu, Duo, Trio, Basse de Trompette, Recit de Nasard, Grand Jeux
Béla Kovacs – Hommage a Richard Strauss
Patryk Podwojski - Improwizacja w romantycznym stylu Andante Cantabile
Igor Strawiński – 3 utwory
Patryk Podwojski - Josef G. Rheinberger - Sonata VIII e-moll op. 132: IV. Passacaglia

Patryk Podwojski

Ukończył z wyróżnieniem Szkołę Muzyczną II stopnia im. Fryderyka Chopina w Gdańsku Wrzeszczu w klasie organów mgr Błażeja Musiałczyka. W 2018 r. ukończył studia magisterskie na Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku w klasie organów prof. Romana Peruckiego oraz dr hab. Hanny Dys. Od kwietnia 2018 roku kontynuuje kolejne studia w klasie improwizacji organowej prof. Wolfganga Seifena na Universität der Künste w Berlinie. Od 2015 roku pełni funkcję organisty Archikatedry w Gdańsku- Oliwie.
Patryk Podwojski brał udział w licznych konkursach organowych m.in. Ogólnopolski konkurs organowy w Olsztynie, którego został laureatem. W 2013 roku zajął III miejsce na Ogólnopolskim Konkursie Organowym w Krasnobrodzie. W 2014 roku zajął I miejsce na XXVI Międzynarodowym Konkursie Organowym w Rumii. W 2015 i 2018 roku został finalistą IX i X Międzynarodowego Konkursu Organowego im. J.P. Sweelincka w Gdańsku. W 2016 roku zajął II miejsce na Międzynarodowym Konkursie Organowym "Vox Polonica Petropolis" w Petersburgu (Rosja) oraz III miejsce na Ogólnopolskim Konkursie Muzyki Organowej i Kameralnej w Mielcu. W 2017 roku został finalistą I Międzynarodowego Konkursu Organowego w Białymstoku oraz zdobył „ Złoty Laur Młodego Organisty „ podczas 40 Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Giżycku. Uczestniczył w kursach mistrzowskich prowadzonych przez takich wybitnych organistów jak prof. Wolfgang Zerer, prof. Józef Serafin, prof. Julian Gembalski, prof. Pierre Pincemaille, prof. Andrea Macinati, Silvester Rostetter, prof. Tomasz Adam Nowak, prof. Ludger Lohman, prof. Pieter van Dijk, dr hab. Tomasz Orlow, dr Michał Markuszewski, prof. Thiery Escaich, Sietze de Vries, prof. Mauricio Croci, Florian Baptiste-Ouvard, dr hab. Jarosław Wróblewski oraz dr hab. Krzysztof Urbaniak.
Patryk Podwojski jest również prezesem Fundacji Promocji Sztuki im. Feliksa Nowowiejskiego, z którą organizuje koncerty muzyki organowej na Pomorzu. Jest dyrektorem Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Żukowie, Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej na Kociewiu oraz Braniewskiej Jesieni Organowej. Razem ze znakomitym saksofonistą Szymonem Zawodnym tworzy duet Sound of Fusion. W 2017 roku wydał swoją debiutancką płytę, którą nagrał na wielkich organach bazyliki archikatedralnej w Gdańsku- Oliwie. W 2018 roku wspólnie z innymi trójmiejskimi organistami dokonał pierwszego na świecie nagrania wszystkich partit chorałowych Daniela Magnusa Gronaua, gdańskiego kompozytora i organisty baroku. Koncertuje aktywnie w kraju oraz za granicą jako kameralista oraz solista.

Andrzej Wojciechowski

Andrzej Wojciechowski jest absolwentem Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku w klasie klarnetu prof. Bogdana Ocieszaka (dyplom z wyróżnieniem). Brał udział w wielu kursach mistrzowskich prowadzonych przez takie osobowości jak: Andrew Marriner, Wolfgang Meyer, Jean-Marc Fessard, Walter Vitek, Mieczysław Stachura, Brenno Ambrosini, Joseph Fuster, Nicolas Baldeyrou, Florent Héau, Antonio Saiote, Alessandro Travaglini.
W latach 2002-2003 studiował w klasie mistrzowskiej Joan Enric Lluna pod egidą hiszpańskiego Conservatori Superior De Musica w Castello.
W jego dorobku znajduje się szereg nagród i wyróżnień uzyskanych w konkursach zarówno w Polsce, jak i za granicą. Był dwukrotnym stypendystą Ministra Kultury oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za wybitne osiągnięcia artystyczne.
Jako solista i kameralista koncertował w krajach Ameryki północnej, Afryki i Azji oraz w większości krajów Europy.
W 2016 roku nakładem wytwórni płytowej DUX ukazał się pierwszy solowy album artysty A Tribute to Benny Goodman, zawierający pierwsze polskie nagranie Concerto for clarinet and string orchestra Aarona Coplanda oraz kompozycji dedykowanych artyście: Clarinet Concerto Beniamina Baczewskiego i Suity From the cursed forest Artura Guzy.
W grudniu 2017 roku uzyskał tytuł doktora habilitowanego nauk muzycznych. Obecnie jest profesorem klasy klarnetu i kameralistyki w Akademii Muzycznej im. S. Moniuszki w Gdańsku.
Solista klarnecista Polskiej Filharmonii Bałtyckiej im. F. Chopina w Gdańsku. Stale współpracuje z Polską Filharmonią Kameralną Sopot, z którą pod batutą Wojciecha Rajskiego nagrał Concerto per clarinetto Krzysztofa Pendereckiego. Album zawierający również premierowe nagranie Symfonii pieśni chińskich został wydany w lutym 2020 roku przez wytwórnie CD Accord/Universal Music Polska/ NAXOS. Jest to ostatnia płyta CD wydana za życia Maestro Krzysztofa Pendereckiego.
Andrzej Wojciechowski prowadzi niezwykle ożywione życie artystyczne. Jest członkiem Polskiego Zespołu Basethornowego, współtworzy również Gdańskie Trio Stroikowe oraz Baltic Trio (trio fortepianowe). Leader okołojazzowej formacji Baltic Quasideon Group, zgromadzonego wokół prowadzonej przez niego agencji artystycznej Baltic Gramophone.
Jeden z dyrektorów artystycznych Międzynarodowego Festiwalu Gdańskie Dni Klarnetu.

Belka Jastrzebia 2020