Bieżący miesiąc

kup bilet 24

Stanislav Šurin

Pestrý levočský zborník
(The Miscellaneous collection from Levoča)
Slovakia (1660 – 1670), Jan Valach (transcription and selection)

Georg Friedrich Händel Voluntary III (zo 6 Voluntaries)
(1685 – 1759) Slow – Allegro – Largo – Fugue

Johann Sebastian Bach Liebster Jesu, wir sind hier, BWV 731
(1685 – 1750) Praeludium a fúga Es dur, BWV 552

Stanislav Šurin Malé modálne prelúdium
(*1971) Fanfares

Marco Enrico Bossi Chant du soir
(1861 – 1925)

Petr Eben Final (aus “Sonttagsmusik)

Bilet rodzinny - 50 zł

Stanislav Šurin studiował grę na organach w Państwowym Konserwatorium w Bratysławie, w Konserwatorium Diecezjalnym w Wiedniu, na Uniwersytecie Muzycznym w Bratysławie w klasie prof. Ivana Sokola, a także prywatnie u prof. Johanna Trummera w Grazu. Jako solista kilkakrotnie występował z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Słowackiej. Podczas koncertu z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Tajwanu (2000 r.) wykonał tajwańskie prawykonanie Mszy głagolickiej L. Janáčka. Koncertował w wielu krajach Europy, w USA, Meksyku, Kanadzie, Japonii, Hongkongu, Rosji, Uzbekistanie i Kazachstanie, ma na koncie wiele albumów z muzyką organową. Stanislav Šurin jest założycielem i organizatorem międzynarodowych festiwali organowych w Trnawie, Pieszczanach, Skalicy oraz w katedrze św. Marcina w Bratysławie. Od 2002 wykłada organy na Katolickim Uniwersytecie w Rużomberku. Jest organistą zajmującym się restauracją zabytkowych organów i budową nowych instrumentów (mi.in. Filharmonia Słowacka, Katedra św. Marcina w Bratysławie).

W ostatnich latach pracuje również jako kompozytor. W 2009 roku otrzymał Nagrodę Sebastiana przyznawaną przez organizację „Ars Ante Portas” za niezwykły wkład w rozpowszechnianie twórczości Johanna Sebastiana Bacha. W 2016 r. Został laureatem nagrody „Fra Angelico” przyznawanej przez Konferencję Episkopatu Słowacji za zaangażowanie w propagowanie wartości chrześcijańskich w sztuce.

oliwa 2020