Koncert symfoniczny – Aleksandra Świgut

Orkiestra Symfoniczna PFB
Rafał Kłoczko – dyrygent
Aleksandra Świgut – fortepian

Program:

Fryderyk Chopin – Koncert fortepianowy e-moll op. 11 [39’]
Mieczysław Weinberg – Sinfonietta nr 1 op. 41 [21']

Aleksandra Świgut
Pianistka, solistka i kameralistka, doktor sztuk muzycznych, pedagog Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. Należy do Stowarzyszenia Ludwiga van Beethovena pod patronatem Elżbiety Pendereckiej. Zdobywczyni II nagrody na I Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim na Instrumentach Historycznych w Warszawie. Półfinalistka Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Artura Rubinsteina w Tel Avivie (2021) i uczestniczka XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie (2021).
Oprócz wykonawstwa na fortepianie współczesnym zdobywała także doświadczenie w grze na fortepianach historycznych i klawesynie. Wykonawstwo historyczne jest ważnym nurtem działalności pianistki. Bogactwo i różnorodność doświadczeń czyni ją artystką wszechstronną, która nie zamyka się na jednym nurcie wykonawczym.
Była wielokrotnie nagradzana na międzynarodowych konkursach pianistycznych. Do największych osiągnięć należą drugie nagrody na Międzynarodowych konkursach pianistycznych w: Ettlingen, Enschede, Nowym Orleanie, 47. Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Brała udział w ogólnopolskich i międzynarodowych festiwalach muzycznych m.in. Festiwalu Pianistycznym w Nohant, Wielkanocnym Festiwalu Beethovenowskim. Festiwalu Chopin a Paris, Międzynarodowym Festiwalu w Dusznikach-Zdroju, Międzynarodowym Festiwalu Chopin i jego Europa.
Współpracowała z wybitnymi muzykami i pedagogami, takimi jak: Robert Levin, Malcolm Bilson, Arie Vardi, Anna Malikova, Alexei Lubimov, Piet Kuijken, Ives Henry, Katarzyna Drogosz.

Rafał Kłoczko
Dyrygent, kompozytor. Kształcił się w Gdańsku, Krakowie i Wiedniu, współpracował i uczył się pod okiem takich dyrygentów, jak Marco Guidarini, Jacek Kaspszyk, Andri Yurkevych, Tadeusz Kozłowski, Janusz Przybylski, Mirosław Błaszczyk czy Colin Metters. Laureat prestiżowych programów Instytutu Muzyki i Tańca, jak „Dyrygent-rezydent” i „Kompozytor-rezydent”. Uhonorowany został szeregiem stypendiów i nagród artystycznych, w tym również Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Regularnie współpracuje m.in. z: Operą Śląską, La Monnaie w Brukseli, Teatrem Wielkim - Operą Narodową w Warszawie i Cappellą Gedanensis. Poprowadził już kilkaset koncertów kameralnych i symfonicznych, a także – również jako kierownik muzyczny – kilkanaście oper, w tym dzieła takie jak: Tryptyk Pucciniego, Cosí fan tutte Mozarta, Orfeusza i Eurydykę Glucka czy polską prapremierę Franceski da Rimini Rachmaninowa. Współpracuje ponadto z Teatrem Wielkim w Warszawie, Operą Królewską w Brukseli i zespołem Cappella Gedanensis.
Rafał Kłoczko szczególnym zainteresowaniem darzy operę. Swoją pracę doktorską poświęcił zapomnianemu dziełu Ludomira Różyckiego Eros i Psyche, do którego wykonania doprowadził w 2015 roku w Operze Bałtyckiej w Gdańsku, by dwa lata później przygotowywać je jako asystent dyrygenta w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej w Warszawie. Z Maestro Bassemem Akikim współpracował w Operze Królewskiej w Brukseli przy światowej premierze Frankensteina Greya. W 2018 roku poprowadził spektakle Traviaty Verdiego w Operze Śląskiej oraz operę Orfeo & Majnun van der Harsta w Operze w Valetcie (Malta). Jako pierwszy Polak pełnił funkcję asystenta dyrygenta w ramach Salzburger Festspiele 2016, a rok później odbył staż dyrygencki w Operze Wiedeńskiej.

Fot. Bruno Fidrych

Informacje o wydarzeniu

Data wydarzenia piątek, 25/03/2022, 19:00
Cena 16-70 zł
Miejsce Sala Koncertowa
Kategorie Wydarzenia Filharmonii, Koncert symfoniczny
Nie akceptujemy już rejestracji na to wydarzenie