orkiestra PFB muzycy

Co nas czeka w kwietniu

Zaraz po Wielkanocy do aktywności wraca Polska Filharmonia Bałtycka. W najbliższych dniach czekają nas trzy koncerty symfoniczne, w tym jeden szczególny, papieski, podczas którego od lat przybliżamy twórczość Karola Wojtyły. Ponadto w kwietniowym programie mamy koncert familijny, koncerty edukacyjne i zajęcia edukacyjne. 

14/04, godz. 19:15 - Koncert Papieski

Zaczynamy w pięknej Archikatedrze Oliwskiej od koncertu poświęconego pamięci Papieża Polaka. Jego twórczość przybliży aktor Jakub Kornacki. Orkiestra Polskiej Filharmonii Bałtyckiej zagra z kolei pod okiem swojego koncertmistrza Roberta Kwiatkowskiego, który funkcję dyrygenta połączy z rolą skrzypka-solisty. Ponadto solowe partie wykonają Monika Skruszewicz (skrzypce) oraz Krzysztof Karpeta (wiolonczela). W programie dzieła Antonia Vivaldiego (Sinfonia C-dur RV 111a, Koncert na dwoje skrzypiec A-dur op. 3 nr 5 RV 519, Koncert skrzypcowy C-dur RV 17, Koncert skrzypcowy Es-dur op. 8 nr 5 RV 253 La Tempesta di Mare i Koncert wiolonczelowy d-moll RV 407, a także Koncert na dwoje skrzypiec La Folia op. 5/12 Francesco Geminianiego. 

21/04, godz. 19:00 - Koncert symfoniczny - Maximilian Hornung

W gmachu Filharmonii Orkiestra PFB wystąpi 21 kwietnia wraz ze znakomitym niemieckim wiolonczelistą Maximilianem Hornungiem. Koncert od pulpitu dyrygenta poprowadzi dyrektor artystyczny Orkiestry, maestro George Tchitchinadze. W programie same muzyczne perełki. Na początek Uwertura Hebrydy op. 26 Felixa Mendelssohna-Bartholdy'ego, później I Koncert wiolonczelowy a-moll op. 33 Camille'a Saint-Saënsa, wreszcie na deser imponująca Suita nr 3 op. 55 G-dur Piotra Czajkowskiego. 

27/04, godz. 19:00 - Gala Pomorskiej Nagrody Artystycznej

Co roku Gala najważniejszej nagrody artystycznej na Pomorzu odbywa się w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej i łączy finał kilkumiesięcznych wyborów laureatów PNA z koncertem w wykonaniu gdańskich filharmoników. Ponownie emocje towarzyszyć nam będą w pierwszej i drugiej części wieczoru, ponieważ w gronie nominowanych jest dyrektor artystyczny naszej Orkiestry George Tchitchinadze. Z kolei w drugiej części wieczoru, pod kierownictwem Michała Krężlewskiego zabrzmią: Uwertura Spokojne morze i pomyślna podróż op. 27 Felixa Mendelssohna-Bartholdy'ego,  Koncert na trąbkę i orkiestrę smyczkową Roberta Planela oraz Koncert na klarnet i orkiestrę smyczkową Aarona Coplanda. W roli solistów zaprezentują się pierwsze głosy Orkiestry -  Tatsushi Fujioka (trąbka) oraz Adam Eljasiński (klarnet). 

30/04, godz. 12:00 - Koncert familijny z Grupą MoCarta

Solidna dawna muzyki klasycznej w niebanalnym wykonaniu - tego po występach Grupy MoCarta zawsze możemy być pewni. Muzycy, jeżdżąc na wrotkach, grając na nietypowych instrumentach, imitując odgłosy zwierząt, zaprezentują solidną dawkę największych przebojów muzyki klasycznej – od Bacha, przez Mozarta, do Chopina i Moniuszki. Czwórka kabareciarzy w godzinnym programie rozbawi nie tylko dzieci, ale też dorosłych. 

Filharmonia dla dzieci

Ważnym elementem działalności PFB jest oferta dla najmłodszych melomanów. Już 17 kwietnia (godz. 9:15 i godz. 11:30) podczas Koncertu edukacyjnego: (Niena)dęte instrumenty i ich przyjaciele bohaterami będą flet, trąbka oraz, jak tytuł koncertu wskazuje, ich przyjaciele. Wystąpią muzycy Filharmonii. Natomiast dzień wcześniej 16 kwietnia, godz. 10 i godz. 11:30 podczas Warsztatów rodzinnego muzykowania, które tym razem odbywają się pod hasłem Kaczka dziwaczka – Jan Brzechwa dzieciom, wiersze i piosenki. Uczestnicy będą świadkami bajki muzycznej do dzieł Brzechwy, ilustrowana wierszami i piosenkami, a dzieci stworzą swoją kaczkę dziwaczkę. Ponadto w każdy wtorek miesiąca (godz. 13:30) naj, najmłodsi melomani wraz z opiekunami mogą wziąć udział w umuzykalniających zajęciach Muzykalny Maluszek.

Zapraszamy!