polska filharmonia baltycka

Polska Filharmonia Bałtycka im. Fryderyka Chopina w Gdańsku, z siedzibą w Gdańskim Centrum Muzyczno-Kongresowym, to największa instytucja życia muzycznego w północnej Polsce, którą odwiedzają melomani nie tylko z regionu, ale także z kraju i z całego świata. To miejsce ludzi pragnących obcować ze sztuką na najwyższym poziomie. PFB organizuje koncerty symfoniczne, recitale i wieczory kameralne, których wykonawcami są najwybitniejsi muzycy polscy, a także artyści z całego świata.

Polska Filharmonia Bałtycka gości dyrygentów i zespoły muzyczne z całego świata, a wśród nich tych najwybitniejszych jak Gewandhausorchester zu Leipzig i Riccardo Chailly, Orkiestra Teatru Maryjskiego z Sankt Petersburga i Valery Giergiev,Filharmonicy Moskiewscy i Jurij Simonow, Deutsche Kammerphilharmonie Bremen i Paavo Järvi, Bamberger Symphoniker i Jonathan Nott, Orquesta Sinfonica de Madrid i Jesús López Cobos, The European Union Youth Orchestra i Herbert Blomstedt, Orchestra of the 18th Century i Frans Brüggen, Sinfonia Varsovia i Marc Minkowski, Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus i Jerzy Semkow oraz King Singers, The Canadian Brass.  

Orkiestrę Symfoniczną Polskiej Filharmonii Bałtyckiej prowadzą znakomici dyrygenci z kraju i ze świata - Sir Neville Marriner, Antoni Wit, Roman Kofman, Witold Rowicki, Kazimierz Kord, Gabriel Chmura, Maxim Vengerov,  Jerzy Maksymiuk, Wojciech Michniewski, Tadeusz Strugała, Marek Pijarowski, Michael Zilm, Juozas Domarkas, Franco Ferraro, Enoch zu Guttenberg, Carlo Zecchi, Felix Carrasco.

Polska Filharmonia Bałtycka zaprasza takich artystów-solistów jak Shlomo Mintz, Barbara Hendrix, Dang Thai Son, Arcadi Volodos, Nelson Goerner, Garrick Ohlsson, Kevin Kenner, Krystian Zimerman, Nigel Kennedy, Konstanty Andrzej Kulka, Ewa Pobłocka, Rafał Blechacz, Edward Auer, Piotr Paleczny, Ann Murray, Lucia Aliberti, Helen Bickers.

Orkiestra symfoniczna uczestniczyła w wielu krajowych i europejskich festiwalach, m.in. w Festiwalu Muzyki Współczesnej Warszawska Jesień, Wratislavia Cantans, Festiwal Solidarity of Arts, Gdańskiej Jesieni Pianistycznej, Gdańskim Festiwalu Muzycznym, Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Organowej w Oliwie, Festiwalu Gwiazd w Gdańsku, Wielkanocnym Festiwalu Ludwiga van Beethovena, Festiwalu „Aspekte” w Salzburgu i wielu innych.

Orkiestra koncertowała w wielu krajach Europy: w Niemczech (Berlin, Frankfurt, Schleswig, Bayreuth), Francji, Włoszech, Szwajcarii i Rosji. Do najbardziej spektakularnych wydarzeń artystycznych ostatnich lat zaliczyć można nastepujące wydarzenia: XI Music Biennale w Berlinie, podczas którego orkiestra symfoniczna pod batutą Wojciecha Michniewskiego zdobyła Nagrodę Krytyki dla Najlepszej Orkiestry za wykonanie I Symfonii Pendereckiego (1987); tournée koncertowe z chórem "Cecilien Verein" z Frankfurtu, gdzie orkiestra koncertowała w Filharmonii Monachijskiej, Alte Oper we Frankfurcie i Concertgebouw w Amsterdamie (1989);  oprawę muzyczną uroczystej mszy świętej celebrowanej przez Ojca Świętego Jana Pawła II w Watykanie, inaugurującej obchody milenijne Gdańska (1997);  cykl koncertów podczas Millenium Gdańska współorganizowanych z Fundacją Polsko-Niemiecką w obecności Prezydenta Niemiec Romana Herzoga i Prezydenta RP Aleksandra Kwaśniewskiego (1997); koncert Jean Michela Jarre’a w Stoczni Gdańskiej "Zaczęło się w Gdańsku - przestrzeń wolności" z okazji 25.lecia powstania Solidarności i Podpisania Porozumień Sierpniowych (2005);  koncert Davida Gilmoura w Stoczni Gdańskiej "Zaczęło się w Gdańsku - przestrzeń wolności" z okazji 26. rocznicy powstania Solidarności oraz w ramach trasy koncertowej "On An Island" (2006); prawykonanie kantaty Jana A.P. Kaczmarka Kantata o wolności w Stoczni Gdańskiej w rocznicę Sierpnia ’80 (2008); udział Sekcji Dętej Orkiestry Symfonicznej PFB w wykonaniu Siedmiu bram Jerozolimy Krzysztofa Pendereckiego w ramach koncertu z okazji 75. urodzin kompozytora, poprowadzonego przez samego Jubilata, pod którego batutą zagrała również Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Narodowej, chór i soliści (2008);  w ramach Festiwalu „Solidarity of Arts” i  światowych obchodów 70. rocznicy wybuchu II wojny światowej i 20. rocznicy odzyskania wolności i upadku komunizmu w Europie Środkowej (2009) - wykonanie pod batutą Sir Neville’a Marrinera War Requiem Brittena i koncert „Przestrzeń Wolności - Dziwny jest ten świat” z Ianem Gillanem z Deep Purple (Targ Węglowy, 2009); gdański koncert Stinga w ramach światowej trasy „Sting Symphonicity” (Hala Ergo-Arena, 2011), udział muzyków orkiestry w jazzowych widowiskach plenerowych z udziałem gigantów światowej sceny muzycznej - MOŻDŻER+ (2010) i MARCUS+ (2011).

Poza działalnością koncertową, Centrum Muzyczno-Kongresowe na Ołowiance oferuje możliwość wynajmu sal, stając się miejscem sympozjów, kongresów, międzynarodowych konferencji branżowych oraz spotkań okolicznościowych.

Centrum dysponuje salami: Koncertową (1100 miejsc) i Kameralną (180 miejsc) oraz Białą (180 miejsc) i Dębową (100 miejsc). W tych salach oraz w przylegającym do nich foyer o łącznej powierzchni 1700 m2 organizowane są koncerty i spotkania specjalne oraz wydarzenia zewnętrzne. Unikalnym atutem Gdańskiego Centrum Muzyczno-Kongresowego jest możliwość podniesienia prestiżu spotkań przez wzbogacenie ich oprawą muzyczną wykonaną przez orkiestrę symfoniczną.

Będąc uniwersalną instytucją muzyczną, Filharmonia prowadzi także działalność studyjną. Zastosowane w studio nagrań najnowocześniejsze technologie cyfrowe oraz zespół licencjonowanych akustyków gwarantują wysoki poziom oferowanych usług, od nagrań studyjnych i koncertowych po pełną ponagraniową obróbkę materiału dźwiękowego (w tym mastering i remastering).

W Centrum na Ołowiance funkcjonuje także galeria sztuk plastycznych. Początkowo okazjonalnie przy różnego rodzaju uroczystościach, z czasem nabrała rysu bardziej permanentnego. Prezentuje prace artystów rodzimych i zagranicznych.