Aktualności

Nagroda Menedżer Kultury 2021

Dyrektor Roman Perucki Menedżerem Kultury 2021

Prof. Roman Perucki został wybrany Menedżerem Kultury 2021 w konkursie "Dziennika Bałtyckiego"! 30 czerwca w Progres Event & Cenference w Gdańsku odbyła się uroczystość wręczenia nagród "Dziennika Bałtyckiego - Menedżer Pomorza 2021. Laureatów wybrała kapituła ekspertów, powołanych przez redakcję "Dziennika", w składzie: Artur Kiełbasiński, Dorota Sobieniecka, Barbara Stanuch, Borys Malinowski, Błażej Konkol, Anna Janowicz, Anna Czarnecka, Konrad Mielnik, Ireneusz Szweda, Tomasz Niski, Joanna Gwiazda-Kozłowska, Jacek Klein, Rafał Rusiecki.
 
Oprócz Dyrektora Polskiej Filharmonii Bałtyckiej nagrody odebrali: Przemysław Sztandera, prezes Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej (Menedżer Pomorza), Marzena Mrozek, prezes zarządu Szpitala Specjalistycznego w Kościerzynie (Menedżer Zdrowia), Magdalena Sekuła, prezes zarządu Hala Gdańsk-Sopot, operatora ERGO Areny (Menedżer Sportu) i Jolanta Szydłowska, przewodnicząca i inicjatorka Pomorskiego Zespołu ds. Kobiet, prezeska Gdańskiej Fundacji Kształcenia Menedżerów (Menedżer CSR).
 
Wszystkim laureatom serdecznie gratulujemy!
Zdjęcie Kaia Bumanna

Zmarł Kai Bumann

Z wielką przykrością informujemy, że 2 czerwca nad ranem niespodziewanie zmarł Kai Bumann - były dyrektor artystyczny Polskiej Filharmonii Bałtyckiej im. Fryderyka Chopina w Gdańsku. Ten zasłużony dla kultury polskiej i niemieckiej dyrygent i pedagog zmarł w wieku 61 lat. Od września 2008 do czerwca 2012 pełnił funkcję dyrektora artystycznego Polskiej Filharmonii Bałtyckiej im. Fryderyka Chopina w Gdańsku. Od 2010 prowadził klasę dyrygentury w Akademii Muzycznej w Gdańsku.
 
W sezonach 2013-2015 był pierwszym gościnnym dyrygentem w Filharmonii Łódzkiej im. Artura Rubinsteina. Od września 2015 był szefem artystycznym Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy. Urodził się w Berlinie w 1961. Był absolwentem wydziału dyrygentury tamtejszej Hochschule der Künste. W latach 1986-1992, jako dyrygent, współpracował na stałe z wieloma teatrami operowymi w Niemczech, gdzie kierował muzycznymi premierami, m.in. takich oper, jak: "Lady Makbet mceńskiego powiatu" Szostakowicza, "Salome" Straussa i Lulu Berga, jak również operami od Mozarta po Verdiego.
 
Przez wiele lat był blisko związany z polską sceną i estradą muzyczną. Po zdobyciu II nagrody w Międzynarodowym Konkursie Dyrygenckim w Genewie w 1994 rozpoczął wieloletnią współpracę z najważniejszymi ośrodkami muzycznymi w Polsce. W 1996 został pierwszym gościnnym dyrygentem Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku, a także pierwszym dyrygentem w Staatstheater w Wiesbaden. W 1997 objął dyrekcję artystyczną Opery Krakowskiej, stając się również jej pierwszym dyrygentem. W tym samym roku objął stanowisko głównego dyrygenta Swiss Youth Symphony Orchestra. W latach 1998-2003 gościł regularnie w berlińskiej Deutsche Oper. Od początku 2004 do maja 2013 był stałym dyrygentem Warszawskiej Opery Kameralnej.
 
Dyrekcja i pracownicy Polskiej Filharmonii Bałtyckiej składają kondolencje bliskim Kaia Bumanna. Cześć jego pamięci!
zdjęcie wszystkich nominowanych i laureatów

Po Gali Pomorskiej Nagrody Artystycznej

Podczas odbywającej się w Polskiej Filharmonii Bałyckiej Gali Pomorskiej Nagrody Artystycznej za 2021 rok (czyli uroczystego finału najważniejszej nagrody artystycznej na Pomorzu), poznaliśmy laureatów w kategoriach: Kreacje Artystyczne, Pomorska Nadzieja Artystyczna oraz Mecenat Kultury. Laureatów w tych dziedzinach wybierają dwie kapituły: Mała Kapituła Pomorskiej Nagrody Artystycznej, składająca się z przedstawicieli ludzi kultury, mediów i uczelni artystycznych wyłania nominowanych, zaś Duża Kapituła, w skład której wchodzą ponadto laureaci z poprzednich lat, głosuje na laureatów Nagrody. Laureaci otrzymują nagrody w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej.

Laureatom wręczane są również statuetki Gryfa Pomorskiego, który zaprojektowała Maria Teresa Kuczyńska. Nagrody mają również wymiar finansowy: laureaci w kategorii Kreacja Artystyczna otrzymują po 20 tys. zł, w kategorii Pomorska Nadzieja Artystyczna 15 tys. zł, zaś Mecenat to nagroda honorowa. Wielka Pomorska Nagroda Artystyczna za całokształt dokonań artystycznych przyznawana jest indywidualnie przez marszałka województwa pomorskiego Mieczysława Struka i warta jest 25 tys. zł. 

Laureaci:

Wielka Pomorska Nagroda Artystyczna - Mirosław Baka (aktor)
nagrodzonyza wirtuozerię aktorską, tworzenie mistrzowskich, pełnokrwistych kreacji teatralnych i filmowych zbudowanych na emocjach, poprowadzonych szalenie precyzyjnie, świadomie, prawdziwie, swobodnie, które jednocześnie ogląda się ze ściśniętym gardłem.

Kreacje Artystyczne:

Anna Czekanowicz (poetka)
nagrodzona za znakomity tomik poetycki Szelest sukienki. Listy do przyjaciół, będący swoistą autobiografią.

Sławek Jaskułke (muzyk)
nagrodzony za skomponowanie rozbudowanej kompozycji Europa 67/21 łączącej jazz, swobodną improwizację, muzykę polifoniczną i poezję Tadeusza Różewicza, Zbigniewa Herberta, Czesława Miłosza, Kazimierza Przerwy-Tetmajera, Wisławy Szymborskiej.

prof. Zbigniew Majchrowski (pisarz)
nagrodzony za Kryptę Gustawa, dogłębne przyjrzenie się Dziadom poprzez ich inscenizacje dokonane po 1989 roku, poszerzone o bogaty materiał ikonograficzny.

Pomorska Nadzieja Artystyczna:

O’Bows Quartet w składzie: Alisa Kopac (skrzypce), Joanna Kravchenko (altówka), Magdalena Maniewska (obój) oraz Weronika Kulpa (wiolonczela)
nagrodzony za debiutancką płytę Visions 4 Gdańsk, stanowiącą hołd miastu i promującą kompozytorów młodego pokolenia związanych z Gdańskiem. 

Dwie z czterech artystek O'Bows Quartet to artystki Polskiej Filharmonii Bałtyckiej, zaś materiał z debiutanckiej płyty (objętej patronatem PFB) miał swoją premierę w Filharmonii w ramach cyklu "Gdańsk dla Muzyki Polskiej" w listopadzie 2021 roku. Poniżej nagranie tego koncertu:

Mecenat Kultury:

Port Lotniczy im. Lecha Wałęsy w Gdańsku
nagrodzony za odważne wspieranie pilotażowego projektu Pomorski Inkubator Kultury oraz za regularne wspieranie pomorskich instytucji kultury: Teatru Muzycznego w Gdyni, Opery Bałtyckiej w Gdańsku i Muzeum Archeologicznego w Gdańsku.

Galę PNA uświetnił koncert Orkiestry Symfonicznej PFB pod batutą Szymona Morusa. Solistami koncertu byli znakomici artyści Polskiej Filharmonii Bałtyckiej: kontrabasista Jędrzej Kacprzyk oraz fagocista Mirosław Pachowicz. W programie znalazły się Melodia Myrosława Skoryka, Uwertura do opery Halka Stanisława Moniuszki, Koncert na fagot, orkiestrę smyczkową, harfę i fortepian André Joliveta oraz Divertimento koncertujące na kontrabas i orkiestrę Nino Roty. 

filharmonia wejście

Promocje wiosenne - zapraszamy do Filharmonii

Z okazji wiosny przygotowaliśmy specjalne promocje dla naszych Melomanów. Promocje skierowane są do wszystkich widzów, którzy zakupią minimum dwa bilety, do studentów wyższych szkół artystycznych oraz do obywateli Ukrainy, by wspomóc ich w tym trudnym czasie. Każda z promocji będzie obowiązywać do 30 czerwca 2022 roku. Zapraszamy do Polskiej Filharmonii Bałtyckiej! 

PROMOCJA WIOSENNA

Każdy kto kupi przynajmniej dwa bilety w kasie biletowej PFB, może jednocześnie (w trakcie tego zakupu) w cenie 1 zł za bilet zakupić maksymalnie taką samą liczbę biletów na inne wydarzenia artystyczne, organizowane przez Polską Filharmonię Bałtycką do 30 czerwca 2022 roku. Wystarczy zgłosić zainteresowanie Promocją wiosenną bileterkom przy zakupie biletów, wybrać termin kolejnego koncertu i dokonać zakupu biletów w cenie promocyjnej.

Uwaga! Promocja obowiązuje na miejsca poza sektorem A1. Można z niej skorzystać tylko w trakcie zakupu biletów w kasie PFB zgodnie z cennikiem – nie ma możliwości zakupu dodatkowych biletów w promocyjnej cenie 1 zł w późniejszym terminie. Promocja nie dotyczy wydarzeń współorganizowanych przez PFB (w tym wydarzeń Gdańskiego Festiwalu Muzycznego).

---

PROMOCJA STUDENCKA - BILETY DLA STUDENTÓW WYŻSZYCH SZKÓŁ ARTYSTYCZNYCH

Każdy student wyższych szkół artystycznych ma prawo zakupić w kasie biletowej PFB bilety w cenie 15 zł na każde wydarzenie organizowane przez Polską Filharmonię Bałtycką do 30 czerwca 2022 roku.

Uwaga! Podstawą skorzystania z promocji jest przedstawienie do wglądu aktualnej legitymacji studenckiej polskiej uczelni artystycznej. Na jeden dokument poświadczający studiowanie na uczelni artystycznej można zakupić maksymalnie 2 bilety w cenie promocyjnej. Promocja obowiązuje na miejsca poza sektorem A1 i nie dotyczy wydarzeń współorganizowanych przez PFB (w tym wydarzeń Gdańskiego Festiwalu Muzycznego).

---

BILETY SPECJALNE DLA OBYWATELI UKRAINY

W geście solidarności z Ukrainą zapraszamy na dowolny koncert organizowany przez Polską Filharmonię Bałtycką im. Fryderyka Chopina w Gdańsku (ul. Ołowianka 1). W okresie od 28 marca do 30 czerwca 2022 roku każdy obywatel Ukrainy będzie mógł wziąć udział w wydarzeniu organizowanym przez Filharmonię Bałtycką na szczególnych warunkach – po okazaniu potwierdzającego narodowość ukraińską dokumentu będzie można nabyć bilet za symboliczny 1 zł.

Jednocześnie informujemy, że liczba specjalnych wejściówek, o których mowa powyżej, jest ograniczona, oraz że wejściówek tych nie można będzie rezerwować (promocja nie obejmuje sektora A1). Po szczegóły bądź bilety zapraszamy do kas biletowych Filharmonii na wyspie Ołowianka.

СПЕЦІАЛЬНІ КВИТКИ ДЛЯ ГРОМАДЯН УКРАЇНИ

На знак солідарності з Україною ми запрошуємо вас на будь-який концерт, організований Польською Балтійською філармонією Фредеріка Шопена в Гданську (вул. Оловянка 1). У період з 28 березня по 30 червня 2022 року кожен громадянин України зможе взяти участь у заході організованому Балтійською філармонією на особливих умовах – при пред’явленні документа, що підтверджує українське громадянство, можна буде придбати квиток на символічний 1 злотий.

Водночас повідомляємо, що кількість зазначених вище спеціальних квитків обмежена, і ці квитки не можна зарезервувати (акція не поширюється на сектор А1). Подробиці або квитки можна знайти в касах філармонії на острові Оловянка.

Promocje wiosenna i studencka nie łączą się. Każdorazowo można skorzystać tylko z jednej z nich.

Zdjęcie Ukrainy

Oświadczenie dyrektorów pomorskich instytucji artystycznych

W obliczu wojny i ogromnej tragedii, z jaką spotyka się Naród Ukraiński, jako dyrektorzy pomorskich instytucji artystycznych nie widzimy możliwości współpracy z rosyjskimi i białoruskimi instytucjami i artystami, którzy są bezpośrednio i pośrednio powiązani z reżimem Putina i rosyjskim kapitałem lub są przez nie finansowane oraz stanowczo nie potępiają barbarzyńskiej napaści Federacji Rosyjskiej na niepodległą Ukrainę.

Brak współpracy z tymi instytucjami i artystami jest wyrazem naszej solidarności i wielkiego szacunku dla bohaterskiej postawy społeczeństwa ukraińskiego.

Dyrektorzy pomorskich instytucji kultury (kolejność alfabetyczna):
Krzysztof Babicki, Dyrektor Naczelny i Artystyczny Teatru Miejskiego im. Witolda Gombrowicza w Gdyni
Michał Derlatka, Dyrektor Miejskiego Teatru Miniatura w Gdańsku
Agata Grenda, Dyrektorka Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego
Bogdan Kułakowski, p.o. Dyrektora Polskiej Filharmonii Sinfonia Baltica im. Wojciecha Kilara w Słupsku
Igor Michalski, Dyrektor Teatru Muzycznego im. Danuty Baduszkowej w Gdyni
Dominik Nowak, Dyrektor Naczelny i Artystyczny Nowego Teatru im. Witkacego w Słupsku
Adam Orzechowski, Dyrektor Teatru Wybrzeże
Roman Perucki, Dyrektor Polskiej Filharmonii Bałtyckiej im. Fryderyka Chopina w Gdańsku
Wojciech Rajski, Dyrektor Artystyczny Polskiej Filharmonii Kameralnej Sopot
Jolanta Rożyńska, Dyrektorka Wejherowskiego Centrum Kultury – Filharmonii Kaszubskiej
Michał Tramer, Dyrektor Państwowego Teatru Lalki Tęcza w Słupsku
Romuald Wicza–Pokojski, Dyrektor Opery Bałtyckiej w Gdańsku
Marek Więcławek, Dyrektor Cappelli Gedanensis w Gdańsku

Zdjęcie instrumentu

Używane instrumenty na sprzedaż

Informujemy, że Polska Filharmonia Bałtycka im. Fryderyka Chopina w Gdańsku sprzedała wystawione na sprzedaż używane instrumenty muzyczne:

- Fagot Mollenhauer (cena wywoławcza 2000 zł brutto, sprzedany za 3500 zł brutto)

- Harfa Lunacharsky mod. IX (cena wywoławcza 500 zł brutto, sprzedana za 2100 zł brutto)


Wystawione na sprzedaż przedmioty można było oglądać w siedzibie Filharmonii w dniach 17.12-22.12.2021 r. w godz. 11.00-14.00, po uprzednim uzgodnieniu terminu z osobą upoważniona do kontaktów z oferentami – pod nr telefonu 58 320 38 354.

Komunikat w sprawie sprzedaży używanych instrumentów.

---

Oferty należy składać drogą mailową na adres sekretariatu PFB: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. do godz. 10.00, dnia 28.12.2021 r.

Oferta powinna zawierać:

- w tytule wiadomości e-mail: oferta na zakup fagot/harfa;

- imię i nazwisko lub nazwę oferenta i adres;

- jednoznaczne określenie przedmiotu sprzedaży, na który składana jest oferta (wskazanie nazwy przedmiotu);

- oferowaną cenę brutto;

- oświadczenie o treści: „Oświadczam, że zapoznałem/łam się ze stanem faktycznym przedmiotu sprzedaży, na który składam ofertę i nie zgłaszam co do niego uwag”.

Oferta nie spełniająca powyższych warunków zostanie odrzucona.
Ogłoszenie wyników nastąpi dnia 29.12.2021 na stronie internetowej Filharmonii.

W przypadku zgłoszenia się kilku oferentów, zainteresowanych tym samym przedmiotem, sprzedaż zostanie dokonana na rzecz tego, który zaproponował najwyższą cenę.
W przypadku, gdy najwyższą cenę zakupu tego samego przedmiotu sprzedaży zaoferowano w dwóch lub więcej ofertach, Filharmonii Bałtyckiej przysługuje prawo swobodnego wyboru jednej z tych ofert.
O wyborze oferty Sprzedający zawiadomi oferenta w formie zwrotnej wiadomości e-mail.

Nabywca zobowiązany jest zapłacić cenę nabycia w terminie 7 dni, od dnia poinformowania go o wyborze jego oferty.
Wydanie przedmiotu sprzedaży nastąpi, po zapłaceniu przez nabywcę ceny sprzedaży.

Więcej informacji na temat oferty sprzedaży używanych instrumentów

Orkiestra Filharmonia Bałtycka

Gdańska Jesień Pianistyczna w Filharmonii Bałtyckiej

Szanowni Państwo.

Od 5 do 26 listopada w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej odbyło się najważniejsze wydarzenie nie tylko jesieni, ale też całego sezonu. Gdańska Jesień Pianistyczna była trzytygodniowym świętem muzyki z udziałem wybitnych pianistów z całego świata. Odbyło się w tym czasie rekordowo dużo koncertów – aż cztery koncerty symfoniczne i dziesięć recitali pianistycznych. Występy artystów w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej podczas Gdańskiej Jesieni Pianistycznej obejrzało prawie 6 tys. osób.

Gdańska Jesień Pianistyczna zapowiadała się w tym roku wyjątkowo atrakcyjnie. Wśród zaproszonych gości znaleźli się artyści z Rosji, Gruzji, Austrii, Hiszpanii, Argentyny, Japonii, Włoch i oczywiście z Polski. Różne szkoły pianistyczne i niezwykle interesujący repertuar, sięgający od Bacha do Glassa i utworów skomponowanych przez samych pianistów. Byliśmy świadkami wielkiej dawki muzyki fortepianowej z najwyższej półki. Oprócz programów przekrojowych – wysłuchaliśmy programów monograficznych, a także improwizacji w koncercie Leszka Możdżera z udziałem Orkiestry Musicae Antiquae Collegium pod batutą Marcina Sompolińskiego (22 listopada). Wszystko zainaugurował koncert symfoniczny z udziałem utalentowanej polskiej pianistki młodego pokolenia –  Julii Kociuban, która wystąpiła razem z Orkiestrą Symfoniczną Polskiej Filharmonii Bałtyckiej pod batutą swojego dyrektora artystycznego - maestro Georga Tchitchinadze (5 listopada). Artystka wykonała XXIII Koncert fortepianowy K. 488 A-dur Wolfganga Amadeusza Mozarta.

W roku Konkursu Chopinowskiego oczywiście nie mogło zabraknąć recitali chopinowskich – tym razem wystąpiło aż troje laureatów tegorocznej XVIII edycji Konkursu Chopinowskiego – 8 listopada olśnił publiczność laureat II Nagrody Kyohei Sorita z Japonii, 13 listopada zagrał charyzmatyczny Hiszpan Martín García García, który wykonał preludia i fugi Jana Sebastiana Bacha oraz mazurki, impromptu, preludia oraz Sonatę h-moll Fryderyka Chopina. Natomiast 25 listopada w dodatkowym recitalu zagrała w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej znana z ognistego temperamentu laureatka V Nagrody tegorocznego Konkursu Chopinowskiego – Leonora Armellini

Gościliśmy też słynny duet pianistyczny z Bułgarii – Genovę i Dimitrova (14 listopada). W ich wykonaniu na dwa fortepiany usłyszeliśmy Wariacje na temat Haydna op. 56b  Johannesa Brahmsa oraz Tańce symfoniczne Sergiusza Rachmaninowa. Przekrojowy program z kompozycjami Beethovena, Debussy’ego, da Falli,  Granadosa, Chopina i Rachmaninowa zagrał Luis Fernando Pérez (15 listopada). Transkrypcje Lisztowskie pieśni Schuberta otworzyły recital gruzińskiego pianisty Alexandra Kandelakiego (6 listopada). Odbył się też recital laureata II Nagrody XVI Konkursu Chopinowskiego w 2010 roku (oraz Nagrody Publiczności) – Ingolfa Wundera, który zagrał m.in. swoje własne kompozycje: „Meditazione Mediterranea”, „Liberty Prelude”, „Moonlight Waltz” i „Fantaisie Atlantis” (7 listopada). Wystąpił także juror tegorocznego Konkursu Chopinowskiego – Nelson Goerner, który zaproponował brawurowe interpretacje dzieł Bacha, Schuberta, Bartóka i Liszta (20 listopada). Eteryczna Marina Kosterina zaprezentowała antologię fantazji fortepianowych od Bacha i Mozarta, przez Chopina, po Skriabina. Natomiast bardzo zdolny młody gdański pianista Maciej Gański przedstawił pierwszy zeszyt minimalistycznych, efektownych etiud Philipa Glassa. Program dopełniły dwa świetne koncerty symfoniczne. 19 listopada Orkiestra Polskiej Filharmonii Bałtyckiej dyrygowana przez Bassema Akiki zagrała z wybitnym ukraińskim pianistą Vadymem Kholodenką, a 26 listopada Orkiestrę PFB i pianistę Alessio Baxa poprowadził maestro Jacek Kaspszyk.

Dziękujemy za udział, obecność i dobre słowa, dzięki czemu udało nam się w pełni zrealizować bogaty program, tak owacyjnie odebrany przez publiczność.

zdjęcie publikacja

Zmiana zasad bezpieczeństwa dla publiczności

Szanowni Państwo,

zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z 25 marca 2022 roku (poz. 679) w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, zakazów i nakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii oraz zniesieniem obostrzeń związanych z COVID-19 na terenie całego kraju, dotychczasowe Zalecenia higieniczne dla uczestników wydarzeń w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej zostają uchylone. Oznacza to, że nie ma już obowiązku noszenia maski zakrywającej usta i nos na terenie Polskiej Filharmonii Bałtyckiej ani przedstawienia certyfikatu szczepienia osób zaszczepionych przeciwko COVID-19 podczas kontroli biletów. 

Oczywiście zachęcamy do zachowywania środków ostrożności na własną rękę. Dystrybutory z żelem antybakteryjnym w dalszym ciągu będą dostępne przy wejściu do gmachu Filharmonii.

Życzymy Państwu niezapomnianych wrażeń artystycznych i zapraszamy do Polskiej Filharmonii Bałtyckiej im. Fryderyka Chopina w Gdańsku.
 
Pozostajemy z wyrazami szacunku,

Dyrekcja i pracownicy PFB

Marcin Kucharczyk

Wyniki 11. Konkursu Organowego im. J.P. Sweelincka

11. Międzynarodowy Konkurs Organowy im. J.P Sweelincka dobiegł końca. Z przyjemnością informujemy o wynikach 11. edycji Konkursu.

I miejsce w Konkursie Interpretacji – Marcin Kucharczyk

II miejsce w Konkursie Interpretacji – Krzysztof Augustyn ex aequo Mariusz Kozieł

III miejsce w Konkursie Interpretacji – Olgierd Wysocki

 

Nagroda Specjalna za najlepsze wykonanie utworu J.P. Sweelincka – Wiktoria Ryńska

Laureat Konkursu Improwizacji – Damian Skowroński.

---

Międzynarodowy Konkurs Muzyki Organowej im. J.P. Sweelincka w Gdańsku organizowany jest co trzy lata od 1991 roku, a jego 11. edycja odbyła się w dniach 21-26.09.2021 roku.

Podstawową ideą konkursu, jednego z najważniejszych tego typu wydarzeń w Polsce, jest zrzeszanie młodych organistów, którzy otrzymują szansę na prezentację swoich umiejętności przed światowej sławy muzykami. Międzynarodowa konfrontacja uczestników podtrzymuje ducha pozytywnej rywalizacji.

Udział w wydarzeniu to szansa przede wszystkim na zaistnienie w świecie muzyki organowej, zdobycie funduszy na rozwój artystyczny oraz możliwość uzyskania zaproszenia do uczestnictwa w najlepszych światowych festiwalach organowych. Ponadto podczas konkursu organiści nawiązują liczne, przydatne kontakty, przekładające się na owocną współpracę.

 

Filharmonia muzycy - zdjęcie grupowe

Podsumowanie lata Polskiej Filharmonii Bałtyckiej

Sezon letni za nami. Z tej okazji chcielibyśmy podzielić się z Państwem podsumowaniem naszej letniej działalności. Polska Filharmonia Bałtycka jest organizatorem cykli koncertowych „Chopin nad wodami Motławy” (odbywającego się w gmachu na Ołowiance) oraz „Muzyka w zabytkach starego Gdańska” (w przestrzeniach sakralnych i zabytkowych). W przypadku tego pierwszego cyklu w 15 koncertach Filharmonia gościła około 1300 Melomanów, natomiast w 12 koncertach z cyklu „Muzyka w zabytkach…” uczestniczyło około 1000 osób. Komplet publiczności (prawie 500 osób) na koncertu „Zakończenie Gdańskiego Lata Muzycznego”.

W 18 koncertach współorganizowanego przez Filharmonię (ich głównym organizatorem jest Pomorskie Stowarzyszenie „Musica Sacra”) w ramach 64. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej Archikatedrę Oliwską odwiedziło ponad 2300 osób. Blisko 650 osób uczestniczyło w pięciu Koncertach organowych w ramach Jarmarku św. Dominika w Bazylice św. Mikołaja. Polska Filharmonia Bałtycka od lat wspiera też życie kulturalne całego regionu. We współorganizowanym Międzynarodowym Letnim Festiwalu Muzycznym „Słowo i Muzyka u Jezuitów” w Jastrzębiej Górze w 15 koncertach Kościół św. Ignacego Loyoli odwiedziło blisko 3500 osób. Podczas Cysterskiego Lata Muzycznego w Żarnowcu w siedmiu koncertach organowych w Kościele Zwiastowania Pana uczestniczyło prawie 1050 osób. Również siedem koncertów zorganizowanych w ramach Międzynarodowego Festiwalu Organowego w Stegnie – w Kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa śledziło je około 830 osób. Także Koncerty organowe w Jastarni w Kościół Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Jastarni cieszyły się dobrym przyjęciem miłośników muzyki, których sześć koncertów w Jastarni obejrzało blisko 750 osób.

W sumie odbyło się aż 86 koncertów organizowanych i współorganizowanych przez Polską Filharmonię Bałtycką, począwszy od 25 czerwca do końca sierpnia, czyli średnio zdecydowanie ponad jeden dziennie. Oznacza to, że na różnej wielkości widowniach (dużo mniejszych niż w Sali Koncertowej PFB) na wydarzeniach Filharmonii w sumie zasiadło prawie 12 tys. Melomanów.

Serdecznie dziękujemy za to, że byliście z nami i zapraszamy na nowy sezon artystyczny, który inaugurujemy oficjalnie 17 września, ale już tydzień wcześniej zapraszamy do swojej siedziby na koncert symfoniczny, który poprowadzi maestro Sławomir Chrzanowski.

Używamy plików cookies
Na naszej stronie internetowej używamy plików cookie. Niektóre z nich są niezbędne dla funkcjonowania strony, inne pomagają nam w ulepszaniu tej strony i doświadczeń użytkownika. Możesz sam zdecydować, czy chcesz zezwolić na pliki cookie. Należy pamiętać, że w przypadku odrzucenia, nie wszystkie funkcje strony mogą być dostępne.