20. Gdańska Jesień Pianistyczna – Alexander Korsantia

Alexander Korsantia

Orkiestra PFB
George Tchitchinadze – dyrygent
Alexander Korsantia – fortepian

Prowadzenie: Konrad Mielnik

Program:

Wolfgang Amadeusz Mozart – Uwertura do opery Dyrektor teatru [5']
Koncert fortepianowy nr 27 B-dur K. 595 [32']

Przerwa [20']

Siergiej Rachmaninow – II Symfonia e-moll op. 27 [60']

Alexander Korsantia
Nazywany cichym indywidualistą (Daily Telegraph), był chwalony za klarowność swojej techniki, bogato urozmaiconą tonację i dynamiczną frazę (Baltimore Sun) oraz technikę fortepianową, w której trudności po prostu nie istnieją (Calgary Sun). The Boston Globe uznał, że jego interpretacja jego sztandarowego dzieła Obrazki z wystawy jest występem, który może unicestwić wszystkie inne, które się słyszało. A Birmingham Post napisał: Jego wnikliwa interpretacja była przesiąknięta nutą nieustającej fantazji, sprytu i zadumy.
Odkąd zdobył I nagrodę i Złoty Medal na Międzynarodowym Mistrzowskim Konkursie Pianistycznym im. Artura Rubinsteina w Tel Avivie oraz I nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Sydney, kariera Korsantii zaprowadziła go do wielu najważniejszych sal koncertowych na świecie i współpracy z renomowanymi dyrygentami. Byli to: Christoph Eschenbach, Gianandrea Noseda, Jansug Kakhidze, Valery Gergiev i Paavo Järvi prowadzącymi takie orkiestry, jak Chicago Symphony, Kirov Orchestra, RAI Orchestra w Turynie, The City of Birmingham Symphony, Cincinnati Symphony i Israel Philharmonic.
Urodzony w Tbilisi w Gruzji Aleksander Korsantia rozpoczął studia muzyczne w młodym wieku u swojej matki Sventlany Korsantii, a później został uczniem Tengiza Amiredjibiego, czołowego gruzińskiego instruktora gry na fortepianie. W 1992 roku przeniósł się z rodziną do Stanów Zjednoczonych i dołączył do słynnego studia pianistycznego Gruzińskiego Alexandra Toradze na Indiana University w South Bend. W rodzinnej Gruzji przez wiele lat pełnił funkcję dyrektora artystycznego Wielkanocnego Festiwalu, instytucji, którą wspiera jako Doradca Artystyczny. Jest laureatem wielu gruzińskich nagród, w tym najbardziej prestiżowych: Orderu Honorowego i Nagrody Roustaveli. Korsantia mieszka w Bostonie, gdzie jest profesorem fortepianu w Konserwatorium Nowej Anglii.

alexanderkorsantia.com

tchitchinadze 23 wyd

Fot. Piotr Hukało

George Tchitchinadze
Jeden z najbardziej lubianych artystów Gruzji, który błyskawicznie zdobył uznanie publiczności i krytyków ze względu na imponujące umiejętności, smak i wyobraźnię, charyzmę, a przy tym ciepło i wrażliwość w kontaktach z publicznością i muzykami. Maestro rozpoczął swoją karierę jako dyrygent operowy w 1998 roku, prowadząc Koncert Galowy w czasie Międzynarodowego Festiwalu Operowego w Tbilisi. Obecnie prowadzi klasę dyrygentury i stoi na czele Wydziału Operowego w Państwowym Konserwatorium w Tbilisi.
George Tchitchinadze współpracował z kilkoma polskimi orkiestrami, takimi jak Sinfonia Iuventus, Sinfonia Varsovia czy Orkiestra Narodowego Forum Muzyki we Wrocławiu. W ostatnim czasie poprowadził świąteczno-noworoczne koncerty z Gruzińską Orkiestra Kameralną w niemieckim Ingolstadt i Orkiestrą Narodowego Forum Muzyki we Wrocławiu, z którą często koncertuje. Odbył wiele tras koncertowych, m.in. po Izraelu z Państwową Operą i Baletem Tbilisi, występując w Jerozolimie, Quiriat Haim, Herzelii i Rishon LeZion. Prowadził takie orkiestry, jak Litewska Narodowa Orkiestra Symfoniczna, Litewska Narodowa Orkiestra Kameralna, Państwowa Orkiestra Symfoniczna Azerbejdżanu czy Syryjska Narodowa Orkiestra Symfoniczna.
Maestro prowadził też orkiestrę Państwowej Opery i Baletu w Tbilisi, dyrygując m.in. Aidą Verdiego, Pajacami Leoncavalla czy Don Giovannim Mozarta. Współpracował także z Orkiestrą Kameralną św. Krzysztofa w ramach wileńskiego festiwalu Alternatywy. Pełnił też funkcję Dyrektora Muzycznego Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego w Saga (Japonia), podczas którego poprowadził sławną Orkiestrę Muzeum Ermitażu z Sankt Petersburga.
George Tchitchinadze prowadził także Duńską Radiową Orkiestrę Symfoniczną i Holenderską Orkiestrę Symfoniczną w Enschede. Maestro współpracował z Sinfonią Varsovią w Warszawie, Bilbao, Mińsku i Japonii – wraz z nią debiutował na festiwalu La Roque d` Antheron w sierpniu 2010 roku.

georgetchitchinadze.com

Wszystkie nadchodzące koncerty w ramach festiwalu TUTAJ

Informacje o wydarzeniu

Data wydarzenia piątek, 28/11/2025, 19:00
Cena 33-126,50 zł
Miejsce Sala Koncertowa
Kategorie Wydarzenia Filharmonii, Gdańska Jesień Pianistyczna, Koncert symfoniczny