Statuetka Gryfy Pomorskie

Laureaci Pomorskiej Nagrody Artystycznej

W czwartek 10 czerwca odbyła się Gala Pomorskiej Nagrody Artystycznej, podczas której poznaliśmy laureatów tej najbardziej prestiżowej nagrody dla artystów Pomorza za 2020 rok. Wydarzenie zainaugurowało przekazanie statuetek, tzw. Gryfa Pomorskiego laureatom za rok 2019, oficjalnie wyłonionych w grudniu 2020 roku z uwagi na trwającą pandemię. Tamto wydarzenie zrealizowano w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej online, więc dopiero teraz można było zaprosić laureatów poprzedniej nagrody, by przed publicznością odebrali przyznane pół roku wcześniej nagrody.

- Wszyscy mamy ogromny głód uczestnictwa w wydarzeniach artystycznych – przyznał gospodarz wieczoru, Marszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk, witając publiczność.

Statuetki za Kreacje Artystyczne za 2019 rok odebrali: aktor Mirosław Baka, aktorka Katarzyna Figura i trębacz jazzowy Emil Miszk. Laureatką Pomorskiej Nadziei Artystycznej za 2019 rok została tancerka Julia Ciesielska. Mecenasem Kultury Pomorskiej w tamtej edycji nagrody został Marian Zieliński.

Wśród tegorocznych nominowanych do Kreacji Artystycznych za 2020 rok znaleźli się: Dorota Androsz, Iwona Berent, Łukasz Długosz, Robert Florczak, Mieczysław Jaroszewicz, Dorota Karaś i Marek Sterlingow, Robert Kwiatkowski, Krzysztof Matuszewski, Mariusz Waras i Małgorzata Żerwe.

Kreacje Artystyczne otrzymali:

Robert Kwiatkowski – koncertmistrz Polskiej Filharmonii Bałtyckiej, za przygotowanie i poprowadzenie w podwójnej roli – skrzypka solisty i dyrygenta – koncertu „Znane i nieznane dzieła klasyków wiedeńskich w Gdańsku” w PFB, a także za opublikowanie autorskich kadencji do wszystkich dziewięciu klasycznych koncertów skrzypcowych Mozarta, Haydna i van Beethovena.

- Bardzo się cieszę z tej wspaniałej nagrody. Jednak najbardziej cieszy mnie to, że muzyka, którą uwielbiam, a która nie jest zbyt nowa, wciąż znajduje swoich odbiorców – powiedział Robert Kwiatkowski.

ZOBACZ koncert Orkiestry PFB z udziałem Roberta Kwiatkowskiego w roli solisty i dyrygenta w 2021 roku.

Mariusz Waras – artysta street artowy, za stworzenie cyklu społecznie zaangażowanych instalacji artystycznych wyrażających sprzeciw wobec mowy nienawiści, a także stanowiących komentarz do protestów w obronie praw człowieka w Polsce i walki o demokrację w Białorusi.

- Ta nagroda jest dla mnie szczególna, bo jest przyznana za treść moich prac, a nie tylko za ich formę. Te treści bywają uważane za kontrowersyjne, nie wszystkim się podobają. Tym bardziej cieszę się, że moje prace zostały dostrzeżone, bo przecież za nami bardzo trudny rok, a ten nie zaczął się lepiej – powiedział Mariusz Waras.

Iwona Berent – za koordynację wieloletniej rewaloryzacji Centrum św. Jana w Gdańsku, w tym m.in. rekonstrukcji XVIII-wiecznych organów projektu Johanna Rhode.

- Przemiana kościoła św. Jana w Centrum św. Jana to również rekonstrukcja organów bocznych. Przypominam sobie, że kiedy w 2008 roku planowaliśmy, że powrócą do wnętrza kościoła jest zabytki, wywiezione przez 70 lat po II wojnie światowej w różne miejsca, to wydawało się to zupełną utopią. Jednak udało się – w 2020 roku zakończyła się odbudowa Kościoła św. Jana – powiedziała Iwona Berent.

Do miana Pomorskiej Nadziei Artystycznej aspirowało troje zdolnych artystów: Hanna Pozorska, Wojciech Stachura oraz Agata Woźnicka. Nagrodę otrzymała niezwykle zdolna młoda skrzypaczka Hanna Pozorska, która debiutowała w koncercie z orkiestrą symfoniczną w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej podczas Inauguracji 75. sezonu artystycznego 2020/2021.

ZOBACZ koncert Orkiestry PFB z udziałem Hanny Pozorskiej.

Przyznano także Wielką Nagrodę Artystyczną za całokształt wybitnych osiągnięć artystycznych Marszałek Mieczysław Struk wręczył legendzie polskiego i nie tylko jazzu – Przemkowi Dyakowskiemu. Mecenasem Kultury Pomorskiej została firma Ziaja LTD Zakład Produkcji Leków Sp z o.o.

Wszystkim laureatom i nominowanym gratulujemy!