George Tchitchinadze

Maestro George Tchitchinadze dyrektorem Orkiestry PFB do 2025 roku

Maestro George Tchitchinadze, Dyrektor Artystyczny Orkiestry i zarazem I dyrygent Polskiej Filharmonii Bałtyckiej im. Fryderyka Chopina w Gdańsku pozostaje w Filharmonii na kolejne lata. Jego nowy kontrakt obejmuje trzy sezony artystyczne 2022/2023, 2023/2024 i 2024/2025. Oznacza to, że maestro Tchitchinadze w dalszym ciągu odpowiedzialny będzie na rozwój i poziom artystyczny gdańskich filharmoników, wielokrotnie prowadząc zespół z perspektywy pulpitu dyrygenta. Najbliższa okazja, aby posłuchać zespołu pod jego dyrekcją, będzie miała miejsce już 23 września, podczas Inauguracji sezonu artystycznego 2022/2023. Solistą wieczoru będzie utalentowany, wielokrotnie nagradzany pianista Szymon Nehring.

- Z satysfakcją ogłaszam, że współpraca z dyrektorem Tchitchinadze będzie kontynuowana. Mamy spójną wizję pracy zespołu Orkiestry i dobrze się rozumiemy dlatego decyzja o przedłużeniu współpracy była formalnością – mówi dyrektor Roman Perucki.  

George Tchitchinadze jest jednym z najbardziej cenionych i lubianych artystów Gruzji. Dzięki swoim niebywałym umiejętnościom, osobistej charyzmie oraz pełnemu ciepła i wrażliwości sposobie komunikacji z muzykami i publicznością, Tchitchinadze zdobył ogromne uznanie zarówno wśród krytyków, jaki i publiczności.

Maestro Tchitchinadze rozpoczął swoją karierę jako dyrygent operowy w 1998 roku, gdy wystąpił na koncercie galowym podczas Międzynarodowego Festiwalu Operowego w Tbilisi w Gruzji. Wraz z rozpoczęciem sezonu artystycznego 2017/2018 George Tchitchinadze przyjął posadę dyrektora artystycznego Orkiestry Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku. Artysta spełnia się także w roli pedagoga. Jest profesorem oraz kierownikiem Wydziału Operowego Państwowego Konserwatorium Muzycznego w Tbilisi. Tchitchinadze z powodzeniem dyrygował wieloma orkiestrami w Polsce i zagranicą. Koncertował m.in. Polską Filharmonią Bałtycką, Orkiestrą Sinfonia Iuventus, Sinfonia Varsovia, Orkiestrą Filharmonii Wrocławskiej, Filharmonii Łódzkiej, Filharmonii Szczecińskiej, Filharmonii Poznańskiej, Filharmonii Śląskiej czy Narodowe Forum Muzyki.

Wraz z Narodowym Teatrem Opery i Baletu w Tbilisi koncertował w Izraelu, w takich miejscach jak Jerozolima, Kirjat Haim, Herclijja czy Riszon le-Cijjon. Dyrygował również takimi orkiestrami jak litewska Orkiestra Filharmonii Narodowej w Azerbejdżanie oraz syryjska Narodowa Orkiestra Symfoniczna w Damaszku. W Narodowym Teatrze Opery i Baletu w Tbilisi, dyrygując takimi operami jak „Aida” Verdiego, „Pajace” Leoncavalla czy „Don Giovanni” Mozarta. Na Międzynarodowym Festiwalu Muzycznym „Alternatywy” w Wilnie maestro prowadził Orkiestrę Kameralną im. Świętego Krzysztofa Miasta Stołecznego Wilno. Tchitchinadze był również dyrektorem muzycznym Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego w Sadze w Japonii, gdzie prowadził sławną Orkiestrę Państwowego Muzeum Ermitażu z Sankt Petersburga.

George Tchitchinadze prowadził także Duńską Radiową Orkiestrę Symfoniczną i Holenderską Orkiestrę Symfoniczną w Enschede. Maestro Tchitchinadze współpracował z Sinfonią Varsovią w Warszawie, Bilbao, Mińsku i Japonii – wraz z nią debiutował na festiwalu La Roque d' Antheron we Francji w sierpniu 2010 roku. „La Tribune de Genève” po tym występie napisała: “Po przerwie Sinfonia Varsovia będąca w doskonałej formie, z jednolitym dźwiękiem i doskonałym wyczuciem balansu muzycznego, fascynowała w trakcie wykonania pełnej majestatu, przekonującej interpretacji V Symfonii Beethovena. Inspirujący gruziński dyrygent George Tchitchinadze, od pierwszej do ostatniej nuty precyzyjny, sprawny, o wielkim wyczuciu muzycznym, odniósł całkowity sukces. Długie owacje przyniosły skutek w postaci powtórzenia na bis finałowej części, co stało się wspaniałym zakończeniem tego niezapomnianego wieczoru”.