Podsumowanie 2020 roku Polskiej Filharmonii Bałtyckiej

Szanowni Państwo,

za nami trudny, ale bardzo udany rok, dlatego warto poświęcić mu jeszcze chwilę. W całym 2020 roku odwiedziło nas aż 60 tys. osób, a nasze materiały wideo na kanale YouTube obejrzało 54 tys. osób. 14 koncertów, które udostępniliśmy tylko w wersji online, obejrzało jak dotąd blisko 13 tys. osób, więc na wirtualnej widowni każdego koncertu znalazło się średnio ponad 900 widzów, czyli tylu, ilu wypełniłoby Filharmonii przed pandemią w nadkomplecie. Dziękujemy!

Jesteśmy dumni, że pomimo komplikacji związanych z obecną sytuacją w Polsce i na świecie, udało się zorganizować 15. Gdańską Jesień Pianistyczną, na której gościliśmy tak znakomitych artystów, jak Jonathan Plowright, Ewa Pobłocka, Duo Granat & Kreda, David Greilsammer, Andrzej Wierciński, Marcin Koziak oraz wspaniali przedstawiciele dwóch różnych pokoleń gdańskiej pianistyki – profesor Akademii Muzycznej w Gdańsku Bogdan Czapiewski i student tej uczelni Piotr Pawlak. Było to możliwe dzięki marce, jaką od kilkunastu lat jest Jesień Pianistyczna. Cieszymy się z modelowej współpracy z naszym organizatorem Urzędem Marszałkowskim i z niezwykle istotnego wsparcia Miasta Gdańsk, które wyrasta znacznie ponad mecenat nad Gdańską Jesienią Pianistyczną.

Przypomnijmy, że w lutym w Filharmonii Bałtyckiej odbyło się głośne prawykonanie kompozycji "Według Memlinga - Koncert na flet, organy i orkiestrę" Piotra Mossa, inspirowanej „Sądem Ostatecznym" Hansa Memlinga. Arcydzieło to co dzień podziwiać można w Muzeum Narodowym w Gdańsku. To dzieło zrealizowane prapremierowo w wyjątkowej filmowej oprawie wykonane zostało po raz pierwszy przez Łukasza Długosza, Romana Peruckiego i Orkiestrę PFB prowadzoną przez maestro George Tchitchinadze przy nadkomplecie publiczności. Z satysfakcją odnotowujemy, że zamówione przez Polską Filharmonię Bałtycką dzieło Piotra Mossa cieszy się dużym zainteresowaniem innych filharmonii i instytucji muzycznych, dzięki czemu wkrótce trafi do szerokiej publiczności.

Warto wspomnieć też o wydarzeniach, które od lat mają silną pozycję w muzycznym krajobrazie Pomorza. Już po raz 63. odbył się latem Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej w Archikatedrze Oliwskiej, w urokliwych gdańskich zabytkach rozbrzmiewała Muzyka w Zabytkach Starego Gdańska, a w Salonie Gdańskim w siedzibie Filharmonii wysłuchać można było pianistów zaproszonych do cyklu Chopin nad Wodami Motławy. Jesienią przy wsparciu Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu zorganizowaliśmy premierową odsłonę cyklu Gdańsk dla Muzyki Polskiej. Dzięki wsparciu Ministerstwa Kultury mogliśmy dla Państwa zarejestrować i udostępnić online trzy koncerty symfoniczne. Filharmonicy gdańscy występują również na innych ważnych pomorskich festiwalach – Gdańskim Festiwalu Muzycznym, Międzynarodowym Festiwalu Mozartowiskim Mozartiana w Gdańsku, Gdynia Classica Nova czy na Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Religijnej im ks. Stanisława Ormińskiego w Rumi i wielu innych. 

Dzięki pracy dyrektora artystycznego Orkiestry Georga Tchitchinadze nasza Orkiestra Symfoniczna stale podnosi swój poziom, a do Gdańska chętnie przejeżdżają wyjątkowi artyści. W 2020 roku gościliśmy w Filharmonii wielu znakomitych muzyków. Wielu spośród tych, którzy do nas z różnych przyczyn w 2020 roku nie mogli dotrzeć, zobaczycie Państwo podczas koncertów w 2021 roku.

W tym trudnym czasie dla kultury szczególnie dziękujemy naszym sponsorom: Sponsorowi Strategicznemu - Enerdze z Grupy Orlen, VBW Engineering sp. z o.o. oraz Głównemu Sponsorowi - Mecenasowi Kultury - PGE Energia Ciepła S.A. Za ciągłe wsparcie i finansowanie działalności instytucji.  

W zdecydowanej większości z wymienionych wydarzeń mogła uczestniczyć publiczność, która w ostatnich tygodniach przed zamknięciem instytucji kultury zdała test ze społecznej odpowiedzialności, godząc się z mało komfortowymi ograniczeniami. To Wy, nasi Melomani, dajecie nam siłę do działania. Obiecujemy, że gdy tylko będzie to możliwe, zaprosimy Was ponownie do naszej siedziby, a na razie zapraszamy na nasz kanał YouTube, gdzie opublikowaliśmy w ostatnich tygodniach 14 koncertów, które w każdej chwili można obejrzeć i wysłuchać, do czego gorąco Państwa namawiamy.