laureaci pomorska nagroda artystyczna

Pomorskie Nagrody Artystyczne rozdane

Poznaliśmy laureatów jubileuszowej 25. Pomorskiej Nagrody Artystycznej. Wyłoniono trzech laureatów najlepszych Kreacji Artystycznych w 2023 roku, Pomorską Nadzieję Artystyczną oraz Mecenasa Kultury w 2023 roku. Marszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk przyznał również Wielką Pomorską Nagrodę Artystyczną dla najbardzieiej zasłużonych artystów związanych z Pomorzem.

WIELKA POMORSKA NAGRODA ARTYSTYCZNA (statuetka Gryfa Pomorskiego, zaprojektowana przez Marię Kuczyńską, oraz 30 tys. zł) - laureatka:

Dorota Kolak - wybitna aktorka teatralna i filmowa (przez niemal całą karierę związana z Teatrem Wybrzeże).

Laureaci KREACJI ARTYSTYCZNYCH za 2023 rok (statuetki Gryfa Pomorskiego i 25 tys. zł) :

André Ochodlo (pieśniarz, reżyser teatralny, scenograf) - nominowany za „Pieśni Getto” - koncert upamiętniający 80. rocznicę Powstania w Getcie Warszawskim oraz recital „Pięć miłości” z okazji jubileuszu sześćdziesiątych urodzin artysty oraz trzydziestu pięciu lat występów na scenie;

Jerzy Snakowski (animator kultury, popularyzator opery, musicalu i baletu) - nominowany za reżyserię operetki „Księżniczka czardasza” Imre Kálmána na deskach Opery Bałtyckiej w Gdańsku, spektakl świeży i żywiołowy, a także za jubileuszowy 15. sezon cyklu audycji muzycznych „Opera? Si!”;

Łukasz L.U.C. Rostkowski (producent muzyczny, raper, wokalista, kompozytor, autor tekstów oraz reżyser wideoklipów, koncertów i widowisk)- nominowany za skomponowanie ścieżki dźwiękowej do filmu „Chłopi” w reżyserii DK Welchman i Hugh Welchmana, muzykę stanowiącą kompendium słowiańskiej muzyki folkowej.

POMORSKA NADZIEJA ARTYSTYCZNA (statuetka Gryfa Pomorskiego i 20 tys. zł) - laureatka:

Karolina Kowalska (aktorka) - nominowana za tytułową misternie zbudowaną, emocjonalną rolę „Pięknej Zośki” w reżyserii Marcina Wierzchowskiego w Teatrze Wybrzeże;

MECENAS KULTURY za rok 2023 (statuetki Gryfa Pomorskiego):

Laminopol sp. z o. o. (dystrybutor żywic i wszelkiego rodzaju dodatków, niezbędnych do przetwórstwa tworzyw chemoutwardzalnych) - nagrodzony za wsparcie finansowe Polskiej Filharmonii Sinfonia Baltica im. W. Kilara w Słupsku, Słupskiej Sinfonietty, festiwalu NIEMEN NON STOP i koncertów rockowych, a także słupskich twórców.

Pomorska Nagroda Artystyczna to najważniejsza nagroda Województwa Pomorskiego przyznawana w dziedzinie kultury. Jej laureatami zostają przedstawiciele środowiska artystycznego naszego regionu, którzy w minionym roku byli autorami wybitnego dokonania artystycznego lub przyczynili się do powstania wyjątkowego wydarzenia kulturalnego. W tym roku nagroda została przyznana po raz dwudziesty piąty.

Wszystkim laureatom serdecznie gratulujemy!