Zdjęcie z koncertu inaugurującego 75. sezon 2020/2021

Za nami inauguracja 75. sezonu artystycznego

Za nami Inauguracja 75. sezonu artystycznego Polskiej Filharmonii Bałtyckiej. Zgodnie z tradycją, sezon 2020/2021 przywitaliśmy koncertem symfonicznym z udziałem Orkiestry PFB prowadzoną przez Dyrektora Artystycznego Orkiestry Georga Tchitchinadze. W roli solistki wystąpiła niezwykle utalentowana, zaledwie 16-letnia Hanna Pozorska. W programie znalazła się uwertura Ludwiga van Beethovena do dramatu „Egmont” Johanna Wolfganga von Goethe, Koncert skrzypcowy d-moll op. 47 Jeana Sibeliusa oraz III Symfonia a-moll op. 56 „Szkocka” Felixa Mendelssohna-Bartholdy’ego.

Koncert inauguracyjny to również okazja, by uhonorować artystów związanych z Polską Filharmonią Bałtycką oraz najbardziej zasłużonych pracowników. Odznaki „Zasłużony dla Kultury Polskiej” otrzymali: Mirosław Adrjanczyk, Zenon Gileta, Janusz Szadowiak oraz Adam Wiśniewski. Nagrody w imieniu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego wręczył Tomasz Gieszcz, Dyrektor Biura Wojewody z Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Gdańsku, który przekazał na ręce dyrektora Polskiej Filharmonii Bałtyckiej Romana Peruckiego także Nagrodę Okolicznościową Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego dla Polskiej Filharmonii Bałtyckiej oraz list od Ministra Kultury Piotra Glińskiego.

Nagrody Marszałka Województwa Pomorskiego Mieczysława Struka otrzymali: Janusz Górski, Robert Kwiatkowski, Mirosław Pachowicz, Barbara Poszowska, Natalia Walewska i Andrzej Wojciechowski. Nagrody wręczył Jan Kleinszmidt, przewodniczący Sejmiku Województwa Pomorskiego. Polska Filharmonia Bałtycka otrzymała od marszałka województwa pomorskiego nagrodę okolicznościową – obraz „Nad Motławą” autorstwa Rity Stashulionak, pomorskiej artystki pochodzącej z Białorusi.

Nagrody finansowe Prezydenta Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury dla najbardziej zasłużonych pracowników PFB dostali: Jacek Birr, Marek Czulak, Bożena Kwasiborska, Bożena Pruss-Czaja, Mirosława Sobczak oraz Joanna Karbowska. Nagrody w imieniu prezydent Aleksandry Dulkiewicz wręczał Zastępca Prezydent ds. edukacji i usług społecznych Piotr Kowalczuk. Prezydent Kowalczuk przekazał Polskiej Filharmonii Bałtyckiej z okazji jubileuszu okolicznościową grafikę autorstwa Hugona Laseckiego.

Z kolei dyrektor Roman Perucki wręczył nagrody Dyrektora Filharmonii Bałtyckiej. Nagrody Dyrektora Filharmonii Bałtyckiej przyznane w ramach Nagrody Okolicznościowej Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego dla Polskiej Filharmonii Bałtyckiej otrzymali: Jadwiga Moskal, Maria Wiczyńska, Bogdan Ocieszak, Mariusz Gołębiewski i Kazimierz Perucki. Natomiast nagrody okolicznościowe Polskiej Filharmonii Bałtyckiej dostali: Magdalena Amilkiewicz, Małgorzata Bellwon, Marzena Kamińska-Kaczmar, Anita Milewska, Antoni Zarzecki oraz maestro George Tchitchinadze.