logotype

70., jubileuszowy sezon Polskiej Filharmonii Bałtyckiej im. F. Chopina w Gdańsku już za nami. Owocował on w wiele niezwykłych wydarzeń, dzięki którym Orkiestra Symfoniczna PFB zdobyła niepowtarzalne doświadczenia. Jednym z najważniejszych sukcesów w przeciągu tego sezonu był wyjazd Orkiestry do Rosji. Na początku listopada ubiegłego roku Filharmonicy zagrali koncert pod dyrekcją Tadeusza Wojciechowskiego w Soborze Chrystusa Zbawiciela w Kaliningradzie, aby następnego dnia przenieść się do jednej z najbardziej prestiżowych sali koncertowych na świecie - Sali Koncertowej im. P. Czajkowskiego Filharmonii Moskiewskiej. Podczas koncertu, na którym zagrano utwory Karola Kurpińskiego i Fryderyka Chopina, z Orkiestrą Symfoniczną PFB wystąpił laureat szóstej nagrody zeszłorocznego Konkursu Chopinowskiego, wybitny młody artysta Dmitrij Szyszkin.

IMG 0124

Drugim zagranicznym doświadczeniem Orkiestry Symfonicznej PFB było tournée po Stanach Zjednoczonych na początku 2016 r. Amerykańska trasa była uhonorowaniem 70-letniej działalności Orkiestry Symfonicznej PFB. Zagrali oni aż 43 koncerty w 42 salach, w 19 stanach. Orkiestrze towarzyszyło 3 dyrygentów i 3 solistów. Wśród nich byli Massimiliano Caldi, Ernst van Tiel, Bogusław Dawidow, Jarosław Nadrzycki, Emanuel Salvador i – rekordzista – Marcin Koziak, który jako solista wystąpił na 33 koncertach. Podczas tournée wykonano 15 utworów, wśród nich po 4 utwory Czajkowskiego i Beethovena. Obowiązkowy był także utwór J. P. Sousa „Pod gwieździstym sztandarem”, który Amerykanie uwielbiają. Artyści z Orkiestry PFB spotkali się z niezwykle ciepłym i entuzjastycznym przyjęciem publiczności i krytyków za Oceanem.
Galerie z koncertów dostępne są pod linkiem: http://filharmonia.gda.pl/pl/galeria-pl

DSC 0334

Jeszcze przed rozpoczęciem Sezonu Artystycznego 2016/2017 Orkiestra Symfoniczna PFB pod dyrekcją Ernsta van Tiela wystąpiła podczas sztokholmskiego Baltic Sea Festival (Östersjöfestivalen). Jest to największy i jeden z najbardziej prestiżowych festiwali muzyki poważnej w Skandynawii. Z napływających recenzji i opinii obecnych na koncercie melomanów można wywnioskować, że był to znakomity koncert. Artystów i organizatorów swoją obecnością podczas koncertu zaszczycili Ambasador Nadzwyczajny i Pełnomocny Rzeczypospolitej Polskiej w Królestwie Szwecji Wiesław Tarka, Konsul RP Barbara Sośnicka i Dyrektor Instytutu Polskiego w Sztokholmie Arkadiusz Bernaś.
Nagranie koncertu dostępne jest tutaj: http://sverigesradio.se/sida/avsnitt/774289?programid=4427

PolBaltPhil 77

Koncert w Sztokholmie to kolejny, po wyjazdach do Stanów Zjednoczonych i Rosji, międzynarodowy sukces Dyrektora Artystycznego PFB Ernsta van Tiela. Dzięki jego pracy i zaangażowaniu muzyków, Orkiestra Symfoniczna PFB po raz kolejny dowiodła, że reprezentuje równie wysoki poziom, jak najbardziej znane światowe orkiestry. Te trzy niezwykłe wydarzenia przyczyniły się do zauważalnego rozwoju Orkiestry Symfonicznej PFB, która jest uważana za jedną z najlepszych orkiestr w Polsce.