16. Gdańska Jesień Pianistyczna – Maciej Gański

Maciej Gański – fortepian

Prowadzenie: Konrad Mielnik

Philip Glass – Etiudy (zeszyt nr 1*) [70’]

*koncert skrócony ze względów pandemicznych

Maciej Gański
Urodzony w Gdańsku, ukończył z wyróżnieniem gdańską Akademię Muzyczną im. S. Moniuszki w klasie fortepianu prof. Andrzeja Artykiewicza oraz w klasie kameralistyki prof. Anny Prabuckiej-Firlej i prof. Tadeusza Samerka. W sztuce akompaniamentu kształcił się pod kierunkiem prof. Jana Kuleszy. Jest również absolwentem prestiżowych studiów podyplomowych Solistklasse w Danish National Academy of Music w klasie prof. Christiny Bjørkøe. Na gdańskiej uczelni uzyskał tytuł doktora sztuk muzycznych. Od września 2020 r. Dziekan Wydziału Instrumentalnego w swojej Alma Mater. Umiejętności doskonalił, współpracując z tak wybitnymi osobowościami świata muzycznego, jak m.in.: Philippe Entremont, Eugen Indjic, Andrzej Jasiński, Lee Kum-Sing, Wiera Nosina, Ewa Pobłocka czy Bernard Ringeissen.
Jest laureatem ponad dwudziestu konkursów międzynarodowych i ogólnopolskich, m.in. Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego Bradshaw & Buono w Nowym Jorku (USA), Konkursu Yamaha Music Foundation of Europe Scholarship Award w Aarhus (Dania), VI Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego Vila de Capdepera na Majorce (Hiszpania), III Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego w Wilnie (Litwa), VIII Międzynarodowego Konkursu Muzyki Kameralnej im. M.K. Ogińskiego w Smorgoniach (Białoruś), V Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. I.J. Paderewskiego w Bydgoszczy, VI Międzynarodowego Konkursu im. K. Szymanowskiego w Łodzi, IV Międzynarodowego Konkursu Muzyki Kameralnej im. J. Brahmsa w Gdańsku, V Ogólnopolskiego Konkursu Pianistycznego w Zabrzu, V Ogólnopolskiego Konkursu Pianistycznego im. L. Stefańskiego w Płocku. Jest też laureatem Estrady Młodych na 41. Festiwalu Pianistyki Polskiej w Słupsku, gdzie otrzymał także nagrodę za najlepsze wykonanie utworu Karola Szymanowskiego. Otrzymał liczne prestiżowe stypendia polskie i zagraniczne, m.in. Rządu Duńskiego, Ministra Kultury (pięciokrotnie), Programu Młoda Polska, Prezydenta Miasta Gdańska (czterokrotnie), Marszałka Województwa Pomorskiego. Za swoją działalność artystyczną otrzymał Nagrodę Miasta Gdańska dla Młodych Twórców w Dziedzinie Kultury.
Artysta wystąpił na kilkuset koncertach, m.in. w Japonii, USA, Chinach, Egipcie, Francji, Danii, Szwecji, Niemczech, Hiszpanii, Holandii, Bułgarii, Rumunii, Mołdawii, Bośni i Hercegowinie, Włoszech, Litwie, Ukrainie, Białorusi oraz w wielu miastach Polski. Doskonale odnajduje się m.in. w muzyce XX i XXI wieku. Jako pierwszy Polak dokonał we wrześniu br. nagrania kompletu 20 Etiud Philipa Glassa (1994-2012). Dwupłytowy album zawierający te kompozycje ukaże się na przełomie lat 2021/2022 nakładem firmy DUX. 10 Etiud z Zeszytu I (1994) będzie można usłyszeć po raz pierwszy w Gdańsku podczas festiwalu Gdańska Jesień Pianistyczna. Pod koniec 2021 r., również nakładem firmy DUX, ukaże się kolejna płyta z udziałem pianisty – premierowe nagranie I Koncertu fortepianowego „Multimirrors” (2021) gdańskiego kompozytora Kamila Cieślika, dokonane z Dużą Orkiestrą Symfoniczną Akademii Muzycznej w Gdańsku pod dyr. Sylwii Janiak-Kobylińskiej.

maciejganski.com
facebook.com/GanskiPianist

Film promocyjny: Gdańska Jesień Pianistyczna 2021

Patroni medialni festiwalu:

prestiz mag logotvp kultura logoonet pat logo

Projekt dofinansowany ze środków Miasta Gdańska.

gdansk www 100

Data wydarzenia wtorek, 16/11/2021, 18:00
Miejsce Sala Kameralna
Kategorie Wydarzenia Filharmonii, Gdańska Jesień Pianistyczna, Koncert kameralny, Recital pianistyczny