18. Gdańska Jesień Pianistyczna – Ingolf Wunder

Gdańska Jesień Pianistyczna malowana dźwiękiem

Orkiestra PFB
George Tchitchinadze
– dyrygent
Ingolf Wunder – fortepian

Prowadzenie: Konrad Mielnik

Program:

Wolfgang Amadeusz Mozart – Koncert fortepianowy nr 21 C-dur KV 467 [29']

Przerwa [20']

Anton Bruckner – VII Symfonia E-dur WAB 107 [64']

Ingolf Wunder
Ingolf Wunder (ur. 1985) jest austriacko-szwajcarskim pianistą, laureatem kilku nagród Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego w 2010 roku, dyrygentem, kompozytorem i współzałożycielem dwóch platform edukacji artystycznej: Appassio i Appassimo. Swoją przygodę z muzyką rozpoczął w wieku czterech lat od gry na skrzypcach. Jego talent pianistyczny został przypadkowo odkryty przez nauczyciela z Linzu dopiero, gdy Ingolf Wunder miał lat czternaście. Chwilę potem Wunder porzucił skrzypce i rozpoczął intensywne studia pianistyczne w Konserwatorium Muzycznym w Linzu pod kierunkiem prof. Horsta Mattheusa. Zaledwie kilka miesięcy później wziął udział w swoim pierwszym konkursie pianistycznym i zdobył pierwszą nagrodę (VII Concorso Internazionale di Musica, Cortemillia). Niedługo później wygrał kilka kolejnych konkursów, w tym 63. Steinway Piano Competition w Hamburgu. Mniej więcej rok po zmianie instrumentu na fortepian zadebiutował w wiedeńskim Konzerthausie. Dwa lata później w swoim repertuarze koncertowym miał już niektóre z najbardziej wymagających utworów literatury fortepianowej, w tym wszystkie Etiudy Transcendentalne Liszta.
Po edukacji w Linzu kontynuował studia pianistyczne na Uniwersytecie Muzycznym w Wiedniu. Aby wspomóc swój rozwój artystyczny, podróżował po całej Europie i pobierał prywatne lekcje u wybranych wielkich pianistów starej szkoły, przede wszystkim u Idil Biret. W 2008 roku do grona mentorów Ingolfa Wundera dołączył Adam Harasiewisz, zwycięzca Konkursu Chopinowskiego w 1955 roku. Rok później Wunder zdecydował, że weźmie udział w konkursie pianistycznym po raz ostatni.
Międzynarodowy Konkurs Chopinowski w Warszawie w 2010 roku przyniósł mu rozgłos, nutę skandalu, uznanie, II nagrodę, kilka nagród specjalnych i wielu oddanych słuchaczy na całym świecie, dla których to on był zwycięzcą konkursu. Niedługo po Konkursie Chopinowskim i rozpoczęciu bardzo intensywnego życia koncertowego, Ingolf Wunder, w ramach poszerzania horyzontów muzycznych, podjął studia dyrygenckie w Krakowie. Dyplom uzyskał pod koniec 2012 roku, ale dopiero w 2019 roku zaczął występować w podwójnej roli: pianisty i dyrygenta, prowadząc zarówno koncerty fortepianowe, jak i repertuar symfoniczny.
Nagrał kilka albumów dla Deutsche Grammophon, występował w Europie, Azji i obu Amerykach, w tym w tak prestiżowych salach jak Musikverein w Wiedniu, Carnegie Hall w Nowym Jorku, Filharmonii Berlińskiej, Queen Elizabeth Hall w Londynie, Théâtre des Champs-Elysées w Paryżu, Tonhalle w Zurychu, Rudolfinum w Pradze, Wielkiej Sali Konserwatorium Moskiewskiego, Teatrze Maryjskim w St. Petersburgu, Suntory Hall w Tokio, LOTTE Concert Hall w Seulu, National Concert Hall w Tajpej itp.
W 2017 roku wraz z żoną założył Appassio.com – platformę do zdalnego nauczania kierunków artystycznych. Od 2018 roku, oprócz koncertowania, występuje również jako mówca publiczny, podejmując tematy dotyczące ludzkiej kreatywności i edukacji muzycznej w dobie rozwijającej się technologii. Przemawiał m.in. podczas ONZ-owskiego IGF, SDG Labpodczas Światowego Forum Ekonomicznego w Davos, podczas największego szczytu edukacyjnego ASU+GSV w San Diego, wygłosił też TED Talk itp. W 2020 roku założył drugą platformę edukacyjną - Appassimo.com, stworzoną dla instytucji muzycznych, z której obecnie korzysta wiele głównych europejskich uniwersytetów. W 2022 roku zainicjował innowacyjny projekt muzycznej sztucznej inteligencji, w którym on i jego firma współpracują z ETH Zurich, jednym z 15 najlepszych uniwersytetów na świecie. W 2023 roku, równolegle do wspomnianego projektu, zainicjował też projekt muzyczno-neurologiczny, który jest obecnie w fazie badań wstępnych.
Ingolf Wunder swój czas dzieli między koncertowanie, propagowanie muzyki i sztuki oraz rozwijanie zaawansowanych technologicznie i naukowo projektów muzycznych, w których zawsze przyświeca mu ten sam cel: promocja edukacji artystycznej oraz podnoszenie jakości percepcji muzycznej u młodszych pokoleń. Prywatnie jest wielbicielem romantyzmu i impresjonizmu w muzyce i sztukach pięknych. Interesuje się technologią, mechaniką kwantową i neurologią. Mieszka w Szwajcarii wraz z żoną Pauliną i synem Amadeo.

ingolfwunder.com

Wszystkie nadchodzące koncerty w ramach festiwalu TUTAJ

Patroni medialni Gdańskiej Jesieni Pianistycznej 2023:

gjp pm 23 logo


Karnet na pięć koncertów w dużej sali 18. GJP w specjalnej cenie do kupienia w kasie biletowej na Ołowiance, tel.: 58 320 62 62.

Informacje o wydarzeniu

Data wydarzenia piątek, 10/11/2023, 19:00
Cena 27-100 zł
Miejsce Sala Koncertowa
Kategorie Wydarzenia Filharmonii, Gdańska Jesień Pianistyczna, Koncert symfoniczny
Nie akceptujemy już rejestracji na to wydarzenie