Gdański Festiwal Muzyczny – Heathcliff Trio

Johannes Brahms – Trio fortepianowe c-moll op. 101 [21']
Joseph Haydn – Trio fortepianowe e-moll Hob.XV:12 [21']
Maurice Ravel – Trio fortepianowe a-moll [28']

Heathcliff Trio powstało pod koniec 2020 roku i jest efektem trwającej blisko dekadę współpracy przyjaciół z dzieciństwa Ashley Tong i Sebastiana Kolina. Muzycy studiowali razem w Yehudi Menuhin School, w której spotkali duńskiego pianistę Jonathana Siahaana. Poszukiwanie wspólnej ekspresji doprowadziło ich do spotkań z artystami tej miary, co m.in. Nikolaj Szeps-Znaider, Kathryn Stott, Enrico Pace i Barnaba Kelemen.
Koncertowali już w Danii, Austrii, Francji, Holandii, Litwie, Hiszpanii, Norwegii i Szwajcarii. W roku 2022 Heathcliff Trio zdobyło pierwszą nagrodę na IX Międzynarodowym Konkursie Muzyki Kameralnej Johannesa Brahmsa (2022) oraz dwie dodatkowe nagrody specjalne, w tym nagrodę za najlepszą interpretację utworu Brahmsa.
W sezonie 2021/2022 Trio zadebiutowało w Wigmore Hall na finałowym koncercie Międzynarodowego Konkursu Muzyki Kameralnej The Parkhouse Award. W sezonie 2022/2023 Heathcliff Trio wystąpi m.in. na Harrogate International Festival, K&M Festival Stavanger, Hobro Musikforening, Kammermusik Odense. W Polsce zadebiutuje w maju 2023 roku podczas Gdańskiego Festiwalu Muzycznego.
Heathcliff Trio ma obecnie siedzibę w Kopenhadze. Muzycy kontynuują studia podyplomowe pod kierunkiem Tima Frederiksena w Królewskiej Akademii Muzycznej. Trio jest także członkiem Europejskiej Akademii Muzyki Kameralnej, gdzie kształci się u Johannesa Meissla, Avedisa Kouyoumdjiana, Hatto Beyerle (Alban Berg Quartet), Patrick Jüdt i Cyril Huve.

heathclifftrio.com

gdanskifestiwal.pl