Gdański Festiwal Muzyczny – Anna Geniushene

Orkiestra Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy
Mykoła Diadiura – dyrygent
Anna Geniushene – fortepian
(laureatka Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Vana Cliburna w 2022 roku)

Edvard Grieg – Koncert fortepianowy a-moll op. 16 [30’]

Przerwa [20']

Ottorino Respighi – Fontanny rzymskie [15']

Jules Massenet – Suita orkiestrowa nr 5 Scenes napolitaines [12']

Anna Geniushene
Świeże, momentami odkrywcze i przekonywujące zarazem interpretacje Anny Geniushene od razu zwróciły na nią uwagę jurorów i publiczność 16. Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Van Cliburna (USA, 2022). Szybko zdobyła także uznanie krytyki, a po brawurowym wykonaniu I Koncertu b-moll P. Czajkowskiego porównano jej pianistykę z pianistyką samego Cliburna z czasów jego najwyższej artystycznej formy (Gramophone).
Do najważniejszych wydarzeń sezonu 2022/2023 należą recitale na Grand Teton Music Festival, Festival International de la Roque d'Anthéron oraz w całych Stanach Zjednoczonych. Tournée po Japonii z pianistą Andriejem Gugninem, koncerty duetów fortepianowych z Wu Hanem i Dmytro Choni na festiwalach Wolf Trap i La Musica. Występy z Litewską Narodową Orkiestrą Symfoniczną i Tajpejską Orkiestrą Symfoniczną i... koncert w ramach Gdańskiego Festiwalu Muzycznego.
Urodziła się w Moskwie w 1991 roku. W wieku 17 lat wystąpiła z recitalem w małej sali Filharmonii Berlińskiej. Po tym debiucie bardzo szybko pojawiła się w takich salach, jak m.in. Ratusz w Leeds, Narodowa Sala Koncertowa w Dublinie, Muzeum Sztuki w Tel Awiwie, Teatro Carlo Felice w Genui, Wielka Sala Konserwatorium Moskiewskiego czy Sala Greppi w Bergamo. Występowała ze słynnymi dyrygentami, wśród których byli Marin Alsop, Edward Gardner, Nicholas McGegan, Arvo Volmer, Gintaras Rinkevičius i Valentin Uryupin. Koncertuje także jako kameralistka ściśle współpracując z Quartetto di Cremona oraz w duecie fortepianowym z mężem Lukasem Geniušasem. Stworzyła także festiwal muzyczny NikoFest.
Jest laureatką najważniejszych międzynarodowych konkursów pianistycznych. Zdobyła m.in. III nagrodę na Konkursie Busoniego. Była również finalistką konkursów w Leeds i Czajkowskiego. Ukończyła Konserwatorium im. P. Czajkowskiego w Moskwie w 2015 roku, gdzie studiowała pod kierunkiem prof. Eleny Kuzniecowej. W 2018 roku ukończyła studia magisterskie z wyróżnieniem i Advanced Diploma w Królewskiej Akademii Muzycznej w Londynie pod kierunkiem prof. Christophera Eltona. Obecnie mieszka w Litwie.

annageniushene.com/en

gdanskifestiwal.pl

Główny organizator:

fundacja gfm logo 100

Data wydarzenia czwartek, 25/05/2023, 19:00
Miejsce Sala Koncertowa
Kategorie Wydarzenia Filharmonii, Gdański Festiwal Muzyczny, Koncert symfoniczny