66. MFMO w Oliwie – Tobias Horn

César Franck - Fantaisie A-dur nr 1 z Trois Pièces
Jan Sebastian Bach - Fantasie/Pièce d´ Orgue G-Dur BWV 572
Très vitement – Gravement – Lentement
Franz Liszt – Fantazja i fuga na temat chorału Ad nos, ad salutarem undam (1850/1855)

Tobias Horn to urodzony w 1970 roku artysta to jeden z czołowych organistów niemieckich. W 2000 roku zdobył I nagrodę w zakresie interpretacji oraz nagrodę specjalną za najlepsze wykonanie utworów Jana Sebastiana Bacha na międzynarodowym konkursie L'Europe et l'Orgue w Maastricht, Liège oraz Aachen, a także II nagrodę w ramach Concours international Suisse de l'Orgue. Regularnie występuje w ramach najbardziej znaczących festiwali organowych jak również wykonuje muzykę na największych europejskich instrumentach np. w Laurenskerk w Rotterdamie, St. Jan s’-Hertogenbosch, w katedrach w Strassbourgu, Wiedniu, Akwizgranie, Antwerpii, Haarlem, St. Gallen czy Bergen. Od 2011 roku koncertuje także w Stanach Zjednoczonych.
Wśród jego nauczycieli znajdują się największe postaci świata organowego – prof. Ludger Lohmann oraz prof. Jon Laukvik, pod kierunkiem których studiował w zakresie gry na organach i na klawesynie w Musikhochschule Stuttgarcie. Specjalizując się w zakresie francuskiej barokowej oraz symfonicznej muzyce neoromantycznej, pobierał także nauki u Jeana Boyer (w Lyonie i Lille) oraz u Bena van Oostena (w Hadze i Rotterdamie). Jego rozległy repertuar zawiera większość największych utworów literatury organowej, m.in. komplet dzieł Jana Sebastiana Bacha, Charlesa-Marie Widora, Louisa Vierne'a, najbardziej znaczące kompozycje Ferenca Liszta, Maxa Regera, Marcela Dupré, ponadto wiele utworów z zakresu literatury dawnej oraz współczesnej. Tobias Horn aktywnie występuje również w charakterze dyrygenta oraz akompaniatora, prowadząc wielkie dzieła oratoryjne, kantaty i opracowania mszy. Dodatkowo Artysta udziela się jako pedagog, prowadząc klasę organów w Musikhochschule Stuttgart.

W ramach festiwalu łącznie 15 recitali w każdy wtorek i piątek do 22 sierpnia.

Wszystkie nadchodzące wydarzenia TUTAJ

Główny organizator: Pomorskie Stowarzyszenie Musica Sacra

Polska Filharmonia Bałtycka im. F. Chopina w Gdańsku
Archikatedra Oliwska w Gdańsku