Koncert organowy z cyklu „Bliżej Bacha”

Hanna Dys

Dietrich Buxtehude – Preludium g-moll, BuxWV 149
Jan Sebastian Bach – Chorał Liebster Jesu wir sind hier, BWV 731
Friedrich Christian Morheim – Trio Ein feste Burg ist unser Gott
Jan Sebastian Bach – Concerto G-dur wg koncertu Johanna Ernsta, BWV 592
Carl Philip Emanuel Bach – Sonata F-dur, Wq 70/3 H84
Allegro, Largo, Alegretto
Jan Sebastian Bach – Partita Diverse sopra Sei gegruesset Jesu guetig, BWV 768
Fantasia Super Komm heiliger Geist Herre Gott, BWV 651

Cykl koncertowy „Bliżej Bacha” przyczynił się do wielu znakomitych gdańskich debiutów organowych i propagowania muzyki gdańskiej. Są to koncerty skierowane głównie do lokalnej społeczności, które rokrocznie zrzeszają setki pomorskich melomanów. W tym roku koncerty w ramach powyższych wydarzeń będą miały miejsce w dominikańskiej, zabytkowej Bazylice św. Mikołaja. Świątynia, jako jedna z najstarszych w Gdańsku, stanowi niezwykle ważne miejsce dla gdańszczan, a dla turystów ważny punkt na trójmiejskiej mapie zabytków. Bazylika może poszczycić się zabytkowymi organami – najlepszym gdańskim „bachowskim” instrumentem i mnóstwem dzieł sztuki sakralnej, które przechodzą konsekwentne renowacje.

Hanna Dys – organistka, prof. AM na Wydziale Instrumentalnym gdańskiej Akademii Muzycznej. Absolwentka gdańskiej Akademii Muzycznej w klasie organów prof. R. Peruckiego oraz Hochschule für Musik und Theater w Hamburgu w klasie organów prof. W. Zerera (dyplom z wyróżnieniem). Stypendystka m.in. Brahms Stifftung, Stypendium dla Twórców Kultury oraz Stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Laureatka i uczestniczka konkursów międzynarodowych.
Hanna Dys wielokrotnie występowała na najważniejszych festiwalach muzyki organowej w Polsce, a także w Europie (m.in. Włochy, Finlandia, Rosja, Norwegia, Niemcy, Mołdawia, Hiszpania). W swojej działalności koncertowej propaguje polską muzykę organową, m.in. nagrała w ramach swojego przewodu habilitacyjnego płytę monograficzną z dziełami Mieczysława Surzyńskiego. Brała udział w projekcie nagrania wszystkich symfonii organowych Feliksa Nowowiejskiego. Animator kultury, inicjatorka oraz dyrektor Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Grudziądzu. Jest pedagogiem w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej II st. w Gdańsku. Jej uczniowie i studenci są laureatami konkursów organowych. Regularnie prowadzi kursy mistrzowskie w Polsce i za granicą, m.in. w Rosji, Litwie, Włoszech. Jest jurorem konkursów organowych, a także konsultantem Centrum Edukacji Artystycznej. W swoim dorobku posiada liczne nagrania solowe oraz kameralne. Laureatka Muzycznych Orłów 2021 za publikację nutową Koncertu g-moll na organy z towarzyszeniem orkiestry op. 35 Mieczysława Surzyńskiego.

Wszystkie koncerty z cyklu odbędą się: 9/05, 16/05, 23/05, 30/05, 6/06.

Główny organizator: Pomorskie Stowarzyszenie Musica Sacra

Polska Filharmonia Bałtycka im. Fryderyka Chopina w Gdańsku
Klasztor Dominikanów w Gdańsku

Wydarzenie dofinansowane ze środków Miasta Gdańska.

gdansk www 100

Data wydarzenia wtorek, 6/06/2023, 20:00