Międzynarodowy Festiwal Muzyki Religijnej im. ks. S. Ormińskiego

Fot. Wojciech Mateusiak

Orkiestra PFB
Mirosław Jacek Błaszczyk – 
dyrygent
Klaus Kuchling – organy
Aleksandra Zamojska – sopran

Program:

Joseph Haydn – Symfonia f-moll nr 49 La passione [24']
Wolfgang Amadeusz Mozart – Aria Ah se in ciel, benigne stelle KV 538 [7']
Aria Voi avete un cor fedele KV 217 [7']
Peter Planyavsky – Koncert na organy i orkiestrę – polska premiera w obecności kompozytora [25']

Mirosław Jacek Błaszczyk
Ukończył z odznaczeniem studia w Akademii Muzycznej w Katowicach, gdzie kształcił się w klasie dyrygentury Karola Stryji. W 1993 r. dzięki stypendium American Society for Polish Music pogłębiał umiejętności dyrygenckie w Los Angeles. W okresie 1984-1986 dyrygował zespołem złożonym z muzyków katowickiej Wielkiej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia i Telewizji podczas festiwali Warszawska Jesień i Śląskie Dni Muzyki Współczesnej. W 1986 r. został dyrektorem artystycznym Państwowej Orkiestry Symfonicznej w Zabrzu, a w 1990 r. dyrektorem naczelnym i artystycznym Państwowej Filharmonii w Białymstoku, z którą odbył tournée po USA. Przez dwa sezony był dyrektorem naczelnym i artystycznym Filharmonii Poznańskiej (1996). Od 1998 r. dyrektor artystyczny Filharmonii Śląskiej im. Henryka Mikołaja Góreckiego, a od 1999 r. dyrektor artystyczny i juror Międzynarodowych Konkursów Dyrygentów im. Grzegorza Fitelberga w Katowicach. Członek Rady Artystycznej – koordynator ds. artystycznych Polskiej Orkiestry Sinfonia Iuventus.
Koncertuje na wszystkich estradach w kraju, z Filharmonią Narodową na czele i za granicą (m.in. Albania, Austria, Białoruś, Chiny, Czechy, Francja, Hiszpania, Irlandia, Japonia, Kanada, Korea Południowa, Litwa, Łotwa, Maroko, Meksyk, Niemcy, Portugalia, Słowacja, Słowenia, Szwecja, Tunezja, Ukraina i USA). Z zespołami Filharmonii Śląskiej nagrał kilkadziesiąt płyt. Ma na swym koncie wiele prawykonań. Za promowanie muzyki polskiej, ze szczególnym uwzględnieniem współczesnej, oraz za osiągnięcia filharmoników śląskich pod jego batutą otrzymał Nagrodę Prezydenta Miasta Katowice w dziedzinie kultury. Podobną uhonorowany został także przez prezydenta Rybnika. Jest kierownikiem Katedry Dyrygentury Symfoniczno-Operowej w Akademii Muzycznej w Katowicach. W 2012 r. prezydent RP nadał artyście tytuł profesora sztuk muzycznych.

Klaus Kuchling
Jest pochodzącym z Austrii organistą i dyrygentem. Ukończył studia z zakresu organów i muzyki kościelnej w Wiedniu w klasach profesorów P. Planyavsky’ego i A. Mitterhofera. Od 1991 roku jest nauczycielem gry na organach w Konserwatorium w Klagenfurcie, a od 1992 jest organistą w tamtejszej katedrze. W 1998-2012 wykładał na Uniwersytecie Muzyki i Sztuk Scenicznych w Wiedniu. Klaus Kuchling Występuje jako solista w całej Europie, a szeroki repertuar artysty obejmuje spektrum od muzyki barokowej po współczesną. Między 2017 a 2019 rokiem zagrał wszystkie utwory organowe J.S. Bacha w serii 22 koncertów na różnych organach w Karyntii. W kręgu zainteresowań artysty leży również muzyka romantyczna oraz współczesna francuska muzyka organowa. Klaus Kuchling zasiada ponadto w jury międzynarodowych konkursów organowych i jest pomysłodawcą cyklu koncertów organowych i kameralnych w Klagenfurcie. Ponadto regularnie występuje z wieloma innymi artystami, takimi jak: B. Fink, C. Horak, F. Kircher, F. Berner czy S. Arnold. Oprócz muzyki kameralnej Kuchling prowadzi interdyscyplinarne projekty artystyczne, np. łączące muzykę organową z tańcem. Jako dyrygent prowadził szeroką gamę koncertów z udziałem chórów i orkiestr symfonicznych.

Aleksandra Zamojska
Polska sopranistka, absolwentka PSM w Kielcach w klasie skrzypiec i śpiewu, Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie prof. Zdzisławy Donat oraz w salzburskim Mozarteum (w klasie Liliany Sukis oraz Bredy Zakotnik). Jeszcze jako studentka Akademii Muzycznej w Krakowie pracowała w Warszawskiej Operze Kameralnej, wykonując głównie muzykę polskiego baroku i dzieła Monteverdiego. Dwukrotna stypendystka Ministerstwa Kultury i Sztuki w latach 1996-1998, jak również Ministerstwa Austrii 1999-2001.
W paryskich teatrach Bastille i Palais Garnier śpiewała w operach: „Borys Godunow“ Musorgskiego, „Miłość do trzech pomarańczy“ Prokofiewa, „Eliksir miłości“ Donizettiego, „Orfeusz i Euridice“ (w reż. Piny Bausch), jak i w „Don Giovannim“ (w reż. Michaela Haneke). W roku 2006 podczas Festiwalu Salzburskiego wystąpiła w „Bastien i Bastienne“ oraz „Dyrektorze teatru“. Z Berlińską Orkiestrą Symfoniczną wykonała pieśni Karola Szymanowskiego, a z Bamberger Symfonikami „Chantefleurs et Chantefables“ Witolda Lutosławskiego. Interpretowała partie napisane specjalnie dla niej: w 2007 w Madrycie w spektaklu „Zangezi“ Hectora Parra, a w 2008 w Paryżu oratorium „Et iterum venturus est“ Petera Bannister.
W 2008 r. na Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Sakralnej "Gaude Mater” zaśpiewała nowo odnalezioną arię sygnowaną nazwiskiem Mozarta - "Jesu dulcis memoria". Wraz z Wiener Akademie i Martinem Haselböck brała udział w spektaklu „The Infernal Comedy“ z aktorem Johnem Malkovich. Na festiwalu w Herrenhausen wystąpiła w performance-monodramie „Semele“ Händla, przedstawionym jako pokaz mody Vievienne Westwood. Spektakl prezentowany i nagrodzony na Sydney Festival i w Korei.
Wielokrotnie nagradzana, m.in. na konkursie im. Ady Sari w Nowym Sączu, Lucii Popp w Bratysławie, Dusznikach-Zdroju, Schwetzingen. W 2011 roku Zamojska została uhonorowana „Złotą Sową“, nagrodą Jupitera - kapituły polskich intelektualistów w Austrii za działalność artystyczną upowszechniającą kulturę polską za granicą. Goszczona przez wiele prestiżowych scen europejskich, na stałe mieszka w Salzburgu.

Główny organizator:

Stowarzyszenie Komitet Organizacyjny Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Religijnej im. ks. Stanisława Ormińskiego

Informacje o wydarzeniu

Data wydarzenia piątek, 20/10/2023, 19:00
Cena Wstęp wolny
Miejsce Sanktuarium NMP Wspomożenia Wiernych w Rumi
Kategorie Wydarzenia Filharmonii, Koncert symfoniczny