Koncert organowy z cyklu „Bliżej Bacha”

Muzyka organowa na najwyższym poziomie artystycznym w zabytkowej, dominikańskiej Bazylice św. Mikołaja.
Dariusz Bąkowski-Kois
Prowadzenie: Justyna Ślubowska
Program:
Johann Pachelbel – Toccata C-dur P.454
Fuga C-dur P.131
Aus tiefer Not schrei ich zu dir P.35 (fuga, a 4)
Heinrich Scheidemann – Aus tiefer Not schrei ich zu dir WV 2 (2 verseti)
In dich hab ich gehoffet, Herr I WV 8
Johann Pachelbel – O Lamm Gottes unschuldig P.393 (fuga, a 4)
Fuga F-dur P.156
O Mensch, bewein’ dein’ Sünde gross P.396 (in basso, a 3)
Jan Sebastian Bach – O Mensch, bewein’ dein’ Sünde gross BWV 622
Alessandro Scarlatti (w 300. rocznicę śmierci) – Fuga F-dur
Carl Philipp Emanuel Bach – Aus der Tiefen rufe ich BWV Anh. 745
Pedal-Exercitium BWV Anh. 598
Jan Sebastian Bach – Vor deinen Thron tret' ich hiermit BWV 668a
Ferdinando Bertoni (w 300. rocznicę urodzin) – IV Sonata A-dur op. 1 nr 4
I. Allegro
II. Andantino
Czas trwania koncertu: ok. 60'
Cykl koncertowy „Bliżej Bacha” przyczynił się do wielu znakomitych gdańskich debiutów organowych i propagowania muzyki gdańskiej. Są to koncerty skierowane głównie do lokalnej społeczności, które rokrocznie zrzeszają setki pomorskich melomanów. W tym roku koncerty w ramach powyższych wydarzeń będą miały miejsce w dominikańskiej, zabytkowej Bazylice św. Mikołaja. Świątynia, jako jedna z najstarszych w Gdańsku, stanowi niezwykle ważne miejsce dla gdańszczan, a dla turystów ważny punkt na trójmiejskiej mapie zabytków. Bazylika może poszczycić się zabytkowymi organami – najlepszym gdańskim „bachowskim” instrumentem i mnóstwem dzieł sztuki sakralnej, które przechodzą konsekwentne renowacje.
Dariusz Bąkowski-Kois
Ukończył studia historyczne na Uniwersytecie Jagiellońskim (1997) oraz Akademię Muzyczną w Krakowie w klasie organów prof. Józefa Serafina (2000, dyplom z wyróżnieniem). Specjalizację w zakresie wykonawstwa francuskiej neoromantycznej symfoniki organowej odbył w ramach studiów podyplomowych w Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie pod kierunkiem kwal. II st. Magdaleny Czajki (2002/2003). Studia podyplomowe kontynuował (2003/2004) w Konserwatorium Wiedeńskim (obecnie: Privatuniversität Wien) w klasie organów Thomasa Schmögnera (także na Wydziale Muzyki Dawnej, z zakresu gry na klawesynie, klawikordzie oraz pianoforte).
Prowadzi ożywioną działalność artystyczną w kraju i za granicą: koncertował we Francji, Niemczech, Austrii, Szwajcarii, Holandii, Belgii, Norwegii, Szwecji, Estonii, Włoszech, Rosji, Chinach, Meksyku, a także w Brazylii. Występował z recitalami w tak prestiżowych miejscach, jak Archikatedra św. Piotra w Kolonii, (Archi)katedra św. Piotra w Trewirze, Bazylika Konstantyna (Aula Palatina) w Trewirze, Bazylika św. Pawła za Murami w Rzymie, Katedra NMP w Antwerpii, Katedra św. Bawona w Gandawie, Katedra św. Salwatora w Brugii, Katedra św. Marcina w Utrechcie, Katedra św. Bawona w Haarlem, Grote of Sint-Laurenskerk Rotterdam, Grote Kerk NMP w Bredzie, Archikatedry NMP w Tallinnie, Turku/Åbo, w Moskwie czy Narodowe Centrum Sztuki (NCPA) w Pekinie. W latach 2001-2007 ściśle współpracował z zespołem Capella Cracoviensis, realizując w ramach licznych koncertów partie solowe, a także organo obbligato, czy basso continuo. Był jurorem międzynarodowych konkursów organowych w Rumi i Łodzi, Tariverdiewa w Hamburgu oraz licznych konkursów ogólnopolskich.
Od 1999 roku jest pracownikiem Katedry Organów Akademii Muzycznej w Krakowie. W roku 2002 doktoryzował się na Wydziale Historycznym UJ (praca doktorska z zakresu historii mentalności szlachty polskiej początków XVIII wieku). W 2006 roku uzyskał stopień doktora habilitowanego z zakresu instrumentalistyki (praca habilitacyjna poświęcona zagadnieniom wykonawstwa iberyjskiej muzyki organowej XVII stulecia), zaś w 2013 otrzymał tytuł profesora sztuk muzycznych. W 2014 roku ukończył na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu studia podyplomowe Master of Business Administration – Zarządzanie Szkołą Wyższą. W kadencji władz Uczelni 2012-2016 pełnił funkcję Prorektora ds. dydaktyki i rozwoju kadry Akademii Muzycznej w Krakowie, 2016-2020 był Kierownikiem Katedry Organów swej macierzystej Uczelni.
Wszystkie koncerty z cyklu odbędą się: 20/05, 27/05, 3/06, 10/06, 17/06.
Główny organizator: Pomorskie Stowarzyszenie Musica Sacra
Współorganizatorzy:
Polska Filharmonia Bałtycka im. Fryderyka Chopina w Gdańsku
Klasztor Dominikanów w Gdańsku
Informacje o wydarzeniu
Data wydarzenia | wtorek, 27/05/2025, 20:00 |
Cena | Wstęp wolny |
Miejsce | Bazylika św. Mikołaja |
Kategorie | Wydarzenia Filharmonii, Bliżej Bacha | Jarmark św. Dominika, Recital organowy |