68. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej w Oliwie – Roman Perucki

Fot. Mateusz Słodkowski

Roman Perucki

Prowadzenie: Konrad Mielnik

Program:

Nicolas Jacques Lemmens – Marche Pontificale
Olivier Messiaen – Apparition de l'Eglise éternelle
Marco Enrico Bossi – Scherzo g-moll
Intermezzo lirico
Padre Davide da Bergamo – Offertorio
Dietrich Buxtehude – Passacaglia d-moll BuxWV 161
Friedrich Wilhelm Markull – Fantazja nt. Christus der ist mein Leben op. 23
Max Gulbins – Brautzug Marcia pomposa op.17 nr 1
Leon Bator – Chorał Oliwski (1925-2002)
Zbigniew Kruczek – Śliczna gwiazdo Matko Lwowa (polskie prawykonanie)
Marian Sawa – Fuga Bolero

prof. Roman Perucki
Ukończył gdańską Akademię Muzyczną im. Stanisława Moniuszki w klasie organów prof. Leona Batora w 1985 r. Uczestniczył w mistrzowskich kursach organowych w kraju i za granicą. Jest profesorem Akademii Muzycznej w Gdańsku od roku 1997 (w latach 1996-1999 był prorektorem ds. artystycznych). Jest I organistą Katedry Oliwskiej, członkiem Komisji Liturgicznej przy Metropolicie Gdańskim. Jest powoływany w charakterze konsultanta do opiniowania projektów nowych instrumentów, remontów i restauracji historycznych organów Archidiecezji Gdańskiej i na terenie całej Polski. Przez kilkadziesiąt tal piastował stanowisko Sekretarza Międzynarodowej Sesji Organowej Organy i Muzyka Organowa.
Koncertuje i prowadzi kursy mistrzowskie w kraju i za granicą – niemal na wszystkich kontynentach świata. Jest jurorem Międzynarodowych Konkursów Organowych. W swoim dorobku ma już blisko 3000 recitali i koncertów kameralnych oraz z orkiestrami symfonicznymi. Dokonał licznych nagrań dla radiofonii europejskich. Jest dyrektorem PFB w Gdańsku (w latach 1993-1997 również dyrektorem artystycznym) oraz prezesem Pomorskiego Stowarzyszenia Musica Sacra. Posiada liczne odznaczenia i nagrody.

Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej w Oliwie to jeden z najstarszych festiwali muzycznych w Europie, a zarazem najważniejszy festiwal muzyki organowej w Polsce. Wydarzenie posiada ponad 60-letnią tradycję i rokrocznie gości wybitnych europejskich organistów, prezentujących najwyższy możliwy poziom wykonawstwa artystycznego. Każdego roku wydarzenie aktywizuje lokalną społeczność oraz polskich i zagranicznych turystów do uczestnictwa w koncertach, czyniąc pomorską ofertę kulturalną jeszcze bardziej atrakcyjną. W każdej edycji imprezy bierze udział ponad 2500 słuchaczy w tym wierni pomorscy fani, biorący udział w każdym wtorkowym i piątkowym koncercie. Koncerty MFMO w Oliwie są kierowane do przedstawicieli wszystkich grup wiekowych, niezależnie od środowiska, z jakiego pochodzą melomani. W wydarzeniu mogą uczestniczyć zarówno miłośnicy muzyki organowej, jak i osoby spoza kręgów muzycznych, dotychczas niezainteresowane tą sferą kultury. Wydarzenie stanowi swoiste forum wymiany międzykulturowej między artystami a publicznością. Każdy z koncertów prezentuje spektrum kultury muzycznej ze szczególnym uwzględnieniem europejskiej muzyki organowej.

Festiwal ma miejsce w zabytkowej Archikatedrze Oliwskiej w Gdańsku, umiejscowionej w sąsiedztwie malowniczego, założonego w XVI-wieku Parku Oliwskiego, w sercu zabytkowej dzielnicy. Historia Archikatedry Oliwskiej sięga XIII wieku, kiedy to Opactwo Cysterskie pobudowało pierwszy murowany kościół w stylu romańskim. Ten niezwykle istotny dla tożsamości gdańszczan obiekt został również wyróżniony przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę, który w 2017 roku podjął decyzję o wpisaniu Katedry na listę pomników historii. Jednym z najważniejszych zabytków znajdujących się w Archikatedrze są bez wątpienia królewskie organy. Prace nad stworzeniem instrumentu trwały łącznie 25 lat, a budowa rozpoczęła się w 1763 roku z polecenia opata Jacka Rybińskiego. Głównym budowniczym był Jan Wulff, który wstąpił do Zakonu Cystersów, gdzie przyjął imię Michał. Powstałe organy zachwycały liczbą 83 rejestrów, co było niezwykłe dla instrumentów XVIII-wiecznych. Od 20 lat o stan techniczny i niezbędne przebudowy organów dba firma Organmistrzostwo Zdzisław Mollin, która zajmuje się również kompleksową opieką nad instrumentem podczas Festiwalu.

W ramach festiwalu łącznie 16 recitali w każdy wtorek i piątek do 26 sierpnia.
Wszystkie nadchodzące wydarzenia TUTAJ

organygdansk.pl

Główny organizator: Pomorskie Stowarzyszenie Musica Sacra

Współorganizatorzy:
Polska Filharmonia Bałtycka im. F. Chopina w Gdańsku
Archikatedra Oliwska w Gdańsku

oliwa belka 25 logo

Informacje o wydarzeniu

Data wydarzenia wtorek, 1/07/2025, 20:00
Cena 22-80 zł
Miejsce Archikatedra Oliwska
Kategorie Wydarzenia Filharmonii, Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej w Oliwie, Recital organowy