Gdańsk dla muzyki polskiej – Bruderek, Prabucka-Firlej, Dżuła-Radkiewicz

Adam Bruderek – skrzypce
Anna Prabucka-Firlej – fortepian
Monika Dżuła-Radkiewicz – gitara

Prowadzenie: Konrad Mielnik

Program:

Andrzej Dziadek – Song for guitar
Henryk Hubertus Jabłoński – Dwie miniatury
Marek Pasieczny – The end is the beginning (epitaph on Sir John Tavener)
Apolinary Kątski – Morceau de Salon en Style de Mazurek op. 4, Grand Mazur op. 7
Antoni Rutkowski – Sonata na skrzypce i fortepian

Czas trwania koncertu: ok. 75'

Adam Bruderek
W 2015 r. z wyróżnieniem ukończył studia magisterskie w klasie skrzypiec prof. Krystyny Jureckiej i dr Anny Wandtke-Wypych oraz w klasie kameralistyki prof. Anny Prabuckiej-Firlej w Akademii Muzycznej im. S. Moniuszki w Gdańsku. Swoje umiejętności gry na skrzypcach doskonalił także na kursach mistrzowskich pod kierunkiem wybitnych pedagogów i artystów, jak: Zakhar Bron, Pierre Amoyal, Tomasz Tomaszewski, Michael Vaiman, Edward Gracz, Krzysztof Jakowicz, Elmira Darvarova. Jest laureatem licznych krajowych konkursów skrzypcowych i kameralnych. Wraz z kwartetem fortepianowym AKME był uczestnikiem oraz laureatem następujących konkursów: na IV Międzynarodowym Konkursie Muzyki Kameralnej im. S. Taniejewa w Kałudze (Rosja, 2011) - IV nagroda oraz cztery nagrody specjalne, w tym nagroda publiczności, na VI Międzynarodowym Konkursie Muzyki Kameralnej im. J. Brahmsa w Gdańsku (2012) - III nagroda, uczestnictwo w półfinale, Międzynarodowym Konkursie Muzyki Kameralnej w Poertschach (Austria, 2012). W 2014 r. w duecie z pianistą Arkadiuszem Godzińskim na XIII Międzynarodowym Konkursie „Don Vincenzo Vitti” w Castellana Grotte (Włochy) zdobył I nagrodę w kategorii muzyka kameralna. We wrześniu 2015 r. ten sam zespół zakwalifikował się do rundy finałowej I Międzynarodowego Konkursu Muzyki Kameralnej im. L. van Beethovena w Lusławicach. W 2018 r. w trio z Janem Lewandowskim - wiolonczela oraz Danielem Ziomko - fortepian, został laureatem Grand Prix na IV International Youth Music Competition „With Music Through Europe” w Wilnie. W 2019 r., jako członek tego samego zespołu, otrzymał I nagrodę na „VI Turnieju Kameralnym w trzech odsłonach” w Bydgoszczy.
Jako solista występował z orkiestrami Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej i Polskiej Filharmonii Bałtyckiej. Ma na swoim koncie szereg recitali i koncertów kameralnych w różnych ośrodkach kraju. Brał udział w muzycznych festiwalach, m.in. Międzynarodowy Studencki Festiwal Muzyki Kameralnej w Tallinie (Estonia), Cooperate Festival w Łodzi, Green Music Festival w Piegaro (Włochy), Euro Chamber Music Festival w Gdańsku. W 2021 r. wydana została jego płyta CD zatytułowana „American Sonatas – Ives, Copland, Corigliano”, którą nagrał wraz z prof. Anną Prabucką-Firlej. Adam Bruderek od 2014 r. związany jest z Polską Filharmonią Bałtycką im. Fryderyka Chopina w Gdańsku. W 2019 r. uzyskał tytuł doktora sztuk muzycznych w dyscyplinie instrumentalistyka.

Anna Prabucka-Firlej
Absolwentka w klasie fortepianu prof. Krystyny Jastrzębskiej Akademii Muzycznej w Gdańsku, którą ukończyła 1974 r. Tytuł profesora sztuk muzycznych otrzymała w 1994 r. W latach 2003-2020 pełniła funkcję kierownika Katedry Kameralistyki. W latach 1985-2005 była zapraszana jako akompaniator i wykładowca na Międzynarodowe Kursy Muzyczne w Weimarze, Bad Sobernheim (Niemcy), Kozani (Grecja). Towarzyszyła największym artystom współczesnego świata muzycznego, jak m.in.: Siegfried Palm, Eduard Melkus, Thomas Zehetmair, Peter Damm, Maria Czajkowska, Kazimierz Wiłkomirski, Ralf Manno, William Bennett.
Jej bogata działalność artystyczna obejmuje występy solowe (w recitalach i koncertach symfonicznych) oraz kameralne, w ośrodkach muzycznych w kraju, większości państw Europy, a także w Chile, Peru, Iranie i Tajlandii. Jest członkiem Tria Gdańskiego, z którym brała udział w wielu znaczących festiwalach muzycznych. Godnym szczególnego podkreślenia jest fakt, że w programach swoich koncertów zawsze umieszcza dzieła kompozytorów polskich, w tym gdańskich jak m.in.: W. Walentynowicz, H. H. Jabłoński, E. Głowski, K. Olczak, C. Paciorek, M. Czerniewicz. Nagrała osiem płyt CD, z których dwie ostatnie ze skrzypkiem Adamem Bruderkiem „American Sonatas – Ives, Copland, Corigliano”.
Prowadziła kursy mistrzowskie, seminaria i wykłady w Szwajcarii, Niemczech, Holandii, Finlandii, Grecji, Bułgarii, Litwie, Łotwie, Estonii, Białorusi, Rosji, Chile, Peru, Iranie i Tajlandii oraz w Polsce. Zapraszana jako juror licznych konkursów i przesłuchań krajowych i zagranicznych. Jest inicjatorem i organizatorem dwóch konkursów – Międzynarodowego Konkursu Muzyki Kameralnej im. J. Brahmsa w Gdańsku (od 1997 odbyło się dziewięć edycji), Makroregionalnych Spotkań Zespołów Kameralnych Szkół Muzycznych II st. w Gdańsku (15 edycji) oraz Międzynarodowych Festiwali Duetów Fortepianowych (Gdańsk, 2014, 2016, 2019) i Ogólnopolskich Sesji artystyczno-naukowych „Z zapomnianych kart polskiej kameralistyki”. Odznaczono ją Srebrnym i Złotym Krzyżem Zasługi, medalami: Za Długoletnią Służbę (złoty), Komisji Edukacji Narodowej i Gloria Artis oraz Krzyżem Kawalerskim „Polonia Restituta”.

Monika Dżuła-Radkiewicz
W 2008 r. ukończyła z wyróżnieniem Akademię Muzyczną im. S. Moniuszki w Gdańsku w klasie gitary prof. Jana Paterka i st. wykł. Emilii Majewskiej. Pracę doktorską napisaną pod kierunkiem prof. Jana Paterka obroniła w 2015 roku. Brała udział w wielu konkursach w kraju i za granicą, m.in. w VI i VII Międzynarodowy Konkursie Gitarowym w Olsztynie (2009 – II miejsce, 2010 – I miejsce), IV Ogólnopolskim Konkursie Interpretacji Muzycznej w Krasiczynie (III miejsce), II Ogólnopolskim Konkursie Gitarowym w Lublinie (III miejsce), XIV Międzynarodowym Konkursie Gitarowym w Kutnej Horze, Czechy (IV miejsce). W ramach programu Erasmus studiowała u Roberta Brightmore’a w Guildhall School of Music and Drama w Londynie, brała także czynny udział w lekcjach prowadzonych przez takich mistrzów, jak David Russell, Alexander Sergei Ramirez, Tadashi Sasaki, Fabio Zanon, Thomas Muller-Pering, Aniello Desiderio, Thomas Offermann, Alvaro Pierri, Marco Tamayo, Marcin Dylla, Roland Dyens. Obecnie pracuje na stanowisku adiunkta w Akademii Muzycznej w Gdańsku oraz jako pedagog klasy gitary w Zespole Szkół Muzycznych w Gdańsku-Wrzeszczu.


Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego, w ramach programu Muzyka, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.

min kul 23 logo 100NIMIT www 300

Informacje o wydarzeniu

Data wydarzenia czwartek, 21/09/2023, 19:00
Cena Wstęp wolny
Miejsce Sala Kameralna
Kategorie Wydarzenia Filharmonii, Koncert kameralny